Czyny nieuczciwej konkurencji, których definicji nie znajdziecie w ustawie

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dość obszernie wylicza czyny będące deliktami nieuczciwej konkurencji. Jak jednak rozpoznać czyny, których ustawa nie definiuje jasno i wprost jako deliktów, a które bez wątpienia szkodzą naszej działalności, a także - jak się przed takimi czynami bronić? - zastanawiają się Marcin Wnukowski i ​Justyna Dereszyńska z Squire Patton Boggs.

19.04.2023

Prof. Kustra-Rogatka: Mogą być konsekwencje zakazu importu z Ukrainy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Prowadzenie polityki handlowej względem państw spoza Unii Europejskiej należy do  wyłącznych kompetencji UE. Oznacza to, że działania jednostronne państw członkowskich w tej dziedzinie są niedopuszczalne - twierdzi prof. Aleksandra Kustra- Rogatka z UMK w Toruniu. I zwraca uwagę, że Komisja Europejska już żąda od Polski wyjaśnień w sprawie zakazu importu z Ukrainy, a potem może być procedura naruszeniowa.

18.04.2023

Uchwała niekorzystna dla wspólnika spółki? Są sposoby na skuteczne jej zaskarżenie

Spółki

Spory wspólników mogą prowadzić do podejmowania uchwał, które mają na celu pokrzywdzenie wspólnika lub wspólników mniejszościowych, a jednocześnie są zgodne z interesem większościowych wspólników. Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej stanowi jedno z podstawowych instrumentów umożliwiających ochronę interesów wspólników mniejszościowych.

14.04.2023

Branżę e-commerce czeka wiele wyzwań

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze

W związku z wprowadzonymi zmianami prawa obserwować możemy ewolucję branży e-commerce w wielu aspektach jej funkcjonowania. Czas na przystosowanie do nowych przepisów prawa przez przedsiębiorców był w istocie krótki – vacatio legis wynosiło zaledwie 14 dni – dlatego rok 2023 upłynie branży e-commerce na dostosowywaniu do nowych realiów prawnych - pisze radca prawny Martyna Popiołek-Dębska.

13.04.2023

Trzeba wyjaśnić, dlaczego niewiele firm korzysta ze wsparcia dla sektorów energochłonnych

Małe i średnie firmy Energetyka

Gdy na pomoc dla sektorów energochłonnych wydano niespełna połowę planowanych funduszy, powstaje pytanie, dlaczego tak mała liczba mikro- i małych firm, wystąpiła o rekompensaty. Czy blokadą był stopień skomplikowania programu? Należałoby wyciągnąć odpowiednie wnioski, żeby w kolejnych latach jak największa liczba przedsiębiorców mogła korzystać z dodatkowego wsparcia.

12.04.2023

Przepis kulinarny nie jest utworem, ale jego prezentacja może podlegać ochronie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zbliżające się święta ponownie skłaniają do stawiania pytań o to, czy do babcinych przepisów przysługuje jakikolwiek monopol umożliwiający zakazanie ich dalszego rozpowszechniania w przestrzeni publicznej. Ilu z nas bowiem nie usłyszało przy świątecznym stole, że przepis na żurek czy babkę jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzinną. Zwolenników tej teorii należy niestety rozczarować – nie jest to łatwe.

08.04.2023

Kredyt frankowy nieważny – realizm w rozliczeniu z bankiem pożądany

Banki Kredyty frankowe

Wciąż wielu kredytobiorców zastanawia się nad kwestią konieczności rozliczenia z bankiem z udostępnionego kapitału – i jak to w praktyce przeprowadzić. W szczególności wątpliwości budzi kwestia rat, których nie objęto pozwem – czy jeśli nie będą one objęte pozwem, to nie będzie możliwości ich odzyskać? Pisze o tym Maciej Wojciechowski, radca prawny w Xaltum Barczak Rozpara Kancelaria Radców Prawnych.

06.04.2023

Branża leasingu ma perspektywy, ale potrzebuje zmian w prawie

Prawo gospodarcze Finanse

Czy leasing może skorzystać na rozwoju nowych technologii i narzędzi cyfrowych i czy jest szansa by rok 2023 był rokiem e-leasingu nie tylko na etapie złożenia wniosku o finansowanie, ale procesu zawarcia umowy i jej obsługi przez cały okres trwania, z cesją umowy włącznie? Pisze o tym Kinga Tabor–Kłopotowska, adwokat, partner w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

05.04.2023

Dębowski: Rząd bierze się za patodeweloperkę, czyli populizm wkracza do mieszkaniówki

Nieruchomości

Rząd potwierdza, że większość budowanych corocznie mieszkań realizowanych jest w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami społecznymi. Ale zdarzają się czarne deweloperskie owce, które dążąc do zmaksymalizowania zysku wyciskają z inwestycji jak najwięcej powierzchni do sprzedaży. Dlatego proponuje rozwiązania, po których mieszkania będą jeszcze trudniej dostępne i droższe.

01.04.2023

Weryfikacja kontrahentów w dobie sankcji szczególnie ważna

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

W praktyce często słyszymy zdanie: „jestem bezpieczny, bo nie współpracuję z firmami z Rosji”. Niestety to zgubne uproszczenie w istocie bardzo złożonego tematu, jakim są sankcje, i wcale nie eliminuje ryzyk sankcyjnych. Pierwszym i podstawowym błędem przedsiębiorców jest założenie w przedbiegach, że sankcje ich w ogóle nie dotyczą. Piszą o tym Julia Besz oraz Maria Papis z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

31.03.2023

Eksperci Deloitte: Klauzula z WIBOR-em nie musi być nieuczciwym postanowieniem umownym

Prawo cywilne Kredyty

Jest coraz więcej sporów sądowych, których istotą jest podważanie zmiennego oprocentowania opartego na wskaźniku referencyjnym WIBOR w umowach kredytu złotówkowego. Jednak na podstawie dyrektywy 93/13, warunek umowny ustalający zmienną stopę procentową w oparciu o wskaźnik referencyjny nie powinien być oceniany przez pryzmat przepisów o niedozwolonych postanowieniach umownych.

30.03.2023

Wspólnik mniejszościowy w spółce z o.o. ma prawa, które może wykorzystać w przypadku konfliktu

Spółki

W momencie powstania sporu pomiędzy wspólnikami, wspólnicy mniejszościowi mogą tkwić w przekonaniu, że są na straconej pozycji z uwagi na fakt, że ich stanowisko nie jest tożsame z interesem wspólników większościowych. Nie jest to do końca prawdą. Należy pamiętać o uprawnieniach, które wspólnicy mniejszościowi mogą wykorzystać w celu obrony swoich praw - pisze Aneta Chałat, adwokat w Mariański Group.

29.03.2023

Prof. Adamus: Inteligencja może przestać być atrybutem homo sapiens

Prawo AI Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Chat GPT jako forpoczta sztucznej inteligencji przebojem wszedł do naszego życia. Na razie ta aplikacja jest jeszcze trochę nieporadna, niemniej bardzo szybko się uczy, a to dopiero początek jej rozwoju - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że coraz bardziej pilną sprawą staje się stworzenie krajowych i międzynarodowych ram prawnych dla stosowania tej technologii.

25.03.2023

System informacji prawnej w przedsiębiorstwie to inwestycja, nie tylko wydatek

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Praca z systemami informacji prawnej przy jednoczesnej weryfikacji i usprawnieniu procesów organizacyjnych może w istotny sposób przyczynić się do ograniczania ponoszonych kosztów. Zarówno tych, które w obliczu trudności gospodarczych, zwykle jako pierwsze podlegają ograniczeniom, jak i tych bardziej znaczących, strategicznych, związanych z funkcjonowaniem firmy w sposób zgodny z aktualnym prawem i regulacjami.

20.03.2023

Konieczny: Hipoteki Getin Noble Bank w restrukturyzacji mogą nadal być usuwane

Banki Kredyty frankowe

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku i ograniczenia z tym związane wymuszają często zmianę strategii procesowej. Celem zasadniczym dziś staje się nie tyle uzyskanie wyroku zasądzającego zwrot świadczeń czy nawet wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, co zabezpieczenie kredytobiorcy przed roszczeniem banku. Pisze o tym Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.  

16.03.2023

Prof. Piotrowski: Przestrzeganie konstytucji ważne też dla gospodarki

Prawo gospodarcze

Ważnym obecnie zagadnieniem jest to, jak przestrzeganie reguł ustrojowych sprzyja – czy też nie - rozwojowi gospodarczemu, co wpisuje się zwłaszcza w starania dotyczące realizacji tzw. kamieni milowych. W tym kontekście wydaje się, że przestrzeganie konstytucji ma zasadnicze znaczenie co do pewności procesów inwestycyjnych i jest czynnikiem służącym rozwojowi gospodarczemu - mówi prof. dr hab. Ryszard Piotrowski z WPIA UW.

09.03.2023

Rolex w obronie swojej korony - czyli jak chronić renomowane znaki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Mimo że firma odzieżowa wykorzystała istotny (charakterystyczny) element niezwykle znanego renomowanego znaku towarowego producenta zegarków, okazało się, że nie stanowi to naruszenia prawa do tego znaku. Jak zatem należy postrzegać ochronę renomowanych znaków towarowych i dlaczego Rolex przegrał spór z PWT A/S? - zastanawiają się dr Michał Markiewicz i Ewelina Bosek.

07.03.2023

Dom Mody Hermes wygrywa spór o naruszenie prawa ochronnego do swojej torebki

Rynek Prawo AI Prawo europejskie

Artysta, który stworzył kolekcję sztuki cyfrowej o nazwie „MetaBirkins”, składającą się ze 100 kultowych torebek Birkin, przegrał w USA spór sądowy z wytwórcą i właścicielem tej marki. Czy orzeczenie, które zapadło w sprawie Hermès przeciwko Rothschild spowoduje rewolucję na rynku NFT? - zastanawiają się adwokat Marta Botiuk-Filip i aplikant rzecznikowski Katarzyna Jedynak-Gierada.

04.03.2023

Rozliczenie ze wspólnikiem wychodzącym ze spółki jawnej może być trudne

Prawo cywilne Spółki

Rozwiązania dotyczące rozliczeń wspólników spółki jawnej i komandytowej nie zawsze są idealne. Dlatego wspólnicy, zarówno istniejących, jak i nowo zawiązywanych podmiotów, nie powinni być bierni. Bo dla większości spółek osobowych wystąpienie wspólnika – czy to na skutek konfliktu, śmierci, czy powodów osobistych – nie jest kwestią prawdopodobieństwa, a tylko czasu.

02.03.2023