Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (nr UD 470). Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które odpowiedzialne jest za jego przygotowanie, powodem zmian jest rozszerzenie obecnie obowiązujących możliwości prowadzenia działalności badawczej i naukowej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj również: ZUS: Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS>>
 

Istota rozwiązań przewidzianych w projekcie

- Projektowana ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009, z późn. zm.). Proponuje się, by ZUS prowadził działalność badawczą i naukową w zakresie zabezpieczenia społecznego, w tym w szczególności prowadzenie we własnym zakresie lub zamawianie przeprowadzenia przez inne podmioty badań naukowych, analiz oraz innych działań badawczych dotyczących problematyki zabezpieczenia społecznego oraz udział w przedsięwzięciach związanych z prowadzeniem tych badań. Proponowana zmiana ustawy odblokuje możliwość uczestnictwa i realizacji przez Zakład projektów badawczych finansowanych z grantów polskich oraz europejskich programów rozwojowych, w tym na rzecz badań i innowacji – czytamy w założeniach do projektu.

Jego autorzy twierdzą, że zmiana będzie również wzmocnieniem realizowanych przedsięwzięć edukacyjnych, takich jak konkursy, turnieje i olimpiady z zakresu ubezpieczeń społecznych. - Wprowadzenie projektowanych przepisów spowoduje, że ZUS obok Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, będzie kolejną jednostką podległą Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej, mającą kompetencje naukowo-badawcze – czytamy dalej na temat istoty projektowanych rozwiązań.

Za przygotowanie projektu odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Rada Ministrów ma go przyjąć jeszcze w tym roku.