W okresie od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu "Dobry Start". W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Według najnowszych danych przekazanych w komunikacie przez ZUS, wypłacono już blisko 1,3 mld zł na 4,3 mln dzieci w ramach programu "Dobry Start". - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od samego początku bardzo sprawnie obsługuje to nowe zadanie. Zainteresowanie rządowym programem „Dobry start” jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków od samego początku działa bez zakłóceń - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. I dodaje: - Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek.

Czytaj również: Dzięki automatyzacji wniosków w programie „Dobry start” ZUS zaoszczędzi setki milionów złotych 

Dla kogo świadczenie i jak złożyć wniosek

Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia). Świadczenie z programu jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.