SN: Urlop dla poratowania zdrowia dla sędziego, o ile leczenie koliduje z orzekaniem

Prawnicy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przyznanie sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia jest uzależnione od tego, czy z zaświadczeń lekarskich wynika, że zalecane leczenie wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Decyzję w sprawie wydaje minister sprawiedliwości, ale nie ma ona uznaniowego charakteru - orzekł Sąd Najwyższy.

01.04.2019

SA: Służba w wojsku w PRL zaliczana jako praca w szczególnych warunkach

Emerytury i renty Prawo pracy

Gdy ubezpieczony wrócił z wojska, w ciągu 30 dni stawił się na badania lekarskie niezbędne do ustalenia, czy może pracować w szczególnych warunkach. Służba w wojsku miała miejsce bezpośrednio przed, jak i po pracy ubezpieczonego w warunkach szczególnych. Nabył on więc prawo do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

25.03.2019

SN: Wyłączenie emerytów i rencistów z nagród było dyskryminacją

Prawo pracy

Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

01.03.2019

WSA: Spór między ratuszem a Akademią o naprawę sieci ppoż.

BHP Szkolnictwo wyższe

Miasto jako właściciel terenu, a nie użytkownik ma naprawić sieć przeciwpożarową, która przebiega pod ziemią - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Decyzja Państwowej Straży Pożarnej zapadła, gdy umowa dzierżawy między miastem a Akademią Pedagogiki Specjalnej była ważna - dodał sąd.

14.02.2019

Sklep z agencją pocztową może handlować w niedzielę

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W sklepie, który jednocześnie pełni funkcję agenta pocztowego, nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i święta. Nie ma przy tym znaczenia, że świadczenie usług pocztowych jest w tej placówce tylko działalnością uboczną – potwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu.

30.01.2019

SN: Emerytura cywilna może uzupełniać wojskową

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Żołnierz ma prawo do emerytury wojskowej i cywilnej - orzekł w czwartek 24 stycznia br. Sąd Najwyższy, który rozpatrywał sprawę dotyczącą 22 lat służby w wojsku i 23 pracy cywilnej. Wyrok jest przełomowy i bardzo korzystny dla żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych, którzy pracowali w cywilu.

25.01.2019

SN: Odprawa dla pracowników służby cywilnej jak przy zwolnieniach grupowych

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownikowi o statusie członka korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy wygasł na podstawie art. 170 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, przysługuje odprawa pieniężna na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

24.01.2019

WSA: Nie ma awansu w wojsku po 50 roku życia

Prawo pracy

Podoficer sztabowy w Wojskach Obrony Terytorialnej nie otrzymał powołania do zawodowej służby wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych, gdyż był za stary. Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się z decyzją ministra obrony narodowej, że interes społeczny nie przemawia za awansowaniem starszych żołnierzy.

23.01.2019

WSA: Przedsiębiorca nie zawsze zapłaci za nierejestrowanie pracy kierowcy

Prawo pracy

Kierowca wylogował kartę z tachografu i nie rejestrował swoich aktywności. Przedsiębiorca miał ponieść za to naruszenie karę w wysokości ponad 5 tys. zł. Rozpoznający jego skargę WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przedsiębiorca nie zawsze ma wpływ na naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, szczególnie gdy dochodzi do tego z powodu zachowania osób trzecich, którym nie był w stanie się przeciwstawić.

18.01.2019

WSA: Zdezubekizowany agent wywiadu wygrał spór z ministrem o emeryturę

Administracja publiczna

W czwartek 10 stycznia br. zapadł pierwszy korzystny dla skarżącego wyrok w sprawie obniżenia emerytury byłemu funkcjonariuszowi służb PRL. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra spraw wewnętrznych, który nie uwzględnił odwołania byłego agenta wywiadu w sprawie obniżenia mu emerytury.

11.01.2019

SA: Nie każda wypłata dla kierowcy to dieta lub ryczałt za noclegi

Prawo pracy

Z dowodów nie wynikało, by pracodawca wypłacił pracownikowi należności z tytułu podróży służbowych. Nie można było więc tego ustalić jedynie w oparciu o praktykę innych sądów pracy w podobnych sprawach - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

31.12.2018

SA: Ocena niezdolności do pracy należy do lekarzy specjalistów

Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy

W sprawie o ustalenie prawa do renty socjalnej kluczowe znaczenie mają dowody z opinii biegłych lekarskich. Pozwalają one na ustalenie, czy wnioskodawca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy. Jeśli biegli wskazują, że badany może jednak pracować, to uwzględnienie odwołania jest niemożliwe - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

24.12.2018

WSA: Świadectwo pracy nie przesądza o prawie do zasiłku dla bezrobotnego

Prawo pracy

Kobiecie, która po utracie pracy zgłosiła się do urzędu pracy, odmówiono prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Ze świadectwa pracy, które przedłożyła, wynikało, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron. Organy powinny zatem zbadać faktyczne przyczyny rozwiązania tej umowy - orzekł WSA w Bydgoszczy.

18.12.2018

SN: Od napiwków oblicza się składki na obowiązkowe ubezpieczenia

PIT Ubezpieczenia społeczne

Gdyby nie dobrze zorganizowany zakład pracy, to zadowolony klient nie zostawiałby kelnerowi czy krupierowi w kasynie napiwku. Choć ta gratyfikacja nie jest wynagrodzeniem za pracę, to ma nierozerwalny związek ze świadczeniem pracy. Jest więc przychodem ze stosunku pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.12.2018

Sąd: Prezes zarządu spółki nie mógł być jej pracownikiem

Prawo pracy

Nie można być podporządkowanym samemu sobie. Z tego względu, gdy prezes zarządu spółki miał 99% udziałów i był jedynym członkiem jej zarządu, to nie mógł jednocześnie zawrzeć ze spółką ważnej umowy o pracę. Taki pogląd jest ugruntowany w orzecznictwie - wskazał sąd okręgowy w Łomży.

11.12.2018

Nie można zwalniać za częste L4. Amazon przegrał w sądzie

Prawo pracy

Pracodawca nie może rozwiązywać umów o pracę z powodu absencji chorobowych tylko na podstawie danych o procentowym udziale absencji chorobowych w zakładowym czasie pracy. Była pracownica Amazona, której z tego powodu wypowiedziano umowę o pracę, wygrywa w sądzie.

10.12.2018