Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.

29.01.2020

Fikcyjna frakcja energetyczna – jest, ale jej nie ma; potrzebne regulacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski

28.01.2020

MEN: Ekologia obecna w szkole; RPO: Konieczny specjalny program

Środowisko Szkoła i uczeń

Potrzebne jest kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec zagrożeń klimatycznych, ale zadania promujące tę edukację są w wystarczającym zakresie realizowane w formalnym i pozaformalnym systemie edukacji – twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Potrzebny jest specjalny program na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych - uważa RPO.

27.01.2020

Spalarnie odpadów – przeżytek czy jedyne wyjście? Jest luka w prawie

Samorząd terytorialny Środowisko

Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.

25.01.2020

Będzie łatwiej termomodernizować i remontować budynki

Samorząd terytorialny Środowisko

Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.

24.01.2020

Sejm za nowelą ustawy o Bazie Danych Odpadowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Parlament skończył prace nad zmianami w ustawach dotyczącymi Bazy Danych o Odpadach. Teraz czekają tylko na podpis prezydenta. Firmy zyskają prawo prowadzenia papierowej ewidencji odpadów do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto terminy sprawozdawczości za 2019 rok zostały co do zasady wydłużone do połowy 2020 roku.

23.01.2020

Aktywa państwowe i klimat nowymi działami administracji – zdecydował Sejm

Środowisko Administracja publiczna

Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o działach administracji, która przewiduje kompetencje dla ministrów - klimatu i aktywów państwowych. Utworzenie nowych działów ma związek z dostosowaniem struktury administracji rządowej do nowych zadań. Akt trafi teraz do Senatu.

23.01.2020

Wydobycie kopalin - posłowie zmieniają przepisy

Środowisko

Postępowania koncesyjne dotyczące poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin stałych, wszczęte przed 31 grudnia 2014 r. i dotąd niezakończone, będą toczyć się na zasadach sprzed nowelizacji prawa geologicznego i górniczego z 2014 roku. Tak przewiduje poselski projekt w tej sprawie nad którym pracuje Sejm.

22.01.2020

URE chce poznać lepiej sektor ciepłowniczy

Środowisko Spółki

W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wezwał przedsiębiorców z branży ciepłowniczej do przedstawienia informacji na temat aktualnego poziomu emisji i prowadzonych inwestycji.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko

Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.

18.01.2020

Senat za ulgą podatkową dla dotacji na zakup "elektryków"

Środowisko

Chodzi o nowelę o PIT i CIT przewidującą zwolnienie z podatku dotacji na zakup samochodów elektrycznych. Za przyjęciem jej bez poprawek było 99 senatorów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosowania.

17.01.2020

Ustawa wprowadzająca zmiany w BDO wraca do Sejmu

Środowisko

Firmy mają prawo prowadzić papierową ewidencję odpadów zamiast elektronicznej do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto za sprawą Senatu wydłuża terminy sprawozdawczości za 2019 rok. Te poprawki do noweli ustawy o odpadach musi jeszcze zaakceptować Sejm.

17.01.2020

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.

16.01.2020

Jest projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych

Środowisko

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uwagi można zgłaszać w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda. Do 2022 roku będzie ono przyzwane decyzją prezesa URE, a potem w drodze aukcji.

16.01.2020

Za roznoszenie ASF niższa kara, niż za utrudnianie polowania

Środowisko Administracja publiczna

Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.

16.01.2020

27 miliardów euro dla Polski na neutralność klimatyczną

Środowisko

Polskie regiony z największą alokacją środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - napisał na Twitterze Michał Kurtyka, minister klimatu. W sumie na działania służące osiągnięciu neutralności klimatycznej dostaniemy 27 ze 104 miliardów euro. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

15.01.2020

Senat: Komisja zgłasza poprawki do ustawy o BDO

Środowisko

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska zgłoszono ważne poprawki do ustawy o odpadach wprowadzającej zmiany w ewidencjonowaniu. Zaproponowano przesunięcie z 15 marca na 30 czerwca 2020 roku terminu składania sprawozdań za rok 2019. Ma być też wprowadzana możliwość automatycznego przesyłania do BDO sprawozdań wygenerowanych w systemach firmowych.

14.01.2020