SA: Brak udzielenia absolutorium może naruszać dobra osobiste managera

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Po wydaniu uchwały o nieudzieleniu absolutorium, powód – profesjonalny manager - podejmował kroki, aby ustalić z jakich przyczyn wydano taką uchwałę. Spółka ich nie przedstawiła. Takie działanie godzi w dobre imię powoda i może rzutować na jego przyszłość zawodową - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu, odmowa absolutorium powinna zawierać uzasadnienie.

05.03.2021

WSA: Prokuratura nie może "ukrywać" danych o wynagrodzeniach przed związkami

Prokuratura RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Prokuratora Krajowego i utrzymującą ją w mocy decyzję Prokuratora Generalnego w zakresie odmowy udostępnienia MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej o wynagrodzeniach w Prokuraturze Krajowej.

04.03.2021

SN: Niejasny testament sąd może rozwikłać

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Wykładni testamentu należy dokonywać z uwzględnieniem okoliczności jego sporządzenia, które mogą być ustalane z wykorzystaniem, wszelkich środków dowodowych - brzmi uchwała trzech sędziów Sądu Najwyższego. Dochodzi w ten sposób do wyjaśnienia szczegółów dokumentu na podstawie np. relacji spadkodawcy z osobami wskazanymi w testamencie lub pominiętymi,

04.03.2021

SN: Możliwe roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego spółki akcyjnej

Prawo cywilne

Spółce akcyjnej powstałej w wyniku połączenia spółek kapitałowych, w tym skomercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego, przysługuje na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu jednostki samorządu terytorialnego - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

04.03.2021

SN: Dariusz Michalczewski jest właścicielem marki Tiger

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy jednoznacznie potwierdził, że prawo do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych ma wyłącznie Dariusz Michalczewski lub podmioty przez niego upoważnione. FoodCare nie ma prawa także do używania oznaczenia BLACK TIGER. Doszło zatem do naruszenia dobrych obyczajów handlowych - orzekła Izba Cywilna SN.

03.03.2021

SN: Umowa o pracę nieważna, jeśli prezes spółki był skazany za fałszerstwo dokumentu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki

Prawomocne skazanie za przestępstwo wykluczyło zatrudnienie skarżącego jako prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawarta umowa o pracę okazała się więc nieważna. Skarżący nie mógł być też objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Nie zdołał podważyć wydanych w sprawie wyroków - orzekł Sąd Najwyższy.

03.03.2021

WSA: Organowi nie wystarczy, że "Agnieszka już tutaj nie mieszka"

Administracja publiczna

Właściciel nieruchomości ma obowiązek aktualizować swoje dane w ewidencji gruntów. Nie dotyczy to jednak miejsca pobytu stałego lub adresu siedziby. Dlatego nie wystarczy, że organ wyśle zawiadomienie o toczącym się postępowaniu na stary adres strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

03.03.2021

SN: Niepoczytalny sprawca podpalenia biura poselskiego leczy się na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sprawca podpalenia biura posłanki Beaty Kempy leczy się na wolności. Sąd stwierdził jego niepoczytalność i umorzył sprawę. - Izolacja zabezpieczająca nie może trwać w nieskończoność bez sprawdzania postępów. Sąd musi ustosunkować się czy konieczne jest stosowanie środków w zamkniętym zakładzie. Opinia psychiatryczna wskazywała, że nie jest to konieczne,

03.03.2021

WSA: Po zatarciu skazania nie można stwierdzić utraty dobrej reputacji przez przewoźnika

Prawo karne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Starosta ustalił, że przewoźnik został skazany za popełnienie przestępstwa przewidzianego w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Wówczas stwierdził utratę dobrej reputacji przewoźnika. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało tę decyzję za trafną, choć na chwilę rozstrzygania sprawy przewoźnika należało uznać za osobę niekaraną - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

03.03.2021

WSA: Ponowne naruszenie zasad odbywania kwarantanny ma znaczenie dla wymiaru kary

Opieka zdrowotna Koronawirus

Skarżący kilka dni po tym, jak złamał zakaz opuszczania sanatorium, w którym odbywał kwarantannę, ponownie opuścił miejsce izolacji. Skoro pierwsza z wymierzonych kar nie odniosła skutku, zasadnym było wymierzenie mu surowszej sankcji za drugi przypadek złamania obostrzeń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

02.03.2021

SN: Możliwe roszczenie o naprawienie szkody powstałej przy przetargu

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Dochodzenie naprawienia szkody przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana wskutek naruszenia przez zamawiającego przepisów Prawo zamówień publicznych, nie wymaga uprzedniego stwierdzenia naruszenia przepisów tej ustawy prawomocnym orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej lub prawomocnym orzeczeniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

02.03.2021

TSUE: Prawo do urlopu rodzicielskiego nie może zależeć od zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może uzależnić prawa do urlopu rodzicielskiego od wymogu, by rodzic był zatrudniony w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka. Może jednak wymagać, by rodzic był nieprzerwanie zatrudniony przez okres co najmniej dwunastu miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.03.2021

Strasburg: Obwieszczenia tylko w internecie nie naruszają prawa dostępu do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku opublikowanym 16 lutego uznał, iż notyfikacja decyzji administracyjnej wyłącznie w drodze obwieszczenia w Internecie nie naruszyła prawa do rzetelnego procesu, mimo że skarżący nie wiedzieli o wydaniu tej decyzji. Trybunał wziął pod uwagę okoliczność, że jest bardzo wysoka dostępność i skala użytkowania internetu.

01.03.2021

SN: W procesie poszlakowym dowody ocenia się nie tylko indywidualnie, ale i jako całość

Wymiar sprawiedliwości

Nie zawsze sąd dysponuje dowodami bezpośrednimi, które wskazują na popełnienie przestępstwa. Czasami w aktach znajdują się jedynie dowody pośrednie czyli poszlaki. Na ich podstawie sąd również może wydać wyrok skazujący. Sąd, który należycie oceni dowody, powinien uważać, by równoważyć różne wartości: zasadę domniemania niewinności oraz zasady prawidłowego rozumowania - orzekł Sąd Najwyższy.

01.03.2021

SN: Otwarcie zabytkowej bramy nie wymaga zgody konserwatora

Prawo cywilne Budownictwo

Samo ustanowienie służebności drogi koniecznej według art. 145 kc nie oznacza zmiany przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru i nie wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ochronie podlegała zabytkowa brama w Tarnowie, prowadząca do kolejnej działki, która była pozbawiona innego dojazdu.

01.03.2021

WSA: Las nie przestaje nim być, gdy traci roślinność

Samorząd terytorialny Środowisko

Nawet czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny. Na właścicielu ciąży obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i odtworzenia leśnego charakteru gruntu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

01.03.2021

WSA: Nie będzie kary za siedzenie z kolegami na ławce w czasie zakazu zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus

Sanepid nałożył 5 tys. zł administracyjnej kary pieniężnej na mężczyznę, który siedział na ławce w towarzystwie dwóch kolegów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił jednak decyzję i umorzył postępowanie. Uznał bowiem, że rozporządzenie nie mogło być podstawą do wprowadzenia zakazu zgromadzeń, który ograniczył konstytucyjne prawa i wolności.

28.02.2021

Myśleli, że śpi pijany. Policja zapłaci 600 tys. zł zadośćuczynienia

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Zachowanie mężczyzny, który przez ponad 17 godzin leżał bez ruchu na posadzce izby zatrzymań Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze interpretowali jako stan upojenia alkoholowego. Tymczasem pogłębiał się u niego krwiak mózgu. Kontrola zatrzymanego nie polega tylko na patrzeniu przez wizjer celi – wytknął Sąd Apelacyjny w Lublinie.

27.02.2021

WSA: Prawo do prywatności nie blokuje udostępnienia wyroków

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Udostępnienie wyroków i ich uzasadnień w sprawach o naruszenie dóbr osobistych wymaga zaawansowanego procesu anonimizacji. Prezes sądu powinien więc pozbawić orzeczenia informacji, które umożliwiałyby identyfikację osób fizycznych. Odmowa udostępnienia jest możliwa dopiero, gdy anomimizacja nie jest w stanie zapewnić dostatecznej ochrony prywatności.

27.02.2021

Sąd: Była funkcjonariuszka zwróci odprawę, bo została powołana do wojska

Prawo pracy

Zwolnionej funkcjonariuszce Służby Granicznej przysługuje odprawa pieniężna. Jeśli jednak bezpośrednio po tym została przyjęta do wojska, to nie dostanie żadnych pieniędzy. Kętrzyński sąd uznał, że świadczenie nie przysługuje także w sytuacji, gdy przyjęcie do wojska miało miejsce jeszcze przed zwolnieniem. To, że stanowisko objęła dopiero jakiś czas po odejściu z dotychczasowej służby, jest bez znaczenia.

27.02.2021