KNF wydała stanowisko w sprawie instrumentów finansowych

Spółki Finanse

Definicja usługi oferowania instrumentów finansowych uległo diametralnej zmianie od 21 kwietnia 2018 r. Stąd KNF opublikowała stanowisko, które ma ułatwić działanie zgodne z prawem nie tylko bankom, domom maklerskim, ale również platformom crowdfunding-owym. Odnosi się nie tylko do oferowania instrumentów, ale także ich rekomendowania, prezentowania na stronie internetowej czy wysyłania mailingu.

29.03.2019

Rzecznik przedsiębiorców broni spółki przed sankcjami

Spółki

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministrów: finansów i sprawiedliwości, by rozważyli odstąpienie od karania przedsiębiorców, którzy spóźniają się ze składaniem e-sprawozdań finansowych.

29.03.2019

Oświadczenie o dłuższej opłacie przekształceniowej - ostatnia deska ratunku nie tylko dla deweloperów

Budownictwo Spółki Małe i średnie firmy

31 marca to, co do zasady, ostatni dzień na złożenie przez firmy, w tym deweloperskie, oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych. Jego brak może oznaczać problemy z przekroczeniem dozwolonych limitów pomocy publicznej – ostrzega Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

29.03.2019

Już 4 kwietnia konferencja DLA Piper dla sektora usług

Prawo AI Spółki

W czwartek 4 kwietnia odbędzie się konferencja "Wyzwania prawne dla sektora usług nowoczesnych w Polsce". Organizuje ją kancelaria DLA Piper. Do udziału zaprasza członków zarządów, przedstawicieli działów HR i prawnych. Prawo.pl jest jej patronem medialnym.

28.03.2019

Gminy nie zdążą wydać zaświadczeń o przekształceniu użytkowania - wydłużenie terminu możliwe

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo AI Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osiemset zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność dziennie musiałyby wydawać największe miasta, a Warszawa nawet dwa tysiące, żeby wypełnić ustawowy obowiązek do końca roku. Nie jest to jednak możliwe, przez co mieszkańcy mogą stracić na bonifikatach. Resort rozwoju po analizach ma rozważyć przedłużenie terminu.

28.03.2019

SN: 100 tys. zł zadośćuczynienia za błąd urzędnika sądowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki

Omyłka pracownika sądu doprowadziła do wpisania niewinnego człowieka do Krajowego Rejestru Karnego i wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego jako prezesa zarządu spółki. To było nieprofesionalne zachowanie, niedbalstwo i brak urzędniczej wyobraźni - orzekł Sąd Najwyższy i zasądził 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie godności i dobrego imienia.

28.03.2019

Plusy i minusy podpisu kwalifikowanego i profilu zaufanego

Spółki

Bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa muszą zostać opatrzone elektronicznym podpisem do końca marca. I to przez każdego członka zarządu. Do wyboru mają dwa podpisy: płatny kwalifikowany i bezpłatny, składany z pomocą profilu zaufanego. Który wybrać, na co uważać radzi radca prawny Łukasz Drożdżowski.

27.03.2019

Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym

Spółki

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że tzw. podpisywarka działa. Pozwala ona podpisać dokumenty elektroniczne, np. sprawozdanie finansowe, profilem zaufanym,i to przez kilka osób. Tyle, że gdy ktoś wprowadzi zmiany w dokumencie już podpisanym, wszyscy, którzy go wcześniej opatrzyli swoim profilem, muszą powtórzyć procedurę.

27.03.2019

Tonące w długach szpitale chcą się łączyć

Spółki Opieka zdrowotna

Szpitale na Pomorzu tworzą konsorcja. Wspólne działanie pozwala obniżyć koszty np. zakupów i znaleźć rozwiązanie na braki kadrowe - m.in. poprzez tworzenie mobilnych zespołów operacyjnych. Najczęściej polega to na tworzeniu holdingu spółek, co wymaga przekształcenia zoz-ów w spółkę z o.o. lub akcyjną.

26.03.2019

Sukcesja spółek będzie łatwiejsza, zachowek mniej groźny

Prawo cywilne Spółki

Ministerstwo przedsiębiorczości przygotowało zmiany ułatwiające sukcesję firm. Pozwolą one prowadzić spółkę po śmierci jednego z udziałowców, zrzec się zachowku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, a także przekazać udziały w spółce osobowej zapisem windykacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry kierunek.

20.03.2019

Jeśli spółka chce być zwolniona z kosztów sądowych, musi wykazać brak pieniędzy

Spółki

Spółka, która z jednej strony deklaruje ponoszenie strat, ale z drugiej - nie zgłoszono wniosku o ogłoszenie jej upadłości nie zasługuje na zwolnienie z kosztów sądowych w całości - orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie. Skoro bowiem posiada pewne środki finansowe, to ich część może przeznaczyć na uregulowanie opłaty za opinię biegłego.

19.03.2019

Spółka w Anglii może złagodzić skutki bezumownego brexitu

Spółki Małe i średnie firmy

Otwarcie spółki w Wielkiej Brytanii może ułatwić polskim firmom dostęp do brytyjskiego rynku, jeśli Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii bez porozumienia. Na złagodzenie negatywnych konsekwencji rozwodu bez umowy mogą liczyć zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ekspansję biznesową przed datą brexitu.

19.03.2019

Nieoczywista forma rezygnacji z funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej

Spółki Prawo gospodarcze

Członka zarządu ze spółką łączy stosunek organizacyjno-prawny, wynikający z aktu powołania do pełnienia funkcji. Jak pisze radca prawny Iwona Stasicka, w związku z tym tryb i forma rezygnacji z takiej funkcji nie są sprawą oczywistą. A obowiązujące od 1 marca zmiany jeszcze to komplikują.

15.03.2019

Sejm rozpoczął prace na Prostą Spółką Akcyjną

Prawo AI Spółki

W środę późnym wieczorem odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej. Kilku posłów miało krytyczne uwagi, żaden nie zgłosił wniosku o odrzucenie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, zacznie obowiązywać 1 marca 2020 roku.

14.03.2019

SN: Brak wpisu do KRS nie zwalnia prezesa z odpowiedzialności

Prawo cywilne Spółki

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki spoczywa na rzeczywistych członkach zarządu, niezależnie od wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli inne nazwisko prezesa figuruje w rejestrze, a inne w podjętych uchwałach, to liczą się uchwały o powołaniu - dodał.

12.03.2019

Prof. Makowicz: Spółki już dzisiaj powinny wdrożyć systemy zarządzania zgodnością

Spółki Compliance

Jeśli projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wejdzie w życie, to spółki będą miały tylko pół roku na odpowiednie reformy. Dlatego już należy zacząć wdrażać systemy zarządzania zgodnością, czyli tzw. Compliance Management Systems (CMS), i to nie tylko z uwagi na zbliżające się dotkliwe sankcje wobec przedsiębiorstw – mówi prof. Bartosz Makowicz,

07.03.2019

Nowelizacja kodeksu spółek może skonfliktować wspólników i partnerów

Spółki

Od 1 marca kodeks spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Nie precyzuje jednak formy, w jakiej należy to zrobić. Prawnicy są zgodni, że tę kwestię należałoby szybko doregulować. I dodają, że to nie jest jedyny przepis w tym kodeksie, który może w przyszłości wywoływać konflikty.

01.03.2019