Jakość artykułów rolno-spożywczych pod lupą Inspekcji

► Ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Uchwalona przez przez Sejm, w trzecim czytaniu, ustawa ma poprawić efektywności działania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe przepisy umożliwią Inspekcji skoncentrowanie się na kontroli jakości handlowej takich artykułów.

Natomiast zadania, które odnoszą się do kontroli transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG), dotyczące np. udostępniania owoców i warzyw w szkołach oraz wsparcia pszczelarstwa, zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Ponadto, Ministerstwo Finansów przejmie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadanie dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.

 

Szpital MSWiA - instytutem badawczym

► Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Sejm przyjął ustawę przekształcającą Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w instytut badawczy. Placówka ma otrzymać pokaźną kwotę pieniędzy m.in. na inwestycje. Do 2031 roku placówka będzie to 1,3 mld zł. Nowo powstała instytucja będzie uwzględniać potrzeby zdrowotne funkcjonariuszy służb mundurowych – tylko tych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.  

Sejm przyjął sześć poprawek wprowadzonych przez Senat m.in stanowiącą, że pierwsza sześcioletnia kadencja dyrektora Instytutu będzie liczona od wejścia ustawy w życie. A także doprecyzowany przez Senat zapis o obowiązku lustracyjnym kierownictwa PIM MSWiA.

Temat poruszaliśmy na łamach Prawo.pl w tekstach:

 

 

Formularze umów dla małych firm

►Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów

Sejm przyjął, zaakceptowaną co do zasady przez Senat, ustawę, która ma zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów niebędących mikroprzedsiębiorcą zatrudniających nie więcej niż 9 osób, rolników oraz osób fizycznych związanych z obowiązkami administracyjnymi przy powierzaniu pracy. Nowe narzędzie informatyczne  ma ułatwiać zawieranie i przechowywanie umów oraz udostępnianie dokumentacji pracowniczej, a także pozwolić na zawieranie umów według gotowych formularzy.

Dostęp do platformy ma być możliwy z wykorzystaniem profilu zaufanego na indywidualnym koncie w serwisie praca.gov.pl lub biznes.gov.pl. Podpis zaufany i podpis osobisty będą mogły być  stosowane również przy zawieraniu umów o pracę, umów zleceń, umów o świadczenie usług i umów uaktywniających na portalu praca.gov.pl. Nowy system ma zostać uruchomiony najprawdopodobniej z początkiem 2024 roku.

Założenia ustawy opisywaliśmy w publikacjach:

 

6 mld zł z NFZ do funduszu covidowego

►Ustawa o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw

Przyjęta przez Sejm nowelizacja, umożliwi w 2023 roku jednorazowe przekazanie 6 miliardów złotych z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie przelane do tzw. funduszu covidowego. Z kolei 7,1 mld złotych ma wydać NFZ na działania, które do tej pory finansowało Ministerstwo Zdrowia (budżet państwa). Przepisy przewidują także inne rozwiązania m.in. finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. 

Za odrzuceniem ustawy był Senat,  ale Sejm veto Senatu odrzucił. 

O kontrowersjach związanych z ustawą pisaliśmy:

 

 

Będzie abolicja dla samorządowców za wybory kopertowe

►Ustawa o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r.

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu w sprawie abolicji dla samorządowców, którzy zaangażowali się w tzw. wybory kopertowe. Ustawa zakłada, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza "o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii" polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z zarządzonymi wyborami na urząd prezydenta w 2020 r.  Zdaniem Senatu przepisy naruszają Konstytucję RP i kompetencje sądów.

O temacie pisaliśmy:

 

Dłuższa sprzedaż detaliczna paliw bez podatku

► Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

Sejm odrzucił w czwartek senackie poprawki do noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz innych ustaw.  Obszerna nowelizacja ma w intencji ministerstwa finansów na celu głównie doprecyzowanie regulacji mogących powodować wątpliwości interpretacyjne oraz ich uproszczenie i ujednolicenie.

Przepisy przewidują wydłużenie okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r. A także uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z OZE w zakresie ewidencji, zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm/sześciennych.

W ustawie zostały zawarte zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz zwiększające katalog przypadków, w których można o taki zwrot występować. Ustawa wprowadza możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu Blika (będzie to możliwe np. w e-Urzędzie Skarbowym) oraz wydłuża możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 r.

O rozwiązaniach ustawy pisaliśmy w tekście:

 

Rząd swobodniej wyda pieniądze na wojsko i walkę z kryzysem energetycznym

►Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw
Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw, pozwalającą wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej. Ustawa przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych. Przepisy normują tak, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym
Nowelizacja jest realizacją jednego z kamieni milowych w ramach KPO.

Więcej o rozwiązań ustawy w tekście:

 

Ceny gazu w 2023 r.  zamrożone na poziomie z 2022 r.

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. ,ale bez m.in. rozwiązań dotyczących wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym piekarni. Senat wniósł do ustawy łącznie 50 poprawek. Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Senatu, zgodnie z którą ceny paliw gazowych w 2023 r. stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Opowiedzieli się też za możliwością składania wniosków o refundację podatku VAT przy użyciu aplikacji mobilnej lub środków komunikacji elektronicznej, która usprawni proces składania tych wniosków. Przyjęli też poprawką mówiącą, że refundacja podatku VAT będzie wyłączona spod egzekucji oraz za wprowadzeniem zwolnienia podatkowego wobec refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, dokonując zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sejm zaaprobował też zmiany do ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych dotyczące wprowadzenia pojęć: wodoru niskoemisyjnego, wodoru elektrolitycznego oraz wodoru odnawialnego w związku z realizowaną polityką wsparcia wytwarzania i wprowadzania na rynek przede wszystkim wodoru takiego pochodzenia.

O rozwiązań ustawy pisaliśmy w tekście:

 

Teraz ustawy trafią do prezydenta