Kilka polskich regionów może liczyć na fundusze transformacji energetycznej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo unijne

Regiony wydobycia węgla w Polsce - Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie, Lubelskie i Małopolskie - będą mogły skorzystać z unijnych funduszy na transformację energetyczną. Mają one być wykorzystane głównie na inwestowanie w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii,

26.02.2020

UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku sprzętu biurowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Firma Fellowes Polska, autoryzowany dystrybutor produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego. Tak podjerzewa prezes UOKiK, który wszczął postępowanie przeciwko tej spółce.

26.02.2020

Rząd nie zdecydował o rekompensatach za wyższe ceny energii

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze

Wbrew zapowiedziom rząd nie przyjął we wtorek projektu nowelizacji prawa energetycznego, który zakłada możliwość uzyskania rekompensat przez gospodarstwa domowe w związku z podwyżką cen prądu. Według wcześniejszych informacji miałyby to być dopłaty w wysokości od 34,08 zł do 306,75 zł. Nie podano przyczyny braku tej decyzji.

26.02.2020

Polska też usunie luki prawne, z których korzystają inwestorzy gazociągów Nord Stream

Budownictwo Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zasada, że stosowane mają być wymogi prawa Unii Europejskiej dotyczące m.in. dostępu stron trzecich, zatwierdzania taryf, rozdziału własnościowego i przejrzystości, do wszystkich gazociągów funkcjonujących na terytorium i w morzu terytorialnym Unii, trafi także do polskiego systemu prawnego.

25.02.2020

UE: Opony mają mieć informacje o zużyciu paliwa, hałasie i przyczepności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Etykiety na oponach mają zawierać także takie parametry jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas, będą musiały też bardziej rzucać się w oczy i dostarczać konsumentom więcej informacji. Takie zasady mają znaleźć się w rozporządzeniu, które przyjęli we wtorek w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich UE.

25.02.2020

Do przyszłego czwartku trzeba złożyć wnioski w sprawie decyzji odpadowych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Do 5 marca 2020 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które wynikają z nowelizacji ustawy o odpadach - przypomina Ministerstwo Klimatu. Dotyczy to wszystkich firm, które chcą kontynuować swoją działalność, w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

25.02.2020

Polska jako firma w amerykańskim rejestrze

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. Wykrył to i napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich pewien obywatel, a rzecznik prosi ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy.

24.02.2020

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK w walce z nieuczciwą sprzedażą i piramidami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Problemy związane z przeciwdziałaniem tzw. piramidom finansowym i nieuczciwej sprzedaży na pokazach handlowych zainicjowały prace nad nowelizacją przepisów dotyczących gromadzenia materiału dowodowego i usprawnienia postępowań w tego typu sprawach. Praktyka pokaże, czy zmiany te przyniosą oczekiwane efekty - pisze Wiktoria Jaromska-Gumkowska

24.02.2020

Samoregulacja na rynku żywności dla dzieci przynosi efekty

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Compliance

Dobrze skonstruowany system samoregulacji może być bardziej skuteczny niż twarde prawo - ocenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowując stosowanie Porozumienia nadawców telewizyjnych w obszarze reklamy żywności skierowanej do dzieci. W ogłoszonym w piątek raporcie jest mowa o ponad 98 proc. skuteczności samoregulacji.

21.02.2020

UE: Pakiet mobilności zaakceptowany przez większość państw

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Objęcie delegowaniem kierowców w transporcie międzynarodowym oraz obowiązkowe, okresowe powroty ciężarówek, które operują poza granicami kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do tego kraju - to najważniejsze elementy w zaakceptowanych w czwartek przez państwa członkowskie Unii Europejskiej przepisach dotyczących przewoźników drogowych, czyli tzw. pakietu mobilności.

20.02.2020

Od lipca jedna inspekcja skontroluje żywność

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Już wkrótce Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu. Zgodnie z podpisaną własnie przez prezydenta ustawą, zastąpi ona m.in. prowadzącą obecnie kontrole jakości produktów w sklepach Inspekcję Handlową.

20.02.2020

Prosta spółka akcyjna rok później - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które mają wprowadzić nowy typ spółki, wejdą w życie od 1 marca 2021 roku, a nie od początku przyszłego miesiąca, jak przewidywała uchwalona w czerwcu 2019 r. nowelizacja. Przesunięcie daty znalazło się w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Ustawa podpisana - specjalne sądy zajmą się sporami o własność intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

W ramach sądownictwa powszechnego powstaną odrębne jednostki organizacyjne, które mają się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Ponad 2 tys. spraw u rzecznika małych i średnich firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W ubiegłym roku do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpłynęło łącznie 2 336 spraw merytorycznych. Podejmowane w związku z nimi interwencje sprowadzały się do obrony Konstytucji Biznesu - poinformował w środę Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

19.02.2020

Unia będzie rozwijać sztuczną inteligencję, ale wprowadzi ograniczenia 

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne

Rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji mają zapewnić zaufanie do tej technologii ze strony społeczeństwa oraz odpowiednie warunki do rozkwitu europejskich firm z tego sektora - deklaruje Komisja Europejska. I zapowiada, że zaproponuje odpowiednie reguły prawne - im większe potencjalne ryzyko tym będą one ściślejsze.

19.02.2020

Sąd: Większościowy wspólnik nie może być pracownikiem spółki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Prezes zarządu, który posiada prawie wszystkie udziały w spółce, nie może zostać jej pracownikiem. Uznanie, że jego zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest możliwe doprowadziłoby do sprzecznej z aksjologią prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, symbiozy pracy i kapitału. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

19.02.2020

Banki poznały metodę obliczania składek na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Kwoty składek rocznych na fundusz gwarancyjny banków od banków objętych systemem gwarantowania depozytów będą wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która zgodnie z ustawą z czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, jest określana corocznie w formie uchwały przez Radę Funduszu.

18.02.2020

Będą nowe zasady wymiany danych o płatnościach VAT

VAT Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Rada UE przyjęła we wtorek zestaw przepisów, które ułatwią wykrywanie oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach e-handlowych. Nowe środki pozwolą państwom członkowskim w zharmonizowany sposób gromadzić ewidencję udostępnioną elektronicznie przez dostawców usług płatniczych. Nowe regulacje dotkną m.in. banki.

18.02.2020

Dozór techniczny wyda homologacje silnikom maszyn roboczych

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, a nie jak dotychczas Instytut Transportu Samochodowego, będzie udzielał homologacji silnikom przeznaczonym dla maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.

18.02.2020

UOKiK broni dostawców przed potęgą sieci handlowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie 24 postępowania z zakresu przewagi kontraktowej. Bada m.in. politykę sieci handlowej Biedronka względem producentów artykułów rolnych i spożywczych. Na podstawie ubiegłorocznej kontroli Urząd podejrzewa, że ta sieć żąda od dostawców udzielania rabatów bez oferowania w zamian za to jakichkolwiek usług.

18.02.2020