Budżet dopłaci tylko do małych aut elektrycznych

Środowisko Nowe technologie

Ministerstwo Energii chce dopłacać maksymalnie 37 500 złotych do "elektryków" i 90 000 złotych do aut wodorowych. Tyle, że określa też maksymalną cenę nabywanego samochodu. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych takie wsparcie nie zachęci Polaków do inwestowania w ekologiczne auta.

16.07.2019

Adam Gawęda nowym wiceministrem energii

Środowisko Wydarzenia

W poniedziałek Adam Gawęda, senator PiS, został powołany na wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. górnictwo i innowacyjne technologie. Zastąpił Grzegorza Tobiszewskiego, ktory został posłem Parlamentu Europejskiego.

15.07.2019

Senat za większą ochroną radiologiczną

Środowisko

Senat bez poprawek przyjął nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.

12.07.2019

Rewolucja śmieciowa coraz bliżej

Środowisko

Minister Środowiska nie określi kryteriów stwierdzenia, że odpady komunalne są zbierane selektywnie. W piątek Senat nie poparł poprawki Jadwigi Rotnickiej z PO do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej.

12.07.2019

RPO: Oczyszczanie terenu z porzucanych odpadów wymaga wsparcia

Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie dla samorządów w walce z porzucaniem śmieci i trujących odpadów. Gminy, które zastępczo wykonują decyzje o usunięciu odpadów z nielegalnego składowiska, nie mają na to środków.

12.07.2019

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.

12.07.2019

WSA: Uboczne nawadnianie gruntów leśnych nie zwalnia z opłat

Środowisko

Prawo wodne zwalnia od opłaty stałej podmioty, które pobierają wodę do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw. Musi to być jednak główny cel poboru, a nie jego efekt uboczny – zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

12.07.2019

Kary mniej szkodliwe dla branży odpadowej, monitoring wciąż groźny

Środowisko Prawo gospodarcze

Niskie grzywny nie pozbawią firmy pozwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów. By zniknąć z rynku trzeba będzie uzbierać w sumie 150 tys. zł  kar. Ponadto przepisy nie będą działały wstecz. Będą się liczyć tylko te kary wymierzone po wejściu w życie tzw. pakietu odpadowego. Nie zrezygnowano natomiast z przepisów dotyczących monitoringu on-line.

09.07.2019

Zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 uchwalone

Środowisko

Polska finalizuje wdrażanie unijnych przepisów dotyczących handlu emisjami. Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy w tej sprawie. Przy okazji wprowadza zamiany do krajowego systemu. Będzie m.in. więcej czasu na złożenie wyjaśnień do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

05.07.2019

Opłaty za niesegregowane odpady mogą być czterokrotnie wyższe

Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, będą płacić wyższą stawkę niż ci, którzy segregują. Rada gminy zdecyduje, czy będzie to dwa, trzy czy cztery razy więcej. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych samodzielnie sami wybiorą tego, kto odbierze od nich odpady. Takie zmiany zakłada uchwalona przez Sejm ustawa.

05.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Uzyskanie decyzji środowiskowej ma być szybsze i tańsze

Środowisko Budownictwo

Inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużeniu terminu ważności decyzji środowiskowej. Takie zmiany zakłada między innymi przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji o ocenach oddziaływania na środowisko.

02.07.2019

Rząd: Prawo znaków towarowych, płace i informacja o środowisku

Środowisko Prawo cywilne Prawo pracy

Dzisiaj Rada Ministrów na swym wtorkowym posiedzeniu omówi projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a także - projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

02.07.2019

WSA: Obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego musi być dobrze uzasadniony

Środowisko Prawo gospodarcze

Decyzja zobowiązująca do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego powinna wskazywać cel, któremu ma służyć. WSA w Gdańsku podkreślił, że nałożenie tego obowiązku powinno być uzasadnione brakiem możliwości udowodnienia negatywnego oddziaływania przy użyciu innych środków dowodowych.

01.07.2019

Będzie skuteczniejsza walka za smogiem - prezydent podpisał ustawę

Środowisko

Zarząd województwa ma monitorować postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywać informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalać wcześniej - zakłada ustawa podpisana właśnie przez prezydenta. Rząd liczy na przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

29.06.2019

Senat zaproponował poprawki do ewidencji odpadów

Środowisko Małe i średnie firmy

Poprawki maja charakter legislacyjny i doprecyzowujących. Chodzi o nowelizację ustawy odpadowej, która przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie.

26.06.2019

Ministerstwo Środowiska w sierpniu przedstawi założenia pakietu odpadowego

Środowisko

Analizujemy propozycje wszystkich stron, które dotkną dyrektywy odpadowe i plastikowa. W wakacje przedstawimy założenia przepisów implementujących je do polskiego prawa – zapowiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Szczegółów jednak nie zdradził. Pewne jest, że firmy, które wykorzystują opakowania z recyklingu, będą lepiej traktowane.

24.06.2019

Polska poparła weto w sprawie neutralności klimatycznej w UE

Środowisko

Nie będzie porozumienia o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, której głównym celem jest eliminowanie paliw stałych. Zostało ono zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Na szczycie UE zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli - powiedział polski premier.

21.06.2019

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - KE wzywa kraje UE do większego wysiłku

Środowisko

Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.

18.06.2019