Firmy muszą zacząć myśleć poważnie o compliance

Spółki Compliance Kontrola zarządcza

Jeśli Sejm uchwali ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, wzrośnie znaczenie compliance officera w Polsce. W praktyce wprowadzi ona bowiem obowiązek zaangażowania specjalisty od zarządzania zgodnością podejmowanych działań m.in.: z przepisami prawa, rekomendacjami, dobrymi praktykami rynkowymi. O tym, komu i na jakich zasadach powierzyć taką funkcję wyjaśniają Agata Kowalczyk-Borek i Marcin Klimczak z PwC.

15.01.2019

Amerykanie próbują zablokować Nord Stream 2

Spółki

Departament Stanu USA opracowuje plan sankcji przeciwko specjalistycznym firmom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2 - ustalił gospodarczy dziennik Handelsblatt. Niemiecki rząd jest wyraźnie zaniepokojony.

09.01.2019

Rząd chce surowiej karać spółki za przestępstwa

Spółki Compliance

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 8 stycznia projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Nowa regulacja ma ułatwić karanie firm. Do przypisania odpowiedzialności firmie nie będzie już niezbędny wyrok skazujący osobę fizyczną. Umożliwi też ściganie za działania kontrahentów i ignorowanie sygnalistów.

08.01.2019

Prosta spółka akcyjna ma ściągnąć do Polski startupy z zagranicy

Nowe technologie Spółki

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii finalizuje prace nad prostą spółką akcyjną. Jutro projektem w jej sprawie zacznie zajmować się komisja prawnicza, a na początku lutego rząd. Nowością jest zapis o odpowiedzialności zarządu za długi. Pozostał przepis pozwalający na wykorzystanie blockchainu do prowadzenia rejestru akcji.

07.01.2019

Byli wspólnicy spółki osobowej z prawem do sądu

Prawo cywilne Spółki

Od soboty byli wspólnicy spółek: partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej mają możliwość ochrony sądowej swoich praw przed roszczeniami wierzycieli spółki osobowej. To efekt bardzo krótkiej, ale ważnej, nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

05.01.2019

Ministerstwo Energii: rekompensaty dla spółek energetycznych to nie pomoc publiczna

Spółki Prawo gospodarcze

Rozwiązania, wprowadzone ustawą w sprawie cen prądu, nie są pomocą publiczną, bo oddziaływują na wszystkie podmioty na rynku energii elektrycznej. Ustawa nie zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest zgodna z prawem UE - poinformowało Ministerstwo Energii. Komisja Europejska oczekuje jednak ich notyfikacji.

04.01.2019

Spór o pomoc publiczną dla spółek energetycznych

Spółki Prawo gospodarcze

Czy rekompensaty dla spółek energetycznych z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną? Resort energii twierdzi, że nie. Eksperci nie mają takiej pewności. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może podjąć tylko Komisja Europejska.

03.01.2019

Zmiany dla spółek dopiero od 1 marca

Spółki

Gdy ostatni członek zarządu spółki będzie chciał złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Wspólnicy będą mogli zdalnie podejmować uchwały. Takie zmiany zakłada tzw. pakiet MŚP. I choć większość jego przepisów, zwłaszcza podatkowych i z prawa pracy zaczyna obowiązywać już 1 stycznia, to te dotyczące kodeksu spółek handlowych dopiero od 1 marca.

02.01.2019

Zmiany w ustawie o KRS czekają na publikację

Spółki

Podpisana już przez prezydenta ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza też ważne zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Mają one zacząć obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

26.12.2018

SN: Prezes nie uniknie odpowiedzialności za długi spółki, gdy komornik umorzył egzekucję

Spółki

Trudno wykazać, że egzekucja wobec spółki może być skuteczna, skoro komornik umorzył postępowanie. Tak decyzja to dowód na jej bezskuteczność. Opinia biegłego nie uchroni w takiej sytuacji zarządu od solidarnej odpowiedzialności za długi. Sąd nie musi jej dopuszczać, nawet, gdyby wykazała, że firma miała środki - wskazał Sąd Najwyższy.

13.12.2018

WSA: Umowa kredytowa PKP jest tajemnicą przedsiębiorcy

Spółki Prawo gospodarcze

Wynik negocjacji między bankiem a spółką PKP stanowią wartość ekonomiczną i zawierają klauzule tajności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dlatego Stowarzyszenie Watchdog nie może otrzyma skanów tych umów kredytowych, mimo, że spółka obraca środkami publicznymi.

05.12.2018

Trudna decyzja o zarządzie sukcesyjnym w spółce cywilnej

Spółki Małe i średnie firmy

Decyzja o ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego w przypadku wspólników spółki cywilnej jest bardzo poważna. Błędna wywoła nie tylko skutki dla spadkobierców zmarłego wspólnika, ale także dla tych wspólników, którzy pozostali przy życiu – pisze dr Małgorzata Rejmer, prezes LEX Kancelaria Finansowa.

02.12.2018

Wątpliwe zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółki

Najnowsza nowelizacja ustawy o KRS usuwa lukę prawną, jaką było faktyczne pozbawienie profesjonalnych pełnomocników możliwości dokonywania zgłoszeń w imieniu swoich mocodawców. Tyle, że wciąż zgłoszenia do KRS może dokonać tylko osoba mająca PESEL - pisze Maciej A. Szewczyk, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Numery adwokatów i radców przekażą do systemu ich samorządy zawodowe.

29.11.2018

SA: Nieważność umowy mimo prawidłowego aneksu

Prawo cywilne Spółki

Jeśli przy podpisaniu umowy sprzedaży przez spółkę nie reprezentował jej ani pełnomocnik, ani rada nadzorcza, to umowa jest nieważna od początku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Nie można jej konwalidować aneksem ani dochodzić roszczeń z tego tytułu.

29.11.2018