Regulamin sklepu online - ważny dla przedsiębiorcy i klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Regulamin sklepu to jeden z kluczowych dokumentów w biznesie online. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z nim przeglądając stronę, jeszcze przed decyzją o zakupie czy skorzystaniu z usług. Regulamin służy jednak nie tylko kupującym, ale także sprzedającym - źle sformułowany może być źródłem poważnych kłopotów w relacjach z klientami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.

18.06.2022

Sygnaliści: Informacje zwrotne to obowiązek czy tylko dobra praktyka?

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracodawcy, zgodnie z zasadą due dillegence, powinno zależeć na jak najbardziej szczegółowym zbadaniu oraz wyjaśnieniu sprawy. Sygnalista spełniający swój obowiązek występuje w podwójnej roli, może być określony jako trigger, inicjujący proces, ale również jako funkcjonariusz publiczny, któremu należy zaraportować o podjętych działaniach następczych.

17.06.2022

Pomoc dla kredytobiorców złotówkowych – zawieszenie spłat i koniec WIBOR-u

Budownictwo Finanse

Wakacje kredytowe można ocenić pozytywnie, choć oczywiście mają one charakter bardzo krótkofalowy, doraźny i tak naprawdę nie rozwiązują istoty problemu, czyli drożejącego oprocentowania kredytu. Jest to swoiste kupowanie czasu i odkładanie problemu na później. Rządzący liczą bowiem, że w 2024 r. sytuacja ulegnie poprawie, a Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe, dzięki czemu problem rozwiąże się sam.

14.06.2022

Zwycięzca przetargu może nie podpisać umowy, ale będą konsekwencje

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rentowość publicznych kontraktów, przez co wielu przedsiębiorców, którzy wygrali postępowanie, zastanawia się, czy w ogóle podpisywać umowę. Jednak czy wykonawcy mogą po prostu tego odmówić? Okazuje się, że tak, ale zawsze muszą liczyć się z konsekwencjami swojego kroku, np. utratą wadium lub koniecznością zapłacenia odszkodowania.

07.06.2022

Prof. Adamus: Debitologia - czy powstanie nauka o dłużniku?

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Czy powstanie nauka o dłużnikach łącząca elementy prawa z innymi dyscyplinami wiedzy? W kontekście oczekiwanych „nieoczekiwanych czarnych łabędzi” gospodarki, takich jak postępująca inflacja, stagflacja, bezrobocie, temat wydaje się być bardzo aktualny - pisze prof. Rafał Adamus, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że wpływ upadłości na osobę dłużnika (upadłego) ma daleko idące skutki.

06.06.2022

Niełatwo odbudować dom po publicznym wywłaszczeniu

Nieruchomości

W cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego toczy się walka tysięcy ludzi. Rząd przekazuje do mediów wizję, w której obecni właściciele nieruchomości winni być usatysfakcjonowani z proponowanych odszkodowań. Zgodnie z tym widzeniem problemu, tylko nieliczne jednostki kreują negatywny wizerunek inwestycji. O co zatem chodzi? Kto ma rację; inwestor publiczny, czy właściciele nieruchomości?

04.06.2022

Polskie prawo musi pogodzić wolność w internecie z prawem do kontroli

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wynikający z unijnej dyrektywy prawno-autorskiej obowiązek dostawców usług online obowiązek weryfikacji treści, które użytkownicy chcą zamieścić na ich platformach, wzbudził kontrowersje. Jednak po wyroku TSUE Polska musi te zasady wprowadzić do prawa. Do wypracowania są jednak „bezpieczniki” wolności wypowiedzi, które będą możliwe do realizacji przy zachowaniu prounijnej wykładni prawa.

31.05.2022

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.

30.05.2022

Dr Gajewski: Polityka tranzytowa wpływa na bezpieczeństwo energetyczne

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kryzys energetyczny zainicjowany przez Rosję powinien przyczynić się do trwałej zmiany polskiej kultury energetycznej na poziomie społecznym, technologicznym, politycznym i prawnym. Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną - pisze Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

27.05.2022

Prof. Adamus: Potrzebne przepisy chroniące franczyzobiorców

Prawo gospodarcze

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce burzliwa dyskusja na temat potrzeby uregulowania umowy franczyzy. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie społeczne, gdyż franczyzobiorcami są w większości wypadków obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei organizatorami sieci franczyzowych są podmioty reprezentujące kapitał obcy jak i krajowy - pisze prof. Rafał Adamus.

23.05.2022

Zmiany w prawie mogą być korzystne dla morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Wzmożony wzrost zainteresowania przedsiębiorców morską energetyką wiatrową sprawia, że regulacje prawne w tym zakresie stanowią przedmiot zainteresowania legislatora, który stara się poprawić ich jakość. Najnowsze zmiany w tym zakresie mają zapewnić bezpieczeństwo podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Pisze o tym dr Adrianna Ogonowska, radca prawny.

20.05.2022

Nadużycie osobowości prawnej działaniem na szkodę wierzycieli

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nieuczciwym dłużnikom nie brakuje pomysłów, jak uchylić się od wykonania swych zobowiązań. Mogą też liczyć na usłużnych doradców, którzy za sowite honorarium podsuną „finezyjne” pomysły na wyprowadzenie w pole wierzycieli. Często polegają one na kreowaniu bytów prawnych, aby ukryć składniki przedsiębiorstwa.

19.05.2022

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych - kiedy kończy się mandat?

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Kończy ona długoletni spór, dotyczący tego, jak należy prawidłowo liczyć okres trwania kadencji i z jaką chwilą wygasa mandat. Nie jest to bowiem spór czysto teoretyczny, ale zagadnienie o wysoce praktycznym znaczeniu, bowiem wadliwa reprezentacja spółki niesie za sobą dotkliwe konsekwencje prawne.

19.05.2022

Rada nadzorcza w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - nowe obowiązki i uprawnienia

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowe regulacje związane z funkcjonowaniem grup spółek oraz zmiany w zakresie zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami kapitałowymi. To właśnie zakresu nadzoru dotyczy znaczna ilość zmian dotyczących Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze radca prawny Paweł Jakubowski.

13.05.2022

Wkrótce uproszczenia w wezwaniach na akcje spółki publicznej

Spółki

Od 30 maja wchodzą w życie ważne zmiany przepisów dotyczące wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji spółki. Wprowadzenie jednego progu liczby głosów zamiast dwóch przyjęte zostało pozytywnie, ale część zmian nie wydaje się jednak właściwa - pisze Szymon Kaczmarek, wspólnik zarządzający w kancelarii Loewen Legal Hub.

12.05.2022

Umowa rezerwacyjna wiele zmieni na rynku deweloperskim

Rynek i konsument Nieruchomości

Jedną z istotniejszych zmian w nowej ustawie deweloperskiej jest zdefiniowanie umowy rezerwacyjnej, która dotychczas była umową nienazwaną. Pozwoli to deweloperom swobodnie kształtować postanowienia takich umów, także niekorzystnie dla konsumentów. Uniemożliwiało to również ustalenie przez sądy jednolitej linii orzeczniczej - pisze adwokat Tomasz Gołembiewski.

07.05.2022

Pseudoekologiczny marketing zagrożeniem dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postarzanie produktów, pseudoekologiczny marketing, czy brak przejrzystości i wiarygodności oznakowań - to wprowadzające w błąd praktyki handlowe, z którymi często spotykają się konsumenci. Stawiają one w niekorzystnej sytuacji zarówno nabywców, jak i przedsiębiorców, którzy oferują rzeczywiście zrównoważone produkty w porównaniu z tymi, którzy ich nie oferują - pisze radca prawny Eliza Iwaniszyn.

30.04.2022

Prof. Romanowski: Gazprom i Rosja to nie dżentelmeni, a prawo umów nie działa, gdy nie ma sankcji

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gazprom żądając jednostronnie zapłaty w rublach za dostarczany gaz gwałci umowę. Wszak nie można jednostronnie zmieniać umów, gdy obie strony nie ustanowią takiego mechanizmu w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwego rozłożenia ryzyka kontraktowego, praw i obowiązków stron. Cel Gazpromu, a tak naprawę Rosji, jest znany. Rosja próbuje ratować wartość rubla wymuszając płatność w rublach.

27.04.2022

Rosja pod lupą przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy to gorący temat już od kilku lat. Bezprecedensowe wydarzenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i rosyjskich oligarchów w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wymagają szybkiej reakcji po stronie instytucji finansowych. Również, a może przede wszystkim, w tym obszarze - pisze Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

26.04.2022

Wiceminister Uściński: Zmieniamy zdanie - warunki zabudowy na pięć, a nie trzy lata

Samorząd terytorialny Budownictwo

Warunki zabudowy mają być dokumentem związanym z realizacją konkretnej inwestycji. Nie może być tak, że ktoś za 20 lat wyjmie z szuflady decyzję i będzie chciał budować na ich podstawie. Dlatego warunki powinny być wydawane na czas określony. Początkowo miało to być trzy lata, ale po prekonsultacjach projektu zdecydowaliśmy się wydłużyć do pięciu lat - mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

25.04.2022