WSA: Właściciel nieruchomości nie musi dbać o drzewa

Środowisko Administracja publiczna

Prawo nie nakłada na właściciela obowiązku dbałości o stan drzew rosnących na terenie jego nieruchomości. Dlatego też nie można go zobowiązać do ponoszenia znacznych kosztów zabiegów dendrologicznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

13.01.2021

Każdy absolwent szkoły będzie mógł zostać Głównym Geologiem Kraju

Środowisko Administracja publiczna

Jeżeli rząd zdecyduje się przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, to powinien w niej określić wymagania, jakie ma spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko Głównego Geologa Kraju. Zawetowana przez prezydenta ustawa wymagała wiedzy z zakresu geologii, ale wykształcenie nie byłoby potrzebne na tym stanowisku.

12.01.2021

Gminy warmińsko-mazurskie: Brakuje edukacji o ryzyku przenoszenia chorób przez wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

08.01.2021

NIK: Małe szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,

08.01.2021

Minister chce uprościć proces odrolnienia gruntów na cele publiczne

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Minister do spraw rozwoju samorządów Michał Cieślak zaprasza samorządowców do zgłaszania propozycji zmian prawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszyły prace nad przeglądem przepisów w tym zakresie.

07.01.2021

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie elektrycznego transportu zbiorowego

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Program „Zielony transport publiczny” przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć obniżających wykorzystanie paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym. Wspiera nabycie czy leasing autobusów elektrycznych, trolejbusów i szkolenia kierowców i mechaników.

05.01.2021

Innowacyjne rozwiązania w przestrzeni miejskiej mogą przyśpieszyć przez pandemię

Środowisko Budownictwo

W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska

03.01.2021

Od stycznia ważne dla gmin zmiany w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko

Od nowego roku zmieniły się kluczowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi mające wpływ na samorząd. Nie będzie między innymi 30-procentowego limitu udziału termicznego przekształcania odpadów. Sposób ustalania poziomów recyklingu ma być liczony do wszystkich wytworzonych odpadów. Samorządowcy chcą jednak, żeby było jak w 2020 roku – od czterech frakcji.

02.01.2021

Jest projekt ws. indywidualnego rozliczania segregacji śmieci

Środowisko Administracja publiczna

Możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z segregacji, podniesienie maksymalnej opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkałych, podwyższenie kar za zaśmiecanie - takie m.in. rozwiązania zawiera opublikowany w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji projekt zmian w tzw. ustawie śmieciowej.

31.12.2020

Trwają konsultacje społeczne w ramach projektu Stop powodzi

Środowisko

Pół roku potrwają konsultacje społeczne projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy. Do 22 czerwca 2021 roku można zgłaszać uwagi. Zaplanowano też spotkania konsultacyjne w całej Polsce w formule online.

30.12.2020

Rzadszy odbiór śmieci to oszczędność, ale częściej mogą trafić do lasu lub pieca

Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawa śmieciowa nie wskazuje, jak często należy odbierać odpady zmieszane i bio w miesiącach zimowych. Gminy dla oszczędności ustalają więc, że są wywożone rzadko, nawet co dwa miesiące. Mieszkańcy muszą je przechowywać, co sprawia kłopot. Niestety, śmieci są też spalane lub zostawiane w lasach. Jednak zdaniem ekspertów minimalna częstotliwość w czasie letnim jest dla gmin restrykcją.

28.12.2020

Kradzież choinek zdarza się coraz rzadziej

Prawo karne Środowisko

Kradzież choinek z lasu to już rzadkość. Jeszcze dziesięć lat temu nielegalnie wycięte drzewka liczono w tysiącach, teraz takich przypadków jest po kilkanaście. Osoba przyłapana z ukradzionym drzewkiem zapłaci mandat w wysokości 500 zł, ale kara może być wyższa.

23.12.2020

Gminy rozliczą się z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy sposób

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Pozwoli to zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałyby zapłacić. Metoda rozliczenia recyklingu odnosząca się do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

22.12.2020

Rząd tylnymi drzwiami chce podnosić podatki od samochodów? 

Środowisko Prawo gospodarcze

Branża sprzedawców samochodów uważa, że w noweli ustawy o elektromobilności pojawiają się szkodliwe dla polskiej gospodarki pomysły. Jednym z nich jest zmniejszenie limitu amortyzacji w podatkach dochodowych dla pojazdów spalinowych ze 150 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych od 1 stycznia 2026 roku. Projekt ponadto zawiera wiele niedopracowanych rozwiązań,

22.12.2020

Na początku roku ma być projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producentów za odpady

Środowisko

Prace nad przepisami wprowadzającymi w Polsce rozszerzoną odpowiedzialność, w której producenci przyszłych odpadów, opakowań mają w całości bądź w części pokrywać koszty ich zagospodarowania, trwają już od miesięcy. Wygląda na to, że dobiegają końca, bo wiceminister klimatu i środowiska zapowiada, że w ciągu najbliższych tygodni projekt zostanie przedstawiony do konsultacji.

21.12.2020

Sąsiad wrzuca śmieci do jednego worka? Ma odpowiadać za to sam

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad projektem umożliwiającym odejście przez gminy od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci w blokach. Rozwiązanie to wiąże się z praktycznymi problemami, jak przypisanie worków do konkretnego lokalu i postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, że to właśnie w tym worku odpady nie są należycie gromadzone.

17.12.2020

Sejm rozpatrzy zmiany w kpa i ustawę o farmach wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Jutro tj. 16 grudnia br. pod drugie czytanie ma zostać poddany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na morzu. Rozpatrzone ma być także sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który wprowadza wydawanie zaświadczeń w postaci elektronicznej.

15.12.2020

Przycięcie gałęzi drzew na terenie zakładu nie wymaga informowania urzędu

Środowisko

Przycięcie gałęzi drzew, które znajdują się na terenie zakładu produkcyjnego, nie wymaga informowania o tym zamiarze urzędu i jest dozwolone w przypadku usunięcia gałęzi drzewa w wymiarze nieprzekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa - wyjaśnia Marcin Krudysz.

15.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Śląskie samorządy apelują o usprawnienie walki ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko

Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.

11.12.2020