O potrzebie takiej zmiany w ustawie poinformował Jacek Sasin, który w poniedziałek objął kierowanie nowym resortem. Powołany został na to stanowisko, a także na stanowisko wicepremiera, w miniony piątek. W poniedziałek rozpoczął pracę w nowym ministerstwie - w dotychczasowej siedzibie ministerstwa energii, gdzie został powitany m.in. przez odchodzącego szefa tego resortu Krzysztofa Tchórzewskiego.

Czytaj: Nowy rząd powołany, Mateusz Morawiecki ponownie premierem>>

Jak mówił po nominacjach ministrów rzecznik rządu Piotr Müller, po zmianie ustawy o działach, te spółki będą przydzielone odpowiednio do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ale dodał, "nie wszystkie spółki będą przydzielone do Ministerstwa Aktywów Państwowych, podobnie jak to było w przeszłości, natomiast oczywiście znacząca ich większość". 

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa.  Rolę koordynatora polityki właścicielskiej przejął prezes Rady Ministrów, który nadzór nad poszczególnymi spółkami przekazał właściwym ministrom, agencjom rządowym i pełnomocnikowi rządu. Zmiana modelu sprawowania nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, miała w założeniu doprowadzić do poprawy efektywności ich działania i ujednolicenia zasad nadzoru.
Czytaj więcej na Prawo.pl: NIK: Zmiana w nadzorze nie uzdrowiła państwowych spółek>>