Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jak twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

Czytaj również: 
ZUS wypłaca 6,5 mln emerytur każdego miesiąca>>
Lawinowo rośnie liczba emerytów, którym budżet dopłaca do minimalnej>>

Najwyższe emerytury

- Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł – poinformowała PAP Gertruda Uścińska, prezes Zakładu. Jak podała, wśród mężczyzn najwyższa emerytura wynosi 37,8 tys. zł. - W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat, a staż składkowy to 67 lat. Mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę zgromadził kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln zł – przekazała Uścińska.

 

 

Jak podkreśla prezes ZUS, dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. - Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. - podkreśliła szefowa ZUS, zachęcając do skorzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. - Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Warto mieć pełną wiedzę na temat naszego przyszłego świadczenia wówczas możemy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty - dodała Gertruda Uścińska.

Czytaj w LEX: Odprawy emerytalno-rentowe >>>

Czytaj w LEX: Zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującym emerytom i rencistom >>>

Czytaj w LEX: Świadczenia przedemerytalne >>>