W czasie pandemii Polacy nie chcą zakładać własnych firm. Zdecydowanie wolą stały etat

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia wyraźnie zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków nie planuje w najbliższym czasie założenia własnej firmy. Wolą bezpiecznie pracować na etacie. Z kolei osoby, które zamierzają otworzyć biznes, wskazują głównie na niezależność i perspektywę wyższych dochodów.

01.02.2021

Transgraniczne wyjazdy do pracy w 2021 r. pod znakiem pandemii

Prawo pracy Prawo europejskie Koronawirus

Bezpieczeństwo i racjonalne decyzje dotyczące pracy za granicą w UE będą kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wyjeździe do pracy. Pracodawcy, którym będzie zależało na zdobyciu pracowników, będą starali się zabezpieczyć te aspekty. Zwłaszcza, że przedsiębiorcy deklarują duże potrzeby kadrowe, pomimo niepewności co do przyszłej sytuacji epidemicznej – pisze Karolina Serwańska.

01.02.2021

Służby w administracji - sposób na wyższą emeryturę

Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Funkcjonariusze służb pracują w administracji publicznej na kierowniczych, często eksponowanych stanowiskach. Są tam oddelegowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych lub emerytami mundurowymi. Dzięki temu mogą sobie podwyższyć emeryturę albo pobierać i emeryturę, i wynagrodzenie. Zdaniem ekspertów, to korzystanie z systemu i zabieranie miejsc pracy urzędnikom. Bez konkursów i oficjalnych naborów.

01.02.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 lutego 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zdecydował o wydłużeniu okresu pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 lutego. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a dla rodziców będących rolnikami – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oba w piątek ukazały się w Dzienniku Ustaw.

29.01.2021

GUS: W 2020 r. dwukrotnie więcej zwolnień grupowych, ale wyższe wynagrodzenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

W 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach, w których pracuje więcej niż 9 osób, wyniosło 5.411,45 zł i było o 4,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Płace zwiększyły się we wszystkich sekcjach o znaczącym udziale w zatrudnieniu. Najbardziej, podobnie jak przed rokiem, w administrowaniu i działalności wspierającej (o 8,3 proc.) – podał w piątek GUS.

29.01.2021

ZUS nie wyśle już emerytom i rencistom decyzji waloryzacyjnych - trudniej będzie się odwołać

Emerytury i renty

Resort rodziny i polityki społecznej proponuje rezygnację z doręczania przez ZUS decyzji o wysokości zwaloryzowanych świadczeń i trzynastej emerytury lub renty. Zamiast tego chce wprowadzić fikcję doręczenia, a emeryt który taką decyzję będzie chciał otrzymać, będzie musiał sam o nią zawnioskować. Zdaniem ekspertów utrudni to skontrolowanie, czy waloryzacja nie była za niska, a wskaźnik prawidłowy.

29.01.2021

NBP proponuje dożywotnią rentę waloryzowaną inflacją

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo europejskie

Wśród opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych znalazł się pomysł Narodowego Banku Polskiego wprowadzenia świadczeń emerytalnych w formie dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Chodzi o umożliwienie polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej.

28.01.2021

Problematyczny PIT-11 dla pracowników delegowanych i osób pracujących zdalnie za granicą

PIT Prawo pracy

1 lutego 2021 roku mija termin przekazania urzędom skarbowym informacji PIT-11 za 2020 rok o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Problematyczne może okazać się sporządzenie informacji PIT-11 delegowanym pracownikom, osobom wykonującym pracę zdalną za granicą lub zatrudnionym w firmie obcokrajowcom.

28.01.2021

Nie można samemu dokonywać wpłat na PPK

Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego, który przechodzi na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal będzie pracował, nie może samodzielnie dokonywać wpłat do PPK. Może to robić tylko podmiot zatrudniający na podstawie umowy o zarządzanie i tylko za osoby zatrudnione, czyli pracowników lub obowiązkowo oskładkowanych zleceniobiorców.

28.01.2021

Rząd szykuje rewolucję w ubezpieczeniach społecznych

Ubezpieczenia społeczne

Od kwietnia jednorazowe nieopłacenie składki ZUS w terminie - nie spowoduje już "wypadnięcia" z systemu ubezpieczeń. Są i mniej korzystne zmiany - osoby m.in. prowadzące pozarolniczą działalność i te z nimi współpracujące - nie będą miały prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego, jeżeli w dniu powstania prawa do świadczenia zadłużenie z tytułu składek przekroczy 6,60 zł.

27.01.2021

Kancelaria Sejmu szuka pracowników na dowolne stanowisko

Prawo pracy

Jeszcze w piątek, 22 stycznia, wszystkie osoby zainteresowane pracą w Kancelarii Sejmu mogły się ubiegać o zatrudnienie w niej i to na dowolnym stanowisku. Taka nietypowa oferta pracy pojawiła się na stronie sejmowej i wzbudziła sensację w mediach społecznościowych i wśród ekspertów. Bo żaden pracodawca na wolnym rynku w taki sposób nie prowadzi rekrutacji.

27.01.2021

Brexit. MRiPS przygotowało wyjaśnienia w sprawie świadczeń dla rodzin

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Brexit

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało wyjaśnienia w sprawie koordynacji świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystko po to, by pokazać, co zmienia się po zakończeniu okresu przejściowego, które nastąpiło 31 grudnia 2020 roku.

26.01.2021

Zwolnionemu pracownikowi nie zawsze należy się odprawa

Prawo pracy HR

Nie każdemu pracownikowi należy się odprawa. Pracodawca jest zobowiązany do jej wypłacenia tylko w razie konieczności rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, które stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie. Taką przyczyną może być likwidacja stanowiska pracy.

26.01.2021

Większy lęk przed utratą pracy w zagrożonych branżach

Prawo pracy

Przedłużająca się pandemia koronawirusa nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Jak pokazują wyniki 42. edycji badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, pracownicy znacznie gorzej oceniają szanse na znalezienie nowego zatrudnienia, a jednocześnie boją się utraty obecnego stanowiska. Nie brakuje jednak osób zadowolonych z pracy.

26.01.2021

Czy po pandemii będziemy pracować tylko zdalnie?

Prawo pracy

Po pandemii na rynku pracy będą pojawiać się oferty polegające na wykonywaniu pracy w formie zdalnej – twierdzą prawnicy. Niektórzy zastanawiają się, czy firmy nie będą zmuszać do takiej właśnie formy świadczenia pracy. Nie musi tu jednak wcale dochodzić do naruszania praw zatrudnionych. Jednak bez zmian w Kodeksie pracy firmy będą mogły oferować tylko telepracę przy nawiązywaniu stosunku pracy.

26.01.2021

Będzie wsparcie dla zakładów aktywności zawodowej - prezydent podpisał ustawę

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Pracodawcy prowadzący zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z epidemią COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej, dostaną większe wsparcie. Będą mogli np. ubiegać się o refundację kosztów płacy niepełnosprawnego pracownika. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która to umożliwi.

25.01.2021

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane na przełomie stycznia i lutego – informuje Zakład.

25.01.2021