Sejm znowelizował prawo geodezyjne

Środowisko Budownictwo

W czwartek Sejm przegłosował nowelizację prawa geodezyjnego, która ma sprawić, że informacje w ewidencji gruntów mają być aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne oraz ograniczyć formalizm. Posłowie opozycji ostrzegają, że będzie drożej i trduniej dla geodetów, którzy nie są urzędnikami.

13.02.2020

Odpowiedzi na najczęstsze pytania w sprawie BDO

Środowisko

Hasła w systemie BDO nie tracą ważności. Jeśli firma nie dokonała pierwszego logowania, może wykorzystać hasło tymczasowe nadane przez urząd marszałkowski. Jeśli jednak ktoś je zapomniał, a wcześniej nie powiązał konta podmiotu z użytkownikiem, musi się zgłosić po nowe do urzędu. Tak wynika z odpowiedzi umieszczonych na stronie BDO.

13.02.2020

Duże miasta chcą bezpośredniego dostępu do funduszy na zieloną transformację 

Środowisko Finanse samorządów Prawo europejskie

Władze 15 miast unijnych zaapelowały w środę do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o bezpośredni dostęp do funduszy unijnych dla samorządów na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Z inicjatywą wystąpili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

13.02.2020

Sejm: Zarządzanie kryzysowe także na wypadek dezinformacji i zmiany klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmienionym przepisom ustawy o zarządzaniu kryzysowym, służby i administracja publiczna otrzymają nowe narzędzia "do jeszcze skuteczniejszej walki z potencjalnymi nowymi zagrożeniami", a są nimi m.in. zmiany klimatu, dezinformacja i cyberprzestępczość. Prace nad projektem trwają w Sejmie.

13.02.2020

Samorządy nadal szukają „zbawienia” w budowie kolejnych spalarni

Samorząd terytorialny Środowisko

Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.

11.02.2020

Senat za utworzeniem metropolii łódzkiej

Środowisko

Senacka inicjatywa ustawodawcza, dotycząca utworzenia łódzkiego związku metropolitalnego, ma zwiększyć potencjał ekonomiczny i gospodarczy regionu. Teraz projekt trafi do Sejmu. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 59 senatorów, trzech było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu.

06.02.2020

Senat za połączeniem inspekcji kontrolujących jakość żywności

Samorząd terytorialny Środowisko

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - to założenie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Senat poparł ją bez poprawek. Przepisy mają obowiązywać od lipca.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

Przedsiębiorcy będą mieli dodatkowe obowiązki

Środowisko VAT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Klimatu podczas spotkania konsultacyjnego zaprezentowało założenia do projektu zmian w zakresie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy, które poznamy na przełomie marca i kwietnia, zaczną obowiązywać 1 lipca 2020 roku. Dotkną one podatników VAT– pisze Krzysztof Wiński z PwC.

05.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020

Rzecznik: Małe firmy powinny składać mniej sprawozdań

Środowisko

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców chce, by 45 tys. firm zostało zwolnionych z obowiązku składania sprawozdania o korzystaniu ze środowiska, czyli wysokości emisji substancji i gazów cieplarnianych do powietrza, a także ilości składowanych odpadów. Argumentuje, że skoro nie muszą wnosić opłat, to nie powinny być obciążone biurokratycznym obowiązkiem.

04.02.2020

Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na innowacje dla środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Program „Sokół” otworzył się na samorządy, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na innowacje związane ze zmniejszeniem emisji CO2, racjonalnym zarządzaniem energią czy oświetleniem. Do tej pory składać wnioski mogli przedsiębiorcy. W puli programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 2 mld zł.

03.02.2020

Samorządowcy chcą kompleksowych zmian w magazynowaniu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Jest różnica zdań pomiędzy ministerstwem klimatu i samorządowcami w zakresie magazynowania odpadów. Przedstawiciele samorządów podkreślają, że konieczna jest zmiana całego systemu gospodarki odpadami, a nie rozwiązania częściowe. I negatywnie odnoszą się do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

01.02.2020

Formalizm zagraża prawom zwierząt - trwa batalia o uprawnienia aktywistów

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Jeszcze nie ucichły echa wprowadzenia kar za utrudnienia polowań, a już rozgorzała dyskusja nad tym, czy nie ograniczyć organizacjom zajmującym się prawami zwierząt, możliwości ich odbierania. Prace nad projektem utknęły na wstępnym etapie, aktywiści dmuchają jednak na zimne i alarmują, że takie podejście uderzy przede wszystkim w najsłabszych

01.02.2020

Już obowiązują zmiany w ewidencji odpadów i rejestrze BDO

Środowisko Odpady

Od piątku 31 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o odpadach dotycząca ich ewidencjonowania i bazy BDO. Dzięki niej terminy składania sprawozdań za 2019 rok zostały wydłużone do połowy 2020 roku. Firmy mają też prawo prowadzenia papierowej ewidencji do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO.

31.01.2020

Wprowadzenie rozwiązań z zakresu ochrony krajobrazu będzie utrudnione

Środowisko

Nie wiadomo, jak długo samorządy będą mogły przyjmować uchwały krajobrazowe. W nowej ustawie o planowaniu przestrzennym dotychczasowe zasady będą zmodyfikowane. Oznacza to, że zapisy uchwał reklamowych stracą ważność - twierdzi Marta Lorych, radca prawny. Tymczasem kwestią takich uchwał zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.

30.01.2020

Jacek Ozdoba nowym wiceministrem klimatu

Środowisko

Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Ozdobę, związanego z Solidarną Polską i Patrykiem Jakim, na wiceministra klimatu. Będzie odpowiadał m.in. za gospodarkę odpadami. Nominację wręczył Michał Kurtyka, minister klimatu.

29.01.2020

Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.

29.01.2020

Fikcyjna frakcja energetyczna – jest, ale jej nie ma; potrzebne regulacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski

28.01.2020

MEN: Ekologia obecna w szkole; RPO: Konieczny specjalny program

Środowisko Szkoła i uczeń

Potrzebne jest kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec zagrożeń klimatycznych, ale zadania promujące tę edukację są w wystarczającym zakresie realizowane w formalnym i pozaformalnym systemie edukacji – twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Potrzebny jest specjalny program na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych - uważa RPO.

27.01.2020