SA: Stałe leczenie, a nawet operacja - nie uprawnia do renty

Emerytury i renty

Zakwalifikowanie do zabiegu operacyjnego nie jest równoznaczne z niezdolnością do pracy. Tak samo należy ocenić przypadek, gdy wnioskodawca poddał się takiemu zabiegowi. O ile w każdym z tych przypadków całkowicie lub częściowo nie utracił on zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.12.2023

NSA: Dożywocie za 30 kur i 2 litry mleka, a winny notariusz

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcąc unieważnić dożywocie, klienci zakwestionowali akt mianowania notariusza, który umowę tę sporządzał. Nie udało się. Wniosek o unieważnienie mianowania asesora notarialnego został negatywnie rozpatrzony przez ministra sprawiedliwości i sądy dwóch instancji. Wszczęcie postępowania cywilnego o ustalenie treści księgi wieczystej nie sprawia, że wnioskodawcy stali się stroną postępowania administracyjnego.

28.12.2023

SN: Sędzia, który zrzekł się urzędu nie może być osądzony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie sędziego z zawodu uniemożliwia rozpoznanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych i wydanie orzeczenia merytorycznego. Utrata statusu sędziego czyni dalsze procedowanie w sprawie o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu formalnego bezprzedmiotowym – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i dalsze postępowanie umorzyła.

27.12.2023

WSA: Przedsiębiorca zarobił 20 zł, ale stracił licencję na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nawet jednostkowa sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej jest zagrożona cofnięciem zezwolenia na handel alkoholami. Co ważne, przedsiębiorca ponosi surową odpowiedzialność niezależnie od swojej winy, a nawet skutecznego wykazania, że wyłączna wina w tym zakresie ciąży na jego pracowniku - potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

23.12.2023

SN: Niesprawiedliwy mandat i wyrok skazujący kierowcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy policja zatrzymała prowadzącą auto, miała już ona tymczasowo wcześniej utracone uprawnienia i pokazała zastępczy kartonik, wskazujący, że wyrabianie prawa jazdy jest w toku. Policja nie uznała tych uprawnień i sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok nakazowy. To był błąd – stwierdził Sąd Najwyższy, gdyż takie postępowanie może się toczyć tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.

22.12.2023

Izba Kontroli SN nie może pytać TSUE o status sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład orzekający Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym uprzednio na mocy ustawy. Wobec tego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może odpowiedzieć na zagadnienie prawne i co do istoty pytań prejudycjalnych przedstawionych przez ten organ – orzekł 21 grudnia br. TSUE.

21.12.2023

Po wyrokach NSA trudniej będzie skorzystać z preferencji w podatku u źródła

CIT

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał fiskusowi rację w kwestii odmowy stosowania preferencji w podatku u źródła. Sąd zgodził się, że organ podatkowy może odmówić wydania opinii w tej sprawie, opierając się na pojęciach nieokreślonych, takich jak uzasadnione wątpliwości. Według ekspertów, powstają wątpliwości co do funkcjonowania opinii w tym kształcie, a zakres obowiązku podatkowego nie może być kształtowany w oparciu o przeczucia.

21.12.2023

WSA: Ubóstwo nie uzasadnia trzymania psa w złych warunkach

Prawo karne Środowisko

Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.12.2023

Firma odliczy wydatki na blog, nawet niezwiązany z profilem jej działalności

CIT PIT

Wydatki związane z prowadzeniem firmowego bloga mają związek z przychodami spółki i podlegają odliczeniu - orzekł WSA w Warszawie. Dotyczy to zarówno kosztów obsługi informatycznej, jak też kosztów opisywanych na blogu podróży. Jak wynika z wyroku, im większa klikalność bloga o tematyce lifestylowej, tym większe przychody może uzyskać spółka. To już kolejny wyrok korzystny dla podatników. Inne zdanie ma w tej kwestii fiskus.

20.12.2023

SN: Strażnik graniczny nie mógł popełnić czynu w areszcie

Prawo karne

Sąd Rejonowy błędnie przyjął, że strażnik graniczny kontynuował realizację przestępczego zachowania, czyli brał łapówki w warunkach izolacji, będąc już w areszcie. Z treści przypisanego mu czynu wynika również, że dopuszczał się on przestępstwa jeszcze przez osiem dni po zakończeniu śledztwa, co było oczywistym błędem sądu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

19.12.2023

NSA: Radca prawny skreślony z listy, bo zalegał ze składkami

Prawnicy

W postępowaniu o skreślenie z listy radców prawnych nie ma znaczenia sytuacja materialna zobowiązanego. Nieopłacanie składek samorządowych przez ponad rok grozi poważnymi konsekwencjami i - co istotne - sprawa nie przedawnia się. Miesięczny termin na podjęcie uchwały jest jedynie instrukcją – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.12.2023

SN: Jak rozliczać majątek między byłymi konkubentami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd Najwyższy postanowił przekazać powiększonemu składowi zagadnienie prawne, które budzi poważne wątpliwości. Chodzi o kwestię, czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami kwoty pieniężnej przekazanej przez jednego z nich na zakup nieruchomości przez drugiego konkubenta wyłącznie w jego własnym imieniu następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie?

16.12.2023

Aborcja za granicą po wyroku TK - Polska naruszyła przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji, ze względu na reformę polskiej legislacji. Lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kobieta udała się do prywatnej kliniki w Holandii.

14.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

SN pozbawia sędziego prawa spoczynku po zatarciu skazania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Przedawnienie karalności nie następuje w chwili zatarcia skazania, gdyż postępowanie dyscyplinarne kieruje się innymi regułami niż postępowanie karne – wskazał Sąd Najwyższy i Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i pozbawił sędziego stanu spoczynku.

13.12.2023

Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. m.in. wobec skazanych w tej sprawie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B. Sprawą zajmie się ponownie sąd apelacyjny. SN zwrócił uwagę na nienależytą obsadę sądu II instancji i to było głównym powodem uchylenia wyroku.

12.12.2023

Sąd zbada sprzeczność tzw. „ustawy abolicyjnej” z prawem Unii

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Watchdog Polska ma prawo wystąpić w imieniu obywateli w celu ochrony ich danych osobowych przekzanych Poczcie Polskiej przez 130 wójtów i burmistrzów w wyborach kopertowych na Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego – tak orzekł Sąd Rejonowy w Szamotułach. Teraz Sąd Rejonowy będzie merytorycznie badał argumenty dotyczące sprzeczności tzw. ustawy abolicyjnej z prawem Unii Europejskiej.

12.12.2023

ETPCz: Polska musi stworzyć ramy prawne dla rejestracji związków jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo unijne

Państwo polskie nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia wnioskodawcom ram prawnych umożliwiających uznawanie i ochronę ich związków tej samej płci - orzekł we wtorek, 12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka. Nie uznał argumentów polskich władz, które podnosiły, że Polska jest krajem tolerancyjnym dla osób LGBT+.

12.12.2023

NSA: Kara 40 tys. zł za prowadzenie domu opieki bez zezwolenia

Pomoc społeczna

Placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, gdy są prowadzone bez zezwolenia, choćby i ze szlachetnych pobudek, pozostają nielegalne. Bez znaczenia dla oceny charakteru prowadzonej działalności jest nazwa – pensjonat, hotel, dom opieki, czy dom seniora – orzekł NSA, utrzymując karę w mocy.

12.12.2023

Laptop w wynajętym mieszkaniu to nie zagraniczny zakład

PIT Podatki międzynarodowe

Ukraiński informatyk, który świadczy zdalnie usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta, nie rozlicza w Polsce dochodów z zagranicznego zakładu – orzekł WSA we Wrocławiu, wbrew stanowisku fiskusa. Zgodnie z orzeczeniem sądu, aby powstał zakład, czyli stała placówka, nie wystarczy laptop i wynajmowanie pokoju przez trzy miesiące. Eksperci zwracają uwagę, że rozliczenie cudzoziemców od początku budzi wiele wątpliwości.

12.12.2023