Sąd: Dyrektor szkoły winna wyłudzenia od pracowników pieniędzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Społeczna szkodliwość zachowania dyrektor szkoły, polegającego na wykorzystaniu funkcji i pozycji w celu osiągnięcia własnej korzyści majątkowej kosztem zwykłych niezamożnych pracowników administracyjnych jest bardzo wysoka - orzekł sąd oceniając wyłudzenie pieniędzy od swoich pracowników i gminy. I nakazał naprawić szkodę.

01.05.2021

SN: Skargi nadzwyczajnej nie wolno wnosić od orzeczenia Sądu Najwyższego

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Jeśli zarzut oczywistej sprzeczności istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego jest powtórzony w skardze nadzwyczajnej, tak jak w rozpoznawanej wcześniej kasacji, to musi być ona oddalona - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Wniesiona przez Prokuratora Generalnego skarga była więc niezasadna.

30.04.2021

WSA: Inwestycja celu publicznego może służyć społeczności tylko pośrednio i nieznacznie

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Spółka ubiegała się o ustalenie lokalizacji dla inwestycji celu publicznego. Organy odmówiły, ponieważ uznały, że budowa będzie służyć jedynie celom gospodarczym, a społeczności lokalnej tylko pośrednio i nieznacznie. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który wskazał, że nie można stopniować znaczenia inwestycji.

30.04.2021

TSUE: Samochód zarejestrowany ma być ubezpieczony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. I dodał, że z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że auto jest np. niezdolne do jazdy ze względu na stan techniczny. Według TSUE, obowiązek ubezpieczenia znika, gdy pojazd zostanie właściwie wycofany z ruchu.

29.04.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Kara za nierozliczenie się z klientem, nagrywanie bez sankcji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna mimo zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu nadal rozpoznaje sprawy deliktów radców prawnych i adwokatów. W środę 28 kwietnia br. oddaliła kasację obwinionego radcy prawnego, który nie rozliczał się z klientem z pobranej zaliczki, a także nagrywał z nim rozmowy bez jego zgody i wiedzy.

29.04.2021

SA: Komornikowi nie wolno otwierać mieszkania w celu ustalenia miejsca pobytu dłużnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis dotyczący otworzenia i przeszukania mieszkania nie może być wykorzystywany przez komornika z pełną świadomością do wyznaczania czynności egzekucyjnych niezgodnie z obowiązującą właściwością miejscową po to, aby „ustalić miejsce pobytu dłużnika” - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i nie zgodził się z uniewinnieniem komornika. Dlatego, że to narusza powagę urzędu.

28.04.2021

NSA: Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych powinna być znana

Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł, aby Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Poznaniu rażąco naruszyła prawo. Nie ukarał organu za przewlekłość w informowaniu o przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych, gdyż brak było ze strony organu złośliwości. Ale sąd dopatrzył się niedbalstwa i nieznajomości przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

27.04.2021

SN: Należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nocy i za czas dojazdu

Prawo cywilne Prawo pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Sytuacja, w której pracownik podróżuje w ramach wykonywania umówionej pracy na określonym obszarze geograficznym, nie stanowi podróży służbowej, ale wlicza się do czasu pracy i trzeba za nie zapłacić - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

27.04.2021

NSA: Rozbiórka zabytku zabroniona, choć jest ruiną

Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, że właściciel nie został powiadomiony o wpisie należących do niego budynków do gminnej ewidencji zabytków - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Od tego czy skarżący wiedział czy też nie wiedział o tym wpisie nie zależy bowiem ocena wartości zabytkowej tych budynków i konieczność ich ochrony.

26.04.2021

SA: "Próba oszustwa" i "kandydatka z kosmosu" - dozwolone w agitacji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.

24.04.2021

SN: Gdy oskarżyciel publiczny staje się oskarżonym - trzeba zmienić sąd

Prawo karne

Jeśli świadkami w sprawie pani prokurator oskarżonej o przekroczenie uprawnień mają być sędziowie i prokuratorzy z miejscowych jednostek, to sprawa powinna być rozpatrywana przez inny sąd. Wielu z nich nawiązało z oskarżoną relacje wykraczające poza kontakty zawodowe i służbowe, zatem Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o przeniesienie w imię dobra wymiaru sprawiedliwości.

24.04.2021

WSA: Dzwony będą dalej bić, bo nie wyznaczono obszaru analizowanego

Środowisko Administracja publiczna

Władze chciały ograniczyć hałas kościelnych dzwonów. Przeprowadzone postępowanie obarczone było jednak licznymi brakami. Jednym z głównych było niewyznaczenie obszaru analizowanego i niedokonanie oceny, jaki rodzaj terenu na nim przeważał. Dlatego też wydane rozstrzygnięcia zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.04.2021

TSUE wyjaśnił, jak liczyć termin przedawnienia się roszczeń konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Termin przedawniania się roszczeń restytucyjnych konsumenta wobec przedsiębiorcy opartych na postanowieniach nieuczciwych rozpoczyna swój bieg od chwili, gdy powziął on wiedzę co do nieuczciwego charakteru warunków umownych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedawnienie takich roszczeń musi być zgodne z zasadą równoważności i skuteczności środków ochrony na gruncie prawa UE.

23.04.2021

TSUE: Przekierowanie lotu to jeszcze nie powód do odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno natomiast z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego

23.04.2021

WSA: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta bez przepisu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku należy ilość należnego i niewykorzystanego urlopu policjanta pomnożyć przez "wycenę" według ostatniego dnia roboczego przysługującego skarżącemu za okres przed 6 listopada 2018 r., gdy ogłoszono to orzeczenie - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

23.04.2021

TSUE: Sprzedaż fast foodów na wynos z niższą stawką VAT

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Sprzedaż dań w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi, które kupujący zamierza wziąć na wynos, podlegała w czasie, którego dotyczyła sprawa 5-procentowej stawce VAT. Taki zakup nie jest usługą restauracyjną, ponieważ klient rezygnuje z korzystania z infrastruktury lokalu. Usługa gastronomiczna i dostawa gotowych posiłków i dań to nie to samo – potwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2021

SN: Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy za "Bolka"

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił wyrok nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go TW "Bolek". Zaskarżony wyrok potwierdzał naruszenie dóbr osobistych byłego prezydenta, a został wszczęty w związku z nieprawdziwymi twierdzeniami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

21.04.2021

SN podejmie uchwałę o ważności zniesienia współwłasności w Polsce przez amerykańskiego notariusza

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.

21.04.2021

SN oceni, czy wydanie ściganego w Hiszpanii możliwe bez wysłuchania

Prawo karne Prawnicy

Izba Karna Sądu Najwyższego rozpozna 23 kwietnia br. kasację w sprawie ekstradycji do Hiszpanii ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oskarżonego polskiego obywatela. W kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że sąd apelacyjny nie zgodził się na złożenie osobiście dodatkowych wyjaśnień przez ściganego.

20.04.2021

WSA: Dane o cmentarzach żydowskich powinny być udostępnione

Samorząd terytorialny Finanse

Informacje dotyczące usytuowania na obszarze działania gminy wyznaniowej "cmentarzy, miejsc pochówku oraz miejsc martyrologii narodu żydowskiego", noszą cechy informacji publicznej - orzekł w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. I dodał, że spotkanie władz gminy żydowskiej ze skarżącym nie może być uznane za udzielenie żądanej informacji.

20.04.2021