Zmiany w ustawie o KRS czekają na publikację

Spółki

Podpisana już przez prezydenta ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza też ważne zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Mają one zacząć obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

26.12.2018

SN: Prezes nie uniknie odpowiedzialności za długi spółki, gdy komornik umorzył egzekucję

Spółki

Trudno wykazać, że egzekucja wobec spółki może być skuteczna, skoro komornik umorzył postępowanie. Tak decyzja to dowód na jej bezskuteczność. Opinia biegłego nie uchroni w takiej sytuacji zarządu od solidarnej odpowiedzialności za długi. Sąd nie musi jej dopuszczać, nawet, gdyby wykazała, że firma miała środki - wskazał Sąd Najwyższy.

13.12.2018

WSA: Umowa kredytowa PKP jest tajemnicą przedsiębiorcy

Spółki Prawo gospodarcze

Wynik negocjacji między bankiem a spółką PKP stanowią wartość ekonomiczną i zawierają klauzule tajności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dlatego Stowarzyszenie Watchdog nie może otrzyma skanów tych umów kredytowych, mimo, że spółka obraca środkami publicznymi.

05.12.2018

Trudna decyzja o zarządzie sukcesyjnym w spółce cywilnej

Spółki Małe i średnie firmy

Decyzja o ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego w przypadku wspólników spółki cywilnej jest bardzo poważna. Błędna wywoła nie tylko skutki dla spadkobierców zmarłego wspólnika, ale także dla tych wspólników, którzy pozostali przy życiu – pisze dr Małgorzata Rejmer, prezes LEX Kancelaria Finansowa.

02.12.2018

Wątpliwe zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółki

Najnowsza nowelizacja ustawy o KRS usuwa lukę prawną, jaką było faktyczne pozbawienie profesjonalnych pełnomocników możliwości dokonywania zgłoszeń w imieniu swoich mocodawców. Tyle, że wciąż zgłoszenia do KRS może dokonać tylko osoba mająca PESEL - pisze Maciej A. Szewczyk, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Numery adwokatów i radców przekażą do systemu ich samorządy zawodowe.

29.11.2018

SA: Nieważność umowy mimo prawidłowego aneksu

Prawo cywilne Spółki

Jeśli przy podpisaniu umowy sprzedaży przez spółkę nie reprezentował jej ani pełnomocnik, ani rada nadzorcza, to umowa jest nieważna od początku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Nie można jej konwalidować aneksem ani dochodzić roszczeń z tego tytułu.

29.11.2018

Więcej kompetencji dla premiera w zarządzaniu państwowymi spółkami

Spółki

Dodatkowe uprawnienia nadzorcze i większa swoboda w dysponowaniu majątkiem dla premiera oraz rozszerzona lista spółek, w których akcje Skarbu Państwa nie podlegają zbyciu - to niektóre z proponowanych przez rząd zmian w ustawie o zarządzaniu mieniem państwowym. Obniżone mają być też wymagania wobec kandydatów na członków rad nadzorczych takich firm.

27.11.2018

Pełnomocnicy złożą elektronicznie sprawozdania do KRS

Spółki

W projekcie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadzono spore zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki nim pełnomocnicy będą mogli składać sprawozdania finansowe w systemie teleinformatycznym.

26.11.2018

Ułatwienia dla firm czekają tylko na podpis prezydenta

Spółki Prawo gospodarcze

Już w 2019 roku wspólnicy będą mogli zdalnie podejmować uchwały. Gdy ostatni członek zarządu spółki zechce złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Ważność umowy zawartej przez osobę bez umocowania lub z jego przekroczeniem będzie wymagała potwierdzenia.

23.11.2018

Biznes protestuje przeciwko projektowi o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Spółki

Sześć organizacji pracodawców stanowczo sprzeciwia się rozwiązaniom przewidzianym w projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W tej sprawie wysłały apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To jego resort bowiem przygotował projekt.

15.11.2018

SA: Spółka kupowała kradziony sprzęt – musi naprawić szkodę

Prawo cywilne Spółki

Sąd może zobowiązać do naprawienia szkody nie tylko sprawcę kradzieży, ale też pomocników - przypomniał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Powód musi jednak wykazać, że ich działanie ułatwiło albo wręcz umożliwiło kradzież.

13.11.2018

Wiele definicji przedsiębiorcy nie ułatwia prowadzenia biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wiele ustaw oraz definicji przedsiębiorcy i działalności gospodarczej to pole minowe dla osób rozpoczynających własny biznes. Sytuację dodatkowo komplikuje brak spójności między definicjami w kodeksie cywilnym i prawie przedsiębiorców, co może rodzić poważne problemy interpretacyjne.

05.11.2018