Izba Kontroli: Wybory do parlamentu były ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października ub. roku są ważne - orzekła w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zanotowano historyczny rekord frekwencji. Ale też wyborcy zgłosili wiele protestów - 1177. Protesty te rozpoznawały przez trzy miesiące składy trzech sędziów. Dotyczyły one głównie złamania ciszy wyborczej, tzw. "turystyki wyborczej" i wydawania zaświadczeń ją umożliwiających.

11.01.2024

NSA: Rezultat nie liczy się przy umowie o wygłoszenie wykładu

Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Prezes NFZ prawidłowo zakwalifikował prowadzenie wykładu do umów o świadczenie usług, do których zastosowanie mają przepisy dotyczące zlecenia. Przeprowadzenie wykładu z zakresu pielęgniarstwa ginekologicznego nie nosi cech dzieła. Samo zawarcie w umowie postanowień dotyczących prawa autorskiego czy nazwanie umowy umową o dzieło nie wystarcza do podważenia kwalifikacji tej umowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.01.2024

Sąd: Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynniki wpływające na pensje

Zawody medyczne

Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynnik pracy, według którego wyliczana jest wysokość minimalnej pensji zasadniczej, aby nie narazić się na zarzut nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń - uznał sąd rejonowy w Kielcach. Zauważył jednocześnie, że szpital nie mógł dokonać jednostronnie zmian na niekorzyść pielęgniarek. Pozew wniosły pielęgniarki, którym po wejściu w życie tzw. ustawy podwyżkowej, szpital przestał uwzględniać wyższe wykształcenie przy określaniu wysokości pensji.

11.01.2024

Izba Pracy SN nie uwzględniła odwołania Kamińskiego od wygaszenia mu mandatu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, w sprawie wygaszenia jego mandatu przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie, które zapadło w ubiegłym tygodniu, nie ma mocy prawnej, ponieważ ta Izba nie jest sądem.

10.01.2024

Zbyt obszerna skarga w sprawie kredytu działa na niekorzyść

Prawo cywilne Kredyty

Kasacja pozwanego banku z racji swojej obszerności odbiera mu walory argumentacyjne, poznawcze i nierzadko procesową skuteczność – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, dlatego należało odmówić jej przyjęcia. Tym bardziej, jeżeli podnoszone w nim kwestie prawne dotyczące umów kredytu powiązanych z walutą obcą, są przedmiotem obszernego orzecznictwa.

10.01.2024

SN: Uzależniony narkoman nie płaci nawiązki

Prawo karne

Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.

10.01.2024

NSA: Auto z USA nadaje się do naprawy, nie jest odpadem

Środowisko Odpady

Sąd I instancji nieprawidłowo podzielił stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące uznania pojazdu za odpad w trakcie jego międzynarodowego przemieszczenia – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok. Dodał, że z unijnych wytycznych wynika, że pojazd używany klasyfikowany jest zazwyczaj jako odpad m.in., gdy nie nadaje się do drobnych napraw lub posiada znacznie uszkodzone istotne części np. nie jest pocięty na pół.

09.01.2024

WSA: Podróż niepełnosprawnego dziecka do przedszkola nie może być katorgą

Niepelnosprawność

Organizacja przez gminę przewozu niepełnosprawnego dziecka nie może być realizowana ze szkodą dla niego. A tak by się działo, gdyby podróż małoletniego odbywała się różnymi środkami transportu i trwała kilka godzin. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Przewóz ma być odpowiedni, a nie jakikolwiek.

08.01.2024

SN: Wiele osób zagrożonych katastrofą to minimum 10, Frog na wolności

Prawo karne

Skoro są trzy teorie dotyczące pojęcia „wielu osób” zagrożonych spowodowaniem katastrofy, to sąd ma prawo zastosować się do jednej z nich – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w sprawie pirata drogowego ps. „Frog”, którzy chwalił się rajdami po Polsce i uciekał policji. Uniewinnił kierowcę, uznając, że Sąd Okręgowy w Warszawie nie naruszył rażąco prawa.

06.01.2024

SA: Za bezprawne przetrzymanie w czasie „Strajku Kobiet” należy się 8 tys. zł

Prawo karne

Zadośćuczynienie za bezprawne pozbawienie wolności człowieka nie może być jednocześnie oderwane od realiów i współczesnych standardów życia w Polsce. Powinno być kwotą ekonomicznie odczuwalną, uwzględniającą opisane okoliczności zatrzymania – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie demonstranta, który sprzeciwiał się niesłusznemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Drugie zatrzymanie nie oznacza też, że krzywda była mniejsza.

05.01.2024

SN: Bezterminowy zakaz wstępu do lasu - nielegalny

Prawo karne Samorząd terytorialny

Przepisy nie pozwalają na wprowadzenie przez nadleśniczego zakazu wstępu do lasu nieograniczonego terminem. Sformułowanie „do odwołania” świadczy zaś w istocie o stałym charakterze zakazu. Ponadto, przyczyna wskazana w obwieszczeniu ‎nie mieści się w katalogu powodów wprowadzenia zakazu okresowego wskazanych ‎w ustawie o lasach, który obejmuje zdarzenia nadzwyczajne – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie aktywistki ukaranej mandatem.

04.01.2024

NSA: Przewóz osób z Uberem z karą 8 tys. złotych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Naruszenie polegające na wykonywaniu przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego naraziło przewoźnika na zapłacenie kary. Przewoźnik posiadał licencję, lecz nie na usługi TAXI, a przewóz osób powyżej siedmiu łącznie z kierowcą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uznając za trafny wyrok I instancji.

03.01.2024

WSA: Lasu w pole nie można tak łatwo zamienić

Samorząd terytorialny

Zmiana przeznaczenia lasu na użytek rolny musi być szczególnie uzasadniona. Nie wystarczy ogólna potrzeba właściciela powiększenia obszaru rolnego, ani nawet trudności w korzystaniu z innych działek rolnych. Z punktu widzenia ochrony trwałości lasów, dążenie do poprawy jakości gospodarstwa rolnego jest wprawdzie naturalnym dążeniem każdego rolnika, ale nie stanowi o nadzwyczajności sytuacji. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

02.01.2024

SN: Fajerwerki na dachu spowodowały zwolnienie dyscyplinarne

Prawo karne Prawo pracy BHP

Pracownik elektrowni przebywający na urlopie postanowił urządzić sobie święto na dachu zakładu. Przyszedł w nocy, wszedł na dach i odpalił 22 race. Został dyscyplinarnie zwolniony, gdyż pracodawca uznał, że mężczyzna naruszył przepisy i zasady BHP, a także obowiązek dbałości o dobro pracodawcy. Sąd Najwyższy potwierdził, że rozwiązanie stosunku pracy było zasadne.

30.12.2023

WSA: Nagranie z przebiegu egzaminu na prawo jazdy można obejrzeć w domu

Samorząd terytorialny

Zapis praktycznej części egzaminu na prawo jazdy jest dostępny dla zdającego. Organ, który nim dysponuje, powinien na jego żądanie sam sporządzić kopię nagrania albo jeżeli nie ma takich warunków technicznych, umożliwić zdającemu dokonanie takiej czynności we własnym zakresie. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

30.12.2023

SA: Stałe leczenie, a nawet operacja - nie uprawnia do renty

Emerytury i renty

Zakwalifikowanie do zabiegu operacyjnego nie jest równoznaczne z niezdolnością do pracy. Tak samo należy ocenić przypadek, gdy wnioskodawca poddał się takiemu zabiegowi. O ile w każdym z tych przypadków całkowicie lub częściowo nie utracił on zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.12.2023

NSA: Dożywocie za 30 kur i 2 litry mleka, a winny notariusz

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcąc unieważnić dożywocie, klienci zakwestionowali akt mianowania notariusza, który umowę tę sporządzał. Nie udało się. Wniosek o unieważnienie mianowania asesora notarialnego został negatywnie rozpatrzony przez ministra sprawiedliwości i sądy dwóch instancji. Wszczęcie postępowania cywilnego o ustalenie treści księgi wieczystej nie sprawia, że wnioskodawcy stali się stroną postępowania administracyjnego.

28.12.2023

SN: Sędzia, który zrzekł się urzędu nie może być osądzony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie sędziego z zawodu uniemożliwia rozpoznanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych i wydanie orzeczenia merytorycznego. Utrata statusu sędziego czyni dalsze procedowanie w sprawie o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu formalnego bezprzedmiotowym – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i dalsze postępowanie umorzyła.

27.12.2023

WSA: Przedsiębiorca zarobił 20 zł, ale stracił licencję na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nawet jednostkowa sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej jest zagrożona cofnięciem zezwolenia na handel alkoholami. Co ważne, przedsiębiorca ponosi surową odpowiedzialność niezależnie od swojej winy, a nawet skutecznego wykazania, że wyłączna wina w tym zakresie ciąży na jego pracowniku - potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

23.12.2023

SN: Niesprawiedliwy mandat i wyrok skazujący kierowcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy policja zatrzymała prowadzącą auto, miała już ona tymczasowo wcześniej utracone uprawnienia i pokazała zastępczy kartonik, wskazujący, że wyrabianie prawa jazdy jest w toku. Policja nie uznała tych uprawnień i sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok nakazowy. To był błąd – stwierdził Sąd Najwyższy, gdyż takie postępowanie może się toczyć tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.

22.12.2023