WSA: Znajomość angielskiego pilot musi poświadczyć zdanym egzaminem

Zagraniczne certyfikaty ze szkolenia oraz licencje australijskie i amerykańskie, wydane na podstawie licencji polskiej nie są wystarczające, aby udowodnić czynną znajomość języka angielskiego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę doświadczonego pilota samolotowego. Trzeba zdać egzamin - dodał sąd.

21.06.2019

WSA: Zasiłek opiekuńczy nie dla wnuczki, gdy niepełnosprawna babcia ma dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście

20.06.2019

WSA: Drzemka na służbie w strefie granicznej jest niedozwolona

Prawo pracy

Zachowanie funkcjonariusza Straży Granicznej było nieprawidłowe, gdyż jeden funkcjonariusz miał obowiązek patrolować most w Dorohusku, a drugi mógł pozostawać w pomieszczeniu. Przerwę należy zgłosić dowódcy, a nie drzemać na służbie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

18.06.2019

Strasburg: Upubliczniona korespondencja pracownika przestaje być prywatna

Prawo pracy RODO

Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.06.2019

NSA: Zapis monitoringu z autobusu czy tramwaju można udostępnić

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO

Nie jest informacją publiczną pismo do władz miasta lub sądu o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na etacie. Jest nią jednak zapis monitoringu w środku komunikacji publicznej, który był podstawą rozwiązania stosunku pracy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA korespondencja dotycząca spraw personalnych w instytucji publicznej jest sprawą prywatną.

11.06.2019

SA: Fikcyjne przeniesienie pracowników nie zwalnia z płacenia składek

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Spółka dążyła do redukcji kosztów, więc zawarła umowy o przejęcie jej pracowników przez inne podmioty. Mimo tych porozumień w dalszym ciągu praca była świadczona na rzecz pierwotnego pracodawcy. Spółka nie uniknęła więc opłacania obowiązkowych składek za swoich pracowników - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

07.06.2019

SN: Nadpłata składek nie wynika ze stanu konta, tylko z ustawy

Ubezpieczenia społeczne

ZUS nie miał racji twierdząc, że stan konta decyduje o obowiązku opłacenia składek - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i uchylił dwa wyroki w sprawie pracowników zatrudnionych w Niemczech. Organ miał obowiązek ustalić, czy składki były należycie płacone, a tego nie uczynił - dodał SN.

05.06.2019

WSA: Zasada domniemania niewinności wobec policjanta nie działa

Jeśli prokuratura postawiła policjantowi zarzuty karne i skierowała sprawę do sądu, to zasada domniemania niewinności nie ma w tym przypadku znaczenia. Interes społeczny pozwala stosować karę dyscyplinarną w postaci zwolnienia funkcjonariusza ze służby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.06.2019

WSA: Babcia zajmująca się wnukiem również ma prawo do „świadczenia na dobry start”

Pomoc społeczna Rynek

Sąd rodzinny oddał dzieci pod bieżącą opiekę ich babci. Organy odmówiły jej jednak „świadczenia na dobry start”, gdyż rozporządzenie nie przewidywało takiej sytuacji. To błąd. Uprawnienie babci należy wywodzić bezpośrednio z Konstytucji i Konwencji o Ochronie Praw Dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

27.05.2019

SN: Emerytura korzystniejsza według polskiego prawa nie znaczy wyższa

Ubezpieczenia społeczne

Wysokość emerytury ustalonej zgodnie z umową o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA jest korzystniejsza wtedy, gdy jest wyższa od wysokości emerytury ustalonej wyłącznie na podstawie okresów ubezpieczenia zgromadzonych zgodnie z przepisami polskimi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy Sądu Najwyższego.

24.05.2019

TSUE orzekł o wysokości odprawy zwolnionych osób zatrudnionych na czas nieokreślony

Prawo pracy

Obliczenie odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy i zasiłku wypłacanego w związku z urlopem na przekwalifikowanie pracownika przebywającego na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze powinno zostać dokonane na podstawie wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

20.05.2019

Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę

Emerytury i renty Policja

Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.

15.05.2019

Sąd: Wnioski o podwyżkę nie dają podstaw do zwolnienia pracownika

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

13.05.2019

NSA: Policjant nie może być zwolniony ze służby, gdy alkomat popsuty

Policja

W demokratycznym państwie prawa wady postępowania wyjaśniającego nie mogą być przeniesione na obwinionego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie ukarania policjanta wydaleniem ze służby. Uznał, że jeśli wątpliwości co do trzeźwości funkcjonariusza drogówki nie da się wyjaśnić, nie można stosować kary najsurowszej.

08.05.2019

WSA: Policjant ratował pobitą żonę, zatrzymał agresora i dostał naganę

Prawo karne Policja Prawo pracy

Policjant wydał polecenie zatrzymania mężczyzny, który groził żonie śmiercią. Za to został ukarany naganą w postępowaniu dyscyplinarnym, ale sąd uznał, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zgodnie z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego komendant ma jeszcze raz ocenić postępowanie policjanta.

06.05.2019

SN: Odszkodowanie za błąd cyfrowy w wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo pracy

Domaganie się odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę nie może być traktowane jako naruszenie zasad współżycia społecznego - orzekł Sąd Najwyższy. - Nie ma też obowiązku zawierania ugody, na warunkach jakie proponował pracodawca - dodał.

26.04.2019

SA: Odszkodowanie za utracony zarobek niełatwo wykazać

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Po wypadku powódka uzyskiwała niższy dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Różnica w dochodach nie była jednak znacząca. Z tego powodu nie można uznać, że to brak osobistego świadczenia przez powódkę pracy i zastępowanie jej przez inne osoby doprowadził do utraty klienteli - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

23.04.2019

Dezubekizacja - sądy analizują charakter służby w PRL

Administracja publiczna Policja

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nadal odwołują się byli funkcjonariusze, którzy po zmianie ustroju i weryfikacji pełnili służbę w niepodległej Polsce i teraz, na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, pobierają najniższą emeryturę. Sąd bierze pod uwagę krótkotrwałość służby na rzecz PRL i wyjątkowość sytuacji.

23.04.2019

WSA: Strażak musi służyć tam, gdzie mu wskażą

Prawo pracy

Ktoś, kto decyduje się na służbę mundurową musi liczyć się z poddaniem się polityce kadrowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę absolwenta szkoły pożarniczej, który chciał służyć bliżej miejsca swojego zamieszkania. Dyspozycyjność to jeden z warunków tej formacji - podkreślił sąd.

16.04.2019

SN: Dwa odszkodowania za podwójne bezprawne wypowiedzenie umowy

Prawo pracy

Przy bezprawnym wypowiedzeniu umowy o pracę w trybie zwykłym i natychmiastowym pracownikowi należą się dwa odszkodowania: jedno za utracone wynagrodzenie, które miał do końca okresu wypowiedzenia plus jedno za rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem - taki jest sens uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego.

05.04.2019