Jest wyrok TSUE o odpowiedzialności członków zarządu

Ordynacja VAT Prawo europejskie

Polskie przepisy i praktyka, zgodnie z którą członek zarządu odpowiadający solidarnie za zobowiązanie podatkowe spółki, nie może być stroną w postępowaniu przeciwko tej spółce, są zgodne z prawem UE. Ale członek zarządu w toku prowadzonego wobec niego postępowania powinien móc skutecznie podważyć ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne dokonane przez organ podatkowy w postępowaniu wobec spółki - wynika z orzeczenia TSUE. Według prawników to przełomowe orzeczenie, które zwiększa ochronę członków zarządów.

27.02.2025

Sąd: Zasadne podniesienie alimentów dla studiującego dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Studiujące dziecko może żądać podniesienia kwoty alimentów, zwłaszcza jeżeli jego studia są na tyle wymagające, że mocno zawężają perspektywy zawodowe - orzekł sąd. Powód domagał się podwyższenia alimentów od ojca - argumentował, że ostatnia podwyżka miała miejsce, gdy był jeszcze w gimnazjum, a od tego czasu wiele zmieniło się tak w jego życiu, jak i życiu jego ojca.

27.02.2025

SN: Picie piwa niesłusznie ukarane pracami społecznymi

Prawo karne

Skazana kobieta piła piwo w miejscu publicznym, co było naruszeniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Sąd rejonowy wyrokiem nakazowym orzekł wobec obwinionej karę ograniczenia wolności nieprzewidzianą w ustawowym zagrożeniu za to wykroczenie. Z tego powodu Sąd Najwyższy przyznał rację prokuratorowi generalnemu i uchylił orzeczenie.

27.02.2025

WSA: Przekazanie wniosku o udzielenie informacji nie załatwia sprawy

Samorząd terytorialny Wybory

Wnioskodawca zwrócił się do rady miasta o udzielenie informacji publicznej. Organ uznał, że żądane dokumenty nie znajdują się w biurze rady i przekazał wniosek do burmistrza. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał jednak, że wysłane do wiadomości wnioskodawcy pismo o przekazaniu żądania do innego organu nie załatwia sprawy.

27.02.2025

SN: Nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Kadry w oświacie Prawo pracy

Do pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy - orzekł w środę Sąd Najwyższy. To przełomowe rozstrzygnięcie, którego konsekwencją może być fala pozwów pedagogów, którzy domagać będą się wynagrodzenia za przepracowane godziny - choćby podczas kilkudniowych wycieczek.

26.02.2025

SN: Brak makijażu, eleganckich butów i wolne liczenie - przyczyną zwolnienia

Prawo pracy

Osoba niebinarna może być nierówno traktowana ze względu na płeć, z którą zakład pracy ją identyfikuje. Choć sama może nie czuć się ani kobietą, ani mężczyzną – taką nietypową konkluzją zakończyła się rozprawa w Izbie Pracy Sądu Najwyższego w sprawie odszkodowania za bezprawne rozwiązanie zatrudnienia i dyskryminację.

26.02.2025

WSA: Trzeba udostępnić faktury za dziennik elektroniczny

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Faktury za licencję lub zakup oprogramowania do prowadzenia dziennika elektronicznego dotyczą prowadzonej przez szkołę działalności w zakresie oświaty, finansowanej ze środków publicznych. Dyrektor szkoły powinien więc udostępnić te dokumenty na żądanie wnioskodawcy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że wystawione faktury odnoszą się ściśle do zadań wykonywanych przez podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej.

26.02.2025

WSA: Obywatel ma prawo pytać, gdzie studiował adwokat, ale nie jaką miał ocenę

Wymiar sprawiedliwości

Skoro adwokaci wykonują zawód zaufania publicznego, to obywatele mogą domagać się informacji odnoszących do ich drogi zawodowej, np. kiedy adwokat ukończył studia, czy wobec niego prowadzono postępowania dyscyplinarne. Inaczej traktuje się jednak to, z jakim wynikiem adwokat ukończył studia prawnicze - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.02.2025

WSA: Stawkę ekwiwalentu dla strażaka ochotnika trzeba określić kwotowo

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ustalenie wysokości ekwiwalentu powinno polegać na wskazaniu konkretnej kwoty pieniężnej. Powołanie się na 1/200 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto nie spełnia wytycznych zawartych w upoważnieniu ustawowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że wyjście przez radę gminy poza wytyczne zawarte w upoważnieniu stanowi przekroczenie kompetencji, czyli istotne naruszenie prawa.

26.02.2025

NSA: Rada lekarska nie pozwoliła na odwołanie się od uchwały

Kodeks postępowania administracyjnego

Sąd I instancji nie uwzględnił w dostatecznym stopniu, że stwierdzenie przez Okręgową Radę Lekarską uchybienia terminowi do wniesienia odwołania nie może nastąpić przed rozpoznaniem wniosku lekarza o przywrócenie tego terminu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok WSA. Lekarz jest zagrożony pozbawieniem prawa wykonywania zawodu z powodu jego nienaukowych metod i opinii.

25.02.2025

WSA: Organ może powołać biegłego wbrew woli podatnika

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego stanowi wyraz uznania, że w sprawie występują wątpliwości, które wymagają wiadomości specjalnych. Rozstrzygnięcie w tym zakresie należy do kompetencji organu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku potwierdził, że zażalenie podatnika na postanowienie o powołaniu biegłego jest niedopuszczalne. Strona może je zaskarżyć dopiero w odwołaniu od decyzji.

25.02.2025

Sąd: LEX czy papier – czy taki wybór zapewnia równość w konkursie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedoszły referendarz sądowy zaskarżył rozstrzygnięcie konkursu na to stanowisko, wskazując na nieprawidłowość – udostępnienie niektórym kandydatom systemu prawnego LEX, podczas gdy pozostali musieli korzystać z papierowych tekstów ustaw. Jego zdaniem, naruszyło to zasadę równego traktowania uczestników. Istniała też możliwość, że niektórzy uczestnicy skorzystali z innych danych w LEX-ie np. komentarzy.

24.02.2025

NSA: Metodę rozliczania różnic kursowych można zmieniać wstecz

CIT Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczenia różnic kursowych. Przedsiębiorca, który wybrał rachunkową metodę rozliczenia różnic, może zmienić ją na metodę podatkową, składając korektę deklaracji za poprzednie lata. NSA zgodził się z podatnikiem, że korekcie podlega każda część deklaracji podatkowej, w tym również oświadczenia woli. Dla przedsiębiorców oznacza to możliwość poprawienia sytuacji finansowej.

24.02.2025

WSA: Inwestor może zostać zobowiązany do dostarczenia ekspertyzy

Budownictwo

Nałożenie obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej na osobę, która w żaden sposób nie przyczyniła się do powstania uszkodzeń w obiekcie, należy uznać za uchybiające zasadzie pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że dla określenia adresata tego obowiązku nie pozostaje bez znaczenia, kto jest odpowiedzialny za zły stan techniczny budynku. Tym samym w określonych sytuacjach, obowiązek może zostać nałożony na inwestora prowadzącego roboty na sąsiedniej działce.

24.02.2025

Sąd: Zasadna rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, skoro małżonkowie są w separacji

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wniosła o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czemu sprzeciwiał się pozwany. Małżonkowie od marca 2023 r. nie współdziałają w zarządzie majątkiem wspólnym, żyją w separacji. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał jednak, że zaistniały ważne powody do ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

22.02.2025

WSA: Umowa nie zwalnia z odpowiedzialności za usunięcie drzew

Środowisko

Spółka twierdziła, że nie powinna ponosić odpowiedzialności za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, ponieważ dopuścił się tego wykonawca robót, który działał niezgodnie z zawartą umową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że umowa nie może zwalniać z odpowiedzialności. Natomiast ewentualne roszczenia regresowe oraz skutki przekroczenia granic zlecenia powinny być oceniane w ramach postępowania cywilnego.

22.02.2025

Sąd: Ubezpieczonemu należała się rekompensata za pracę w szczególnych warunkach

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach z uwagi na nieprawidłowości dotyczące przedstawionych przez niego dokumentów. Sąd podkreślił, że autentyczność i zgodność z prawdą tych dokumentów nie była kwestionowana. Natomiast dokonane w toku procesu ustalenia wskazywały, że ubezpieczony pracował 23 lata w szczególnych warunkach, więc należało mu przyznać rekompensatę.

22.02.2025

Ciąża z pracodawcą nie świadczy o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica była w ciąży z pracodawcą. Umowa o pracę, którą zawarli nie mogła jednak zostać uznana za pozorną. Sąd podkreślił, że przepisy nie zawierają ograniczeń w zakresie nawiązywania stosunku pracy pomiędzy członkami rodziny i nie zabraniają zatrudniania kobiet w ciąży. Natomiast zgromadzony materiał dowodowy potwierdził wykonywanie pracy przez ubezpieczoną w ramach powierzonego jej stanowiska.

21.02.2025

SN: Adwokat ujawnił przed sądem pertraktacje ugodowe

Prawnicy

Zeznając przed sądem jako pełnomocnik, adwokat ujawnił, jak toczyły się rozmowy ugodowe z inną spółką. Jednak został uniewinniony od tego zarzutu przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji, choć złamał zakaz, iż poza procesowe pertraktacje pojednawcze prowadzone z udziałem adwokatów i radców prawnych nie podlegają ujawnieniu. Sąd Najwyższy zgodził się, że sprawa wraca do ponownego rozpoznania.

21.02.2025

Sądy: Fiskus nie może wygaszać interpretacji B+R w całości

CIT PIT

Sądy kwestionują praktykę organów podatkowych, które po wydaniu interpretacji ogólnej w sprawie wynagrodzeń liczonych do ulgi na badania i rozwój (B+R), masowo wygaszają interpretacje indywidualne w tym zakresie. Według WSA fiskus nie może wygaszać w całości interpretacji, które obejmują wiele zagadnień, nie tylko kwestię wynagrodzeń. Taka praktyka pozbawia bowiem podatników ochrony. Prawnicy podpowiadają, co zrobić w takiej sytuacji.

21.02.2025