Tarcze antykryzysowe - dzieła społeczników czy lobbystów?

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Tylko jeden lobbysta reprezentujący branżę zarządzania wierzytelnościami uczestniczył w posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych rozpatrującej poprawki Senatu do tarczy 3 – ustaliło Prawo.pl. Znaczna część rozwiązań wprowadzonych tarczami antykryzysowymi to - jak twierdzi resort rozwoju – propozycje innych ministerstw i realizacja propozycji zgłaszanych przez stronę społeczną. O lobbingu nie ma mowy.

14.07.2020

Przyspieszona restrukturyzacja zaczyna działać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ubiegłym tygodniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się obwieszczenie o rozpoczęciu procedury restrukturyzacji wobec Horizon Medical Center Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. To pierwsze zastosowanie zupełne nowej procedury, która może, niestety, niebawem dotyczyć wielu polskich przedsiębiorców

13.07.2020

Będą nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu ustawy o wyrobach medycznych. Przewiduje on. m.in. przejęcie przez ministra zdrowia nadzoru nad reklamą tych produktów. Projekt wzbudza jednak emocje - m.in. kwestia wyjątkowo surowych kar pieniężnych za naruszenie nowych regulacji, które miałyby sięgać 5 mln złotych.

13.07.2020

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze

Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.

10.07.2020

Powstaje rozporządzenie do realizacji bonu turystycznego 

Prawo gospodarcze

Zmiany umożliwiające realizację i promocję bonu turystycznego mają być wprowadzone do statutu Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewiduje to opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju. Ma to związek z ustawą o bonie turystycznym uchwaloną 19 czerwca, która wróciła do Sejmu z propozycjami poprawek Senatu.

09.07.2020

UOKiK: T-Mobile ma zwrócić niewykorzystane pieniądze z kont pre-paid 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK zobowiązał T-Mobile Polska do zwrotu pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid, firma ma też poinformować o tym wszystkich klientów usług przedpłaconych. W toku są takie same postępowania wobec Orange Polska i P4, wcześniej za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.

08.07.2020

Rzecznik MŚP proponuje 10 zmian, które pomogą przedsiębiorcom w trudnym czasie

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Pomoc w ramach tarcz antykryzysowych pozwoliła wielu firmom przetrwać okres zamrożenia gospodarki. - Ale okres pomocy się kończy, a firmy zastanawiają się co będzie dalej - zwraca uwagę Rzecznik MŚP Adam Abramowicz i wraz z 220 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP występuje do rządu o wprowadzenie zmian w składkach ZUS.

07.07.2020

Posłowie chcą legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet. Rząd jest przeciwny

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Opozycja, a dokładnie Koalicja Polska PSL-Kukiz’15, chce zalegalizować sprzedaż alkoholu przez internet. Przygotowała projekt nowelizacji w tej sprawie. To już druga taka inicjatywa w krótkim czasie. Rząd jednak nie widzi potrzeby zmian, choć kilka krajów Unii Europejskiej pozwala na zakup wina czy whisky w sieci.

07.07.2020

UOKiK sprawdza 51 firm podejrzanych o tworzenie zatorów płatniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął w czerwcu postępowania wobec 51 dużych przedsiębiorców, u których mogą występować zatory płatnicze. Chodzi m.in. o producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży, firmy logistyczne, a celem działań jest poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich.

06.07.2020

NIK: Zjadamy pestycydy, bo badania trwają za długo

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Na informację, czy w owocach lub warzywach nie pozostało zbyt dużo szkodliwej chemii stosowanej w procesie ich uprawy czeka się średnio 36 dni - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. I stwierdza, że długie oczekiwanie na wyniki badań niesie za sobą ryzyko, że produkty takie dawno zostaną sprzedane, a nawet zjedzone.

02.07.2020

Uczelnie niepubliczne apelują o pomoc od państwa

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Pandemia koronawirusa uderzyła w prywatne uczelnie, a rząd nie udziela im dostatecznej pomocy - zwracają uwagę posłowie w interpelacji skierowanej do resortu nauki i proponują wprowadzenie bonu edukacyjnego. Resort nauki odpowiada, że monitoruje problemy szkół wyższych i pokrywa z dotacji koszty stypendiów dla studentów i doktorantów.

02.07.2020

KNF będzie skuteczniej nadzorował zagranicznych ubezpieczycieli

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć na członka zarządu zagranicznego zakładu ubezpieczeń karę za opóźnienie w wypłacie ubezpieczenia. Będzie mogła ona wynieść trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można go ustalić – 100 tys. złotych. Takie zmiany zakłada nowelizacja przepisów podpisana przez prezydenta.

01.07.2020

Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na prezydenta o zmianę konstytucji

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ustawy podatkowe powinny być zatwierdzane 3/5 głosów, nowe przepisy nie mogą pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, zachowanie minimum trzy miesięcznego vacatio legis, obligatoryjny wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego. To postulaty Rady Przedsiębiorczości do kandydatów na prezydenta.

01.07.2020

Skarga nadzwyczajna nie spełniła oczekiwań przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie udało się Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw wygrać pierwszej jego skargi nadzwyczajnej. Dlatego, że zaskarżone orzeczenie nie godziło rażąco i wprost w jego prawa obywatelskie. Zdaniem prawników bywają takie sprawy, ale jak oceniają, jeśli nawet przedsiębiorca ma rację, to nie każdy chce ponosić koszty czekając na niepewne rozstrzygnięcie latami.

01.07.2020

Jedna inspekcja ma kontrolować żywność

Prawo gospodarcze

Od 1 lipca 2020 roku jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na wszystkich etapach obrotu: produkcji, przetwarzania i dystrybucji kontroluje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wchodzące dziś w życie nowe przepisy będą dotyczyć ok. 14 tys. producentów żywności, którzy muszą się liczyć z większymi kosztami kontroli.

01.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

Opłata reprograficzna dzieli obóz władzy

Prawo AI Prawo gospodarcze

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS byłoby niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe - tak napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Za wprowadzeniem opłaty jest wicepremier Piotr Gliński, artyści i organizacje zbiorowego zarządzania. Protestują przeciwko niej producenci urządzeń elektronicznych.

01.07.2020

Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę sieci 5G

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO

Ujednolicenie procesów i czynności wymaganych do ochrony sieci i usług telekomunikacyjnych przed najnowszymi cyberzagrożeniami - to cel opublikowanego właśnie rozporządzenia dotyczącego minimalnych środków technicznych i organizacyjnych, jakie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieci i usług, powinni stosować przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

30.06.2020

Wkrótce będą możliwe większe imprezy w otwartej przestrzeni

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 17 lipca w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych w otwartej przestrzeni będzie mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wtorek, że od tego dnia zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni.

30.06.2020

Będzie aż pięć sądów do spraw własności intelektualnej

Prawo gospodarcze

Wyspecjalizowane wydziały do rozpoznawania spraw z zakresu własności intelektualne powstaną nie w czterech, ale w pięciu sądach okręgowych - ustaliliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Będą w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Katowicach. Jutro ma ukazać się rozporządzenie w tej sprawie.

30.06.2020