NIK: Bomby ekologiczne zagrażają mieszkańcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi tzw. bomby ekologiczne wciąż mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Organy administracji publicznej nie znają faktycznej skali zanieczyszczeń i zagrożeń. System identyfikacji i usuwania nie funkcjonuje skutecznie ani na szczeblu centralnym ani w samorządach – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

05.08.2019

Łatwiej będzie uzyskać decyzję środowiskową

Środowisko Budownictwo

Senat uchwalił bez poprawek ustawę, która uprości procedury wydawania decyzji środowiskowych. Sprawi, że inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużenia terminu ważności decyzji. Wprowadza też nową deficnicję strony postępowania, która wzbudza kontrowersje. 

02.08.2019

5 tysięcy złotych dopłaty do paneli słonecznych na dach

Środowisko

Rząd chce już we wrześniu uruchomić program „Mój prąd” - zapowiada Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Przeznaczy na niego 1 miliard złotych. To oznacza, że około 200 tysięcy właścicieli domów może otrzymać 5 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania do instalacji paneli słonecznych.

01.08.2019

Przepis przejściowy pozwala na odbiór śmieci z firm na starych zasadach

Samorząd terytorialny Środowisko

Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych może się odbywać na dotychczasowych zasadach, co przewiduje nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Obecne przepisy stosuje się, jeśli gmina zawrze umowę przed dniem wejścia w życie ustawy. Ale na wejście w reżim starej ustawy pozwala już samo wszczęcie postępowania przetargowego.

01.08.2019

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

29.07.2019

Gminy pomogą rządowi z Czystym powietrzem. Czy na swój koszt?

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.

27.07.2019

Wspólnoty mieszkaniowe będą prosumentami

Środowisko Budownictwo

Od przyszłej kadencji rządu status prosumenta ma być też dostępny dla wspólnot mieszkaniowych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. I pochwaliła się, że na dachu budynku resortu powstanie jedna z największych w stolicy instalacji fotowoltaicznych. Przetarg ma być ogłoszony w sierpniu.

26.07.2019

Gmina może nieodpłatnie przekazać drzewo pogorzelcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt może przewidzieć w zarządzeniu możliwość nieodpłatnego przekazania mieszkańcom - w sytuacjach losowych - drzewa pochodzącego z lasu, stanowiącego własność gminy. Świadczenie to będzie zwolnione z podatku dochodowego.

25.07.2019

Baza danych o odpadach ruszy w 2020 roku

Środowisko

Kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych o Odpadach mają być gotowe w styczniu 2020 r. Będzie można ją zintegrować z oprogramowaniem, z którego korzystają firmy. Karta odbioru odpadów ma być też wyposażona w kod QR - zapewnia resort środowiska.

25.07.2019

Małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

Środowisko Prawo gospodarcze

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozszerza on status prosumenta na małe i średnie firmy. Będą one mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach, a także korzystać z systemu opustów.

20.07.2019

Trudniej będzie sprzedać nieekologiczny piec

Środowisko

Dopiero 28 sierpnia posłowie zajmą się rządowym projektem, który ułatwi kontrolowanie rynku kotłów grzewczych. Resort przedsiębiorczości jednak nie próżnuje. Tworzy listę rekomendowanych pieców i mobilizuje portale do usuwania ze sprzedaży tych, nieekologicznych.

17.07.2019

Wciąż są luki dotyczące odbioru śmieci z nieruchomości niezamieszkałych

Środowisko

Dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Główny obszar sporu to nieruchomości niezamieszkałe. Według ekspertów i samorządowców odbiór z nich odpadów powinien być organizowany w ramach systemów gminnych. Przede wszystkim jest to korzystne dla wyników segregacji i odzysku, ale również dla organizacji działań gmin.

17.07.2019

Kontrowersje wokół kontroli wizyjnej składowisk odpadów

Środowisko

Zbyt krótki okres vacatio legis, którego dotrzymanie może być niemożliwe, wątpliwości interpretacyjne i ryzyko dalszych wzrostów opłat dla mieszkańców – to zdaniem eksperta główne problemy, które powinny być rozwiązane w aktach wykonawczych do znowelizowanej niedawno ustawy o odpadach.

16.07.2019

Budżet dopłaci tylko do małych aut elektrycznych

Środowisko Nowe technologie

Ministerstwo Energii chce dopłacać maksymalnie 37 500 złotych do "elektryków" i 90 000 złotych do aut wodorowych. Tyle, że określa też maksymalną cenę nabywanego samochodu. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych takie wsparcie nie zachęci Polaków do inwestowania w ekologiczne auta.

16.07.2019

Adam Gawęda nowym wiceministrem energii

Środowisko Wydarzenia

W poniedziałek Adam Gawęda, senator PiS, został powołany na wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. górnictwo i innowacyjne technologie. Zastąpił Grzegorza Tobiszewskiego, ktory został posłem Parlamentu Europejskiego.

15.07.2019

Senat za większą ochroną radiologiczną

Środowisko

Senat bez poprawek przyjął nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.

12.07.2019