Koronawirus niszczy turystykę, także polską. Branża prosi o wsparcie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Według Światowej Organizacji Turystyki z powodu koronawirusa o 1-3 proc. spadnie liczba wyjazdów, a branża może stracić od 30 do 50 miliardów dolarów. Polska Izba Turystyki apeluje do premiera Mateusz Morawieckiego do zapewniania mechanizmów ochronnych w przypadku epidemii. Podkreśla, że brak działań osłonowych wywoła lawinę bankructw.

09.03.2020

Fundacja rodzinna ma być sposobem na przetrwanie dużych polskich firm

Spółki Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Rozwoju trwają już prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej, która pozwoli przetrwać dużym rodzinnym firmom, gdy właściciel odejdzie. Jego założenia przewidują, że zasady dziedziczenia nie zmienią się, ale wypłata zachowku będzie mogła zostać rozłożona w czasie. A sama fundacja będzie właścicielem firmy, chociaż nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej.

09.03.2020

Waży się sprawa wkładów od członków SKOK Wołomin - może sprzeciwić się NBP

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jeszcze w grudniu Sąd Najwyższy orzekł, że syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bo nie było takiej uchwały walnego zgromadzenia. Syndyk proponuje zrzeczenie się tych roszczeń, ale przeciwne stanowisko prezentuje NBP.

09.03.2020

Minister Emilewicz: planujemy pomoc dla firm na wypadek koronawirusa

Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwem Finansów i ZUS-em pracuje nad rozwiązaniami łagodzącymi skutki koronawirusa dla firm. Pod uwagę jest brane dostarczenie kapitału czy odroczenie pewnych obowiązkowych płatności.

07.03.2020

WSA: Skreślenie z ewidencji przedsiębiorców z powodu błędnych danych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić działalność gospodarczą, musi podać aktualne dane do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej. Utrata tytułu prawnego do lokalu może prowadzić do wykreślenia z rejestru przedsiębiorców - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. I często tak się dzieje, gdy właściciel nieruchomości nie godzi się na używanie jego adresu.

06.03.2020

Kolejne instytucje i zawody będą zobowiązane do walki z praniem pieniędzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która ma poszerzyć listę tzw. podmiotów zobowiązanych. Nowym elementem ma być m.in. obowiązek rejestracji obrotu walutami wirtualnymi.

05.03.2020

Nowe prawo kiepskiej jakości to zmora polskiej legislacji i przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Aż 21,7 tysiąca stron ustaw i rozporządzeń powstało w ubiegłym roku. To więcej niż rok wcześniej. Większym problemem niż nadmiar jest zła jakość stanowionego prawa. To efekt ekspresowego uchwalania zmian - od publikacji projektu do podpisania ustawy przez prezydenta mija średnio 66 dni i brak konsultacji. Rząd też nie sprawdza, jak nowe przepisy działają w praktyce, i czy wymagają poprawy.

05.03.2020

SN: Zadatku nie trzeba zwracać, gdy nie doszło do realizacji umowy przedwstępnej

Środowisko Prawo cywilne Budownictwo Prawo gospodarcze

Przyczyny niezawarcia umowy przyrzeczonej leżały wyłącznie po stronie powodowej, gdyż nie dysponowała prawem do technologii, według której miała być wybudowana stacja odpadów - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że słusznie sąd pierwszej instancji oddalił pozew spółki powodowej. Zadatek w tej sytuacji pozostaje w rękach pozwanej.

05.03.2020

Pomoc turystyce po odwołaniu imprez związanych z epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje zwrot biurom turystycznym wpłaconych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny za imprezy, gdy zostaną odwołane z powodu epidemii.

04.03.2020

Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.

04.03.2020

Odpady: Nowe wymogi przeciwpożarowe dla składowisk

Środowisko Odpady BHP Prawo gospodarcze

W środę 4 marca wchodzi w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. By skorzystać z okresu przejściowego na dostosowanie instalacji do nowych wymogów, wniosek o uzgodnieni operatu przeciwpożarowego trzeba złożyć do 3 maja.

04.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

Program Kariera - ponad 40 firm i ponad 100 miejsc stażowych

Prawo pracy Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Ruszyła 17. edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. W tym roku, organizator tego programu stażowego podniósł minimum wynagrodzenia do 3500 złotych. Mimo to zgłosiła się rekordowa liczba ponad 40 firm. Zdaniem organizatorów płacenie za staże przez firmy przynosi efekty. Wielu absolwentów wiąże się z firmami na stałe zostając stałymi pracownikami.

03.03.2020

Baza odpadów ma być połączona z JPK. Firmy protestują

Środowisko Prawo gospodarcze

Branżę odpadową czeka kolejna kosztowna i niebezpieczna zmiana. Baza Danych o Odpadach ma być połączona z bazą podatkowych Jednolitych Plików Kontrolnych. Taką propozycję przedstawiło Ministerstwo Rozwoju. Eksperci uważają, że prace nad nią powinny zostać wstrzymane do czasu aż BDO zacznie działać. Inaczej przedsiębiorcy będą narażeni na koszty, kontrole i kary.

02.03.2020

Opłata paliwowa wzrośnie, ale obniżą akcyzę

Prawo gospodarcze

Stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz zostaną od 1 marca podwyższone - zdecydował minister infrastruktury. Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł. Wcześniej wprowadzono 4 proc. wzrost tej opłaty. Jednak decyzja ta ma być neutralna dla kierowców, bo minister finansów zdecydował o obniżeniu akcyzy.

27.02.2020

Już obowiązuje nowela prawa własności przemysłowej. Zyskają nowe firmy, adwokaci i radcowie

Prawnicy Prawo gospodarcze

Pełnomocnikami stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym – w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – mogą być już adwokaci i radcowie prawni. Młode firmy mogą zaś starać się o zwolnienie z opłat. Taką zmianę przewiduje wchodząca w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej.

27.02.2020

Spółki giełdowe muszą szybko opracować polityki wynagrodzeń

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych powinny przyjąć politykę wynagrodzeń. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Każdy będzie miał do niej wgląd, także fiskus czy ZUS. Dlatego jej opracowania nie można zostawić na ostatnia chwilę.

27.02.2020

Kamieniarz odpowiada również za szkody wyrządzone przez jego pracowników

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Opiekun grobu może domagać się od sprawcy uszkodzenia grobowca pieniędzy na jego naprawę. Kamieniarz nie może się przy tym uwolnić się od odpowiedzialności, zrzucając winę na swoich pracowników, w sytuacji gdy wykonywali jego polecenia - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

27.02.2020

Kilka polskich regionów może liczyć na fundusze transformacji energetycznej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo unijne

Regiony wydobycia węgla w Polsce - Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie, Lubelskie i Małopolskie - będą mogły skorzystać z unijnych funduszy na transformację energetyczną. Mają one być wykorzystane głównie na inwestowanie w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii,

26.02.2020