Prawo.pl
Odbieranie służbowego telefonu oraz służbowej poczty to norma dla polskiego pracownika. Najczęściej z pracą, m.in. na wakacjach, nie rozstaje się kadra zarządzająca. Eksperci podkreślają jednak, że urlop to jedno z podstawowych praw pracownika i w tym czasie nie mamy obowiązku odbierać służbowego telefonu. Brak kontaktu z pracownikiem podczas dni wolnych - nie może być też przyczyną zwolnienia.
Paweł Żebrowski
20.07.2019
Prawo pracy HR
Dyrektor generalny służby zagranicznej będzie mógł zwolnić kandydata na urzędnika konsularnego z obowiązku uczestniczenia w całości lub części szkolenia, jeżeli posiadana przez niego wiedza daje gwarancję właściwego wykonywania funkcji konsularnych w danym państwie. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
19.07.2019
Świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł będzie przyznawane osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm zdecydował, przyjmując poprawkę, o podwyższeniu kwoty uprawniającej do otrzymania dodatku do wysokości płacy minimalnej.
Paweł Żebrowski
19.07.2019
Pomoc społeczna
Sejm uchwalił nowelę ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Status weterana łatwiej uzyskają funkcjonariusze Agencji Wywiadu, ABW i SOP. Przysługiwać im będą także dodatkowe uprawnienia - w tym do turnusów leczniczych i readaptacyjnych.
Monika Sewastianowicz
19.07.2019
Od kilkunastu miesięcy ZUS może wysłać pracodawcy SMS o wystawionym pracownikowi zwolnieniu...
Paweł Żebrowski
19.07.2019
Ubezpieczenia społeczne
Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.
Grażyna J. Leśniak
19.07.2019
PIT

Zasiłek opiekuńczy można wziąć na rodzica

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na chore dziecko, ale można z niego skorzystać także w sytuacji, gdy naszego wsparcia i pomocy w chorobie potrzebuje rodzic. W ciągu roku przysługuje 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Żebrowski
19.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE została wybrana w głosowaniu Słowaczka Lucia...
Paweł Żebrowski
18.07.2019
Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku - podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Paweł Żebrowski
18.07.2019
Prawo pracy
Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy - uważa Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Eksperci prawa pracy wskazują jednak, że takie rozwiązanie nie zmniejszy kolejek w sądach pracy i może generować dodatkowe koszty po stronie budżetu państwa.
Paweł Żebrowski
18.07.2019
Prawo pracy
Projekt, zgodnie z którym w świadczenie w kwocie 500 złotych miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, został poparty jednogłośnie przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.
Patrycja Rojek-Socha
17.07.2019
Finanse publiczne
O świadczenie w kwocie 500 złotych miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji - podkreślił w Sejmie Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.
Paweł Żebrowski
17.07.2019
Pomoc społeczna
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest u nas jednym z najniższych w Europie. Samorządy i administracja publiczna nadal w większości nie podejmują skutecznych działań w celu zatrudnienia takich osób. Prawie połowa skontrolowanych pracodawców łamie prawa osób z niepełnosprawnościami - np. normy ich czasu pracy - wynika z raportu NIK.
Paweł Żebrowski
17.07.2019
Administracja publiczna Prawo pracy
Rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, powoduje ustanie tego ubezpieczenia - wynika z uchwały 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2019
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku odczytywanie informacji zawartych na świadectwie pracy. Każda strona wzoru świadectwa zostanie wyposażona w stały fotokod (kod QR). - przewiduje to projekt rozporządzenia.
Paweł Żebrowski
17.07.2019
Prawo pracy
Jeśli ktoś pomyli się, wypełniając dokumenty o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", powinien ponownie wysłać poprawnie wypełniony wniosek - mówi serwisowi Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Zaznacza, że proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie i bez większych problemów.
Paweł Żebrowski
17.07.2019
Prawo pracy
W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. badanych zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam, jak zeszłoroczny. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 pkt. proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu Randstad pt. „Monitora Rynku Pracy”.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy
Co dziś motywuje pracowników, a co prezesów? Czym w ogóle jest motywacja i jak dbają o nią małe, a jak duże firmy? Prezesi znanych polskich firm dzielą się poglądami na motywowanie w organizacjach.
Agnieszka Matłacz
16.07.2019
HR
Dolanie spirytusu do palącej się potrawy, trzymanej przez kelnerkę, było naruszeniem zasad BHP i spowodowało uszczerbek na jej zdrowiu. Właściciel restauracji, w której doszło do wypadku, zapłaci zadośćuczynienie za lekkomyślność szefowej kuchni - stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
16.07.2019
BHP
Z punktu widzenia prawa, budżetu i rynku pracy nie ma dużej różnicy, czy "na czarno" pracuje w naszym kraju Polak, Ukrainiec czy obywatel innego kraju – za każdym razem skutki są negatywne dla państwa, otoczenia rynkowego, a często także dla samego pracownika. Stroną, która zawsze na tym korzysta, jest pracodawca - wskazuje ekspert rynku pracy Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy
W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy HR
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.
Krzysztof Koślicki
16.07.2019
PIT
To już drugie podejście. Za kandydaturą byłej premier, europosłanki Beaty Szydło (PiS) opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Prawo pracy
Do 16 sierpnia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zakład przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Dofinansowane mogą być m.in. projekty poprawiające bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy.
Paweł Żebrowski
15.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek Oskar Sobolewski
15.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Raport: Przystąpienie do PPK może się opłacać

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika - prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca. Mechanizm PPK przewiduje bowiem, że podstawowe wpłaty z pensji pracownika wyniosą 2 proc. wynagrodzenia brutto lub 0,5 proc. dla osób najmniej zarabiających - podkreślono w raporcie Nationale-Nederlanden.
Paweł Żebrowski
15.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownicy zapisywani są automatycznie. Jeśli ktoś chce zrezygnować z oszczędzania na emeryturę musi wypełnić specjalną deklarację. Rezygnację trzeba odnawiać co 4 lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak się nad tym zastanowić, bo przy obecnych przeciętnych zarobkach, po dziesięciu latach, oszczędzający zgromadzą kapitał w PPK w wysokości ok. 30 tys. złotych.
Paweł Żebrowski
13.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
13.07.2019
Prawo pracy
Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Dorian Lesner
13.07.2019
Samorząd terytorialny Prawo pracy

Kobiety z rocznika 1953 mogą mieć wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sześć miesięcy będą miały emerytki urodzone w 1953 r. na złożenie wniosków o ponowne przeliczenie zaniżonych świadczeń emerytalnych – przewiduje to ustawa, którą przegłosował Senat. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne