Prawo.pl
Koszty związane z wdrożeniem PPK dla sfery budżetowej to 10 mln dla sfery budżetowej i 60 mln dla całego sektora finansów publicznych od 2020 r. - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Paweł Żebrowski
15.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.
Krzysztof Sobczak
15.05.2019
Emerytury i renty Policja
Kolejne studia podyplomowe, kursy i szkolenia czy procesy coachingowe są chętnie wybierane przez menedżerów. W dużej mierze dotyczą doskonalenia kompetencji biznesowych. A co z kompetencjami osobistymi? Gdy menedżer sam ze sobą źle się czuje, źle się traktuje, nie dba o siebie – czy może być dobrym szefem dla swoich podwładnych? - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.
Beata Stefańska
15.05.2019
HR

ZUS wypłaca coraz więcej emerytur niższych niż minimalne

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pod koniec 2018 r. wypłacono 218,8 tys. emerytur w wysokości niższej niż najniższe świadczenie. To jest ponad 30 proc. więcej niż w grudniu 2017 r.- Analizujemy tę sytuację, nie wiązałbym tego jednak z obniżeniem wieku emerytalnego - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.
Paweł Żebrowski
15.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Państwa członkowskie powinny zobowiązać pracodawców do wdrożenia systemu umożliwiającego pomiar dobowego czasu pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według Trybunału bez tego systemu często nie można określić w sposób obiektywny m.in. liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, co nadmiernie utrudnia dochodzenie przez pracowników poszanowania przyznanych im praw.
Paweł Żebrowski
15.05.2019
Rynek Prawo pracy

MRPiPS podało wskaźnik waloryzacji składek za 2018 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
109,2 proc. - tyle wynosi wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za 2018 r. - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Oznacza to, że całe nasze gromadzone składki zostaną zwaloryzowane o 9,2 proc. Proszę mi wskazać jakąś instytucję bankową, gdzie moglibyśmy własne oszczędności tak dobrze ulokować - wyjaśniała.
Paweł Żebrowski
14.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał osiem certyfikatów jakości w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego. Międzynarodowi eksperci docenili podnoszenie przez ZUS standardów świadczonych usług i wprowadzanie dobrych praktyk w zarządzaniu instytucją.
Paweł Żebrowski
14.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Kontrola zarządcza
Związkowcy chcą, aby kobiety po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach mogli przejść na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek. - Taka propozycja jest nie do przyjęcia - twierdzą pracodawcy. Jak argumentują, wprowadzenie tego typu rozwiązań spowoduje, że na emeryturę będą przechodzić osoby przed 60 rokiem życia.
Paweł Żebrowski
14.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Utrzymuje się tendencja spadku liczby pierwszych dzieci, natomiast przybywa urodzeń dzieci drugich i trzecich. Rodzą je zazwyczaj kobiety między 30 a 39 rokiem życia. Rośnie liczba osób, które rezygnują z zostania rodzicem. Do tego dochodzi problem przekładania rodzicielstwa na później - mówi Prawo.pl demograf prof. Irena Kotowska.
Paweł Żebrowski
14.05.2019
Pomoc społeczna Rynek
W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Paweł Żebrowski
13.05.2019
Prawo pracy BHP Budownictwo
W 2018 roku centra usług biznesowych zwiększyły zatrudnienie, w większości dużych miast pojawiły się również nowe globalne marki. Liczba pracowników sektora przekroczyła 250.000. Największym ośrodkiem jest wciąż Kraków, kolejne miejsca zajmują Warszawa i Wrocław oraz szybko rozwijające się Trójmiasto i Katowice - pisze Piotr Knapik z Goldman Recruitment.
Piotr Knapik
13.05.2019
HR
Sąd Najwyższy zauważył sprzeczność między prawem krajowym a unijnym w kwestii wypowiedzenia umów o pracę. Przekazał sprawę radcy prawnego zatrudnionego na umowie na czas określony - do ponownego rozpoznania, twierdząc, że konsultacja z samorządem radcowskim nie jest wymagana.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2019
Prawnicy Prawo pracy
Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Aleksandra Partyk
13.05.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Wprowadzenie dobrowolności uczestnictwa samozatrudnionych w powszechnym systemie zabezpieczenia społecznego może być szansą na nową falę przedsiębiorczości, na którą czeka polska gospodarka - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek
11.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Coraz mniej osób wskazuje, że płaca jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o atrakcyjności pracy. Ważna jest także stabilność zatrudnienia i przyjazna atmosfera, wyraźnie rośnie znaczenie rozwoju zawodowego. Kobiety doceniają elastyczność pracy, mężczyźni - wykorzystywanie w firmie nowoczesnych technologii - wynika z raportu Randstad.
Paweł Żebrowski
11.05.2019
Rynek i konsument Rynek

Nawet groszowy dług w ZUS, to groźba zwrotu pobranych świadczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie przedawniają się. Jednak zdaniem ekspertów, urzędnicy powinni informować o zaległościach, zamiast "hodować" odsetki. Bywa, że przedsiębiorca dowiaduje się o zobowiązaniu dopiero wtedy, gdy dostaje pismo z żądaniem zwrotu świadczenia - np. zasiłku chorobowego.
Grażyna J. Leśniak
11.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Koszty związane z przywróceniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nie spowodowały pogorszenia dobrej sytuacji finansowej FUS. Nie było konieczności uruchomienia 2 mld zł w 2017 r. i 10,8 mld zł w 2018 r. z zaplanowanej dotacji z budżetu państwa - czytamy w informacji o skutkach obowiązywania ustawy.
Paweł Żebrowski
10.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Nałożenie na inspektora pracy obowiązku zgody pracownika na pozyskanie informacji lub dokumentów zawierających jego dane osobowe - takie rozwiązania zakłada senacka propozycja zmian w ustawie o społecznej inspekcji pracy. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 kwietnia 2018 r.
Paweł Żebrowski
10.05.2019
Prawo pracy
Zarządzanie wiekiem i zarządzanie multigeneracyjne - to niezwykle aktualne wyzwania w organizacjach, które nabierają coraz większego znaczenia. Na rynku pracy mamy już pięć pokoleń, dlatego wiedza o tym, jak budować zespoły multigeneracyjne i nimi zarządzać jest niezbędna każdemu menedżerowi.
Agnieszka Matłacz
10.05.2019
HR
Z prognoz wynika, że do 2025 roku na rynku pracy może brakować nawet 1,5 mln osób. Działy HR muszą...
Anna Iskra-Opalińska
10.05.2019
HR
Pracodawca może wprowadzić ewidencję wyjść prywatnych pracowników, np. na papierosa, na spożycie posiłku itp., która będzie wskazywać godzinę wyjścia i powrotu - wyjaśnia ekspert LEX Kadry.
Maciej Ambroziewicz
10.05.2019
Prawo pracy

E-zwolnienia ułatwiają kontrole chorujących pracowników

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Elektroniczne zwolnienia, wprowadzone m.in. w Polsce, na Litwie i we Włoszech, dają instytucjom, w tym ZUS, większe możliwości kontrolowania absencji w pracy. Na Litwie okazało, że 80 proc. wezwanych przed komisję chorych "nagle zdrowiało". W Polsce ocena opinii publicznej na temat kontroli zwolnień jest coraz bardziej przychylna - uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Paweł Żebrowski
10.05.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Mamy coraz więcej "głodowych emerytur"

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Gwałtownie rośnie liczba osób pozbawionych prawa do najniższego świadczenia emerytalnego - w marcu br. to już 234 tysiące. Eksperci przewidują, że będzie ich dużo więcej - do 2030 roku - nawet 700 tysięcy. Emerytów pobierających kwoty niższe, niż minimalne, jest już znacznie więcej, niż tych z najniższą emeryturą.
Paweł Żebrowski
10.05.2019
Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prawo do świadczenia "500 plus" będą miały wszystkie dzieci do 18 lat - Senat poparł bez poprawek rządową nowelizację ustawy w tej sprawie. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Prawo rodzinne Rynek
Zniesienie obowiązku ustalania przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego - zakłada ustawa, którą przyjęli senatorowie. Proponowane przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Rynek Prawo pracy

Rzecznik przedsiębiorców chce dobrowolności składek ZUS

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zgodnie z propozycją rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adama Abramowicza wybór dotyczyłby sytuacji, w której samozatrudniony miałby prawo zdecydować czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS czy wybrać inną formę ubezpieczenia. Obowiązkowe dla przedsiębiorców pozostałoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,6 proc. i w stosunku do marca spadłą o 0,3 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu bieżącego roku – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Rynek Prawo pracy

OPZZ domaga się "stażowej emerytury" - pikieta przed siedzibą resortu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W czwartek o godz. 12. OPZZ zaplanowało przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pikietę. Związkowcy domagają się wprowadzenia możliwości uzyskania emerytury po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, bez względu na wiek. OPZZ chce również zatrzymania wygasającego charakteru emerytur pomostowych.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.
Marcin Wojewódka
09.05.2019
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Program "Rodzina 500 plus" dobrze służy polskim rodzinom i zmniejsza skalę ubóstwa, a kwestionujący to eksperci od początku byli negatywnie nastawieni do wprowadzonego świadczenia. To jest raport o tym, jak "500 plus" szkodzi polskim rodzinom - oceniła w rozmowie z Prawo.pl minister Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Pomoc społeczna Rynek