Prawo.pl
Kierowca wylogował kartę z tachografu i nie rejestrował swoich aktywności. Przedsiębiorca miał ponieść za to naruszenie karę w wysokości ponad 5 tys. zł. Rozpoznający jego skargę WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przedsiębiorca nie zawsze ma wpływ na naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, szczególnie gdy dochodzi do tego z powodu zachowania osób trzecich, którym nie był w stanie się przeciwstawić.
Dorian Lesner
18.01.2019
Prawo pracy
Kierownictwo resortu przyjęło do wiadomości apel KRS by nie antagonizować grup zawodowych w wymiarze sprawiedliwości, ale podtrzymuje swój zamiar wykorzystania części funduszu na zwroty za dojazdy i dodatki mieszkaniowe sędziów na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pracodawcy przekażą do ZUS więcej danych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa, która pozwala pracodawcom na krótsze przechowywanie akt pracowniczych, już obowiązuje. Teraz to ZUS, a nie pracodawca, przechowa informacje niezbędne np. do późniejszego wyliczenia emerytury. Ta zmiana wymaga jednak od pracodawców przekazywania do Zakładu większej ilości danych o pracownikach, niż do tej pory.
Agnieszka Matłacz
17.01.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w środę ustawę budżetową. Przewiduje ona m.in. zwiększony fundusz na wynagrodzenia nauczycieli. Nie jest to jednak kwota, której żądają związki zawodowe, czyli umożliwiająca podwyżki na poziomie 1000 zł.
Monika Sewastianowicz
16.01.2019
Zarządzanie oświatą
Przepisy Kodeksu pracy nie normują przypadków odpowiedzialności pracodawcy za zgubienie, skradzenie rzeczy, bądź ich zaginięcie, ale nie oznacza to, że nie ma w tym zakresie żadnych regulacji - wyjaśnia Małgorzata Piętka, ekspert LEX Kadry.
Małgorzata Piętka
16.01.2019
Prawo pracy
Choć w pragmatykach zawodowych regulujących funkcjonowanie służb mundurowych nie ma przepisów określających konsekwencje mobbingu i dyskryminacji, powstają procedury wewnętrzne, które pomagają w zwalczaniu tych zjawisk. Często podnoszonym problemem jest jednak brak niezależności tych organów.
Monika Sewastianowicz
16.01.2019
Prawo pracy
Już za kilka miesięcy największe firmy będą tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin się zbliża, a obawy pracodawców i pracowników nie maleją. Ci pierwsi wskazują na wzrost kosztów funkcjonowania firm i dodatkowe obowiązki, a drudzy na zmniejszenie wynagrodzenia i brak pewności, że w przyszłości faktycznie otrzymają dodatkowe świadczenie.
Agnieszka Matłacz
16.01.2019
Prawo pracy HR PPK

Co dalej z emeryturą dla matek? Rząd nie przyjął projektu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd miał dziś przyjąć projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach, czyli wyrównaniu do najniższej emerytury dla wszystkich kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Po posiedzeniu Rady Ministrów okazało się, że projekt nie został przyjęty.
Agnieszka Matłacz
15.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do konsultacji wewnątrzresortowych trafił przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym. Jak poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, powstaje on we współpracy ze środowiskiem ratowników.
Krzysztof Sobczak
15.01.2019
Zawody medyczne
Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw zbliża się do magicznej granicy 5 tys. zł. W Sejmie jest projekt, który zakłada jawność oferowanych pracownikom wynagrodzeń. Niezależnie od wyniku prac nad nim, temat wynagrodzeń jest już obecny w mediach, a coraz łatwiejsza możliwość porównywania warunków płacowych zwiększa oczekiwania pracowników.
Agnieszka Matłacz
15.01.2019
HR
Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.
Beata Stefańska
15.01.2019
HR
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia obecnie dwie wersje programu Płatnik. Dotychczasowa będzie działać tylko do 25 stycznia. Nowa wersja 10.02.002 jest już dostępna, ale ZUS prosi, aby nie instalować jej samodzielnie.
Agnieszka Matłacz
14.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) Parlamentu Europejskiego nie przedstawiła w czwartek pełnego stanowiska dotyczącego kształtu przepisów składających się na tzw. Pakiet Mobilności. Przyjęte propozycje komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
Kamil Wolański
14.01.2019
Prawo pracy

Emerytura dla matek już od 1 marca 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wszystko wskazuje na to, że emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, będą wypłacane już od 1 marca tego roku. Jutro rząd przyjmie projekt ustawy w tej sprawie. Prace w Sejmie mają być szybkie.
Agnieszka Matłacz
14.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Miejsca niebezpieczne na terenie zakładu pracy, ale również na maszynie, powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa, określonymi w przepisach.
Roman Majer
14.01.2019
BHP
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd ds. Cudzoziemców przygotowały projekt ustawy regulującej status imigracyjny brytyjskich obywateli mieszkających w Polsce po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
13.01.2019
Administracja publiczna Prawo pracy
Migrowanie mieszkańców ośrodków wiejskich i mniejszych miast do aglomeracji powoduje marginalizację regionów peryferyjnych i średnich miejscowości. Tym bardziej, że wśród opuszczających swoje miejscowości są liczne osoby z wykształceniem wyższym.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.01.2019
Samorząd terytorialny
Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.
Oskar Sobolewski Antoni Kolek
12.01.2019
Prawo pracy
Zostaliśmy oszukani przez PiS, dosyć dzielenia pracowników budżetówki na lepszych i gorszych - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. I zapowiedział, że postulat taki związek przedstawi w piątek w Warszawie minister rodziny i pracy Elżbiecie Rafalskiej.
Krzysztof Sobczak
11.01.2019
Prawo pracy
Pracodawcy często borykają się z problemem niemożności doręczenia pracownikom różnego rodzaju oświadczeń, w tym w szczególności dotyczących rozwiązania umowy o pracę. Pracownicy unikają ich odbioru, niekiedy odwlekając w ten sposób moment rozwiązania umowy.
Marta Kurzajewska-Ożarowska
11.01.2019
Prawo pracy
W czwartek 10 stycznia br. zapadł pierwszy korzystny dla skarżącego wyrok w sprawie obniżenia emerytury byłemu funkcjonariuszowi służb PRL. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra spraw wewnętrznych, który nie uwzględnił odwołania byłego agenta wywiadu w sprawie obniżenia mu emerytury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2019
Administracja publiczna
Sędziowskie "kilometrówki" za dojazd do pracy mają zostać zmniejszone o połowę, z 60 do 30 gr za kilometr. Oszczędności mają zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników sądownictwa - wynika z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do resortu sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
10.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wrócili do pracy po ostatniej nowelizacji ustawy o SN mają zwrócić odprawy oraz ekwiwalent pieniężny wypłacony w związku z niewykorzystaniem przysługującego urlopu.
Krzysztof Sobczak
10.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Rok 2019 ma być ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakończyło właśnie konsultacje projektu zmian w tej sprawie.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Prawo pracy
Służbę w Policji pełni obecnie prawie 99 tys. policjantów. W 2019 roku na kandydatów czeka około 4,5 tys. miejsc. Chętnych zawsze jest dużo, mimo że, żeby zostać policjantem, trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Policja
W czwartkowym głosowaniu europosłowie odrzucili dwa z trzech projektów sprawozdań do tzw. pakietu mobilności. Tym samym zablokowali najczarniejszy dla polskich firm transportowych scenariusz, ale proponowane przepisy wciąż są niekorzystne dla Polski. Przewoźnicy obawiają się wzrostu kosztów i zmniejszenia ich konkurencyjności na unijnym rynku.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Prawo pracy
Indywidualne podejście do rozwoju operatorów (pracowników operacyjnych) pozwoliło nam utrzymać najważniejszych pracowników w tak wymagających dla pracodawców czasach - mówi Krzysztof Wiśniak, HR Operations Manager z Danone w rozmowie z Agnieszką Matłacz.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
HR
Czechy, Niemcy i Holandia - to kraje UE, w których bezrobocie ma najniższy poziom. Polska nieco spadła w rankingu Eurostat i w listopadzie zajęła szóste miejsce. Jeszcze w sierpniu 2018 roku była wiceliderem niskiego bezrobocia, tuż za Czechami.
Agnieszka Matłacz
09.01.2019
Prawo pracy

Zmiany w prawie lotniczym korzystne dla załóg i pasażerów

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Poszerzenie możliwości prowadzenia kontroli przestrzegania przepisów z zakresu lotnictwa cywilnego, utworzenie instytucji rzecznika praw pasażerów, ale też uregulowanie czasu pracy załóg - to niektóre ze zmian w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji prawa lotniczego.
Krzysztof Sobczak
09.01.2019
Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Platforma Obywatelska chce pilnego uchwalenia ustawy o jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Projekt w tej sprawie trafił do Sejmu we wtorek. Rzeczniczka PiS zapowiedziała, że jeżeli nie będzie przeszkód formalnoprawnych, to jej partia go poprze. Potem jednak ogłosiła, że jej partia przygotuje własny projekt w tej sprawie. A NBP ciągle unika wyjaśnień w sprawie zasad wynagradzania.
Agnieszka Matłacz
09.01.2019
Prawo pracy