W czwartek, 15 grudnia Senat podjął uchwałę o przyjęciu nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw z dwoma poprawkami (druk sejmowy nr 2335, druk senacki nr 877, 877A i 877Z). O podjęcie takiej uchwały wnioskowały dwie senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. W głosowaniu w Senacie udział wzięło 99 senatorów. Za podjęciem uchwały z czterema poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.

To ustawa, która wprowadza na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy i umożliwia kontrolę trzeźwości pracowników przez pracodawców.

Czytaj również: Praca okazjonalna trochę zastąpi zdalną, ale bez zobowiązań

Wniosek o pracę zdalną dla rodzica dziecka do 10 roku życia

Senat podniósł też wiek dziecka (z 4 roku życia do 10 roku życia), który uprawnia rodziców wymienionych w art. 142(1) Kodeksu pracy, czyli pracujących w systemie przerywanego czasu pracy, ruchomego czasu pracy lub w indywidualnym rozkładzie czasu pracy, do występowania z wnioskiem o pracę zdalną do pracodawcy, który będzie miał obowiązek ten wniosek uwzględnić. Za tą poprawką głosowało 53 senatorów, a 46 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

W tym samym przepisie nowelizacji, czyli art. 67(19) par. 6 Senat zmienił pierwsze zdanie. Senatorowie zdecydowali, że pracodawca będzie musiał uwzględnić ww. wniosek złożony przez pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Za tą poprawką głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.

 


Senatorowie za dłuższą pracą okazjonalną i vacatio legis

Senat wniósł jeszcze dwie inne poprawki do uchwalonej przez Sejm ustawy. Chodzi o zwiększenie liczby dni pracy okazjonalnej w roku kalendarzowym. Ta kwestia od początku budziła duże spory nawet wśród partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. Związki zawodowe chciały tylko 12 dni pracy okazjonalnej, a organizacje pracodawców postulowały 36 dni. Rząd chcąc pogodzić obie strony zaproponował w projekcie 24 dni i taką też wersję przyjął Sejm. Senatorowie postanowili jednak to zmienić i zwiększyć ten limit do 30 dni. Tym samym w myśl zmiany wprowadzonej przez Senat do art. 67(33) par. 1 nowelizacji, praca zdalna będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 30 dni w roku kalendarzowym. Za tą poprawką głosowało 54 senatorów, a 45 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Czwartą i ostatnią z poprawek zaakceptowanych przez Senat jest wydłużenie okresu vacatio legis dla niektórych przepisów ustawy, w tym m.in. przepisów wprowadzających kodeksową pracę zdalną. Senat zdecydował, że regulacje te wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Za tą poprawką opowiedziało się 53 senatorów, a 46 było przeciw.

Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm jeszcze na tym posiedzeniu, a dokładnie we wtorek, 20 grudnia.