Czytaj: UOKiK sprawdza rabaty wymuszane przez Biedronkę na dostawcach>>

UOKiK informuje, że bada również, czy sieci Eurocash, Stokrotka, Carrefour i Auchan, czy nieuczciwie nie wykorzystują dostawców produktów takich jak mięso, owoce i warzywa. Przedmiotem zainteresowania Urzędu są też kwestie związane z opłatami marketingowymi, karami umownymi oraz możliwością udziału dostawcy w kontroli jakości dostarczanych towarów.
-  Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym to jeden z priorytetów UOKiK. Dzięki decyzjom Urzędu rolnicy szybciej dostają zapłatę za swoje produkty - czytamy w oświadczeniu UOKiK.

Czytaj w LEX: Obowiązki przedsiębiorcy przy sprzedaży przez Internet >

 

UOKiK w obronie rolników

Urząd sprawdza również aktualnie, czy dochodzi do nieprawidłowości w relacjach rolników z przetwórcami. Prowadzone postępowania dotyczą między innymi: nakładania kar na producentów zbóż, kukurydzy i rzepaku dotkniętych działaniem siły wyższej (np. suszy), ograniczaniem wyboru nasion buraka cukrowego oraz zasad rozliczeń w tuczu nakładczym.

Czytaj w LEX: Kontrola działalności handlowej >

- Naszym priorytetem pozostaje dbanie o to, aby producenci rolni otrzymywali zapłatę na czas - deklaruje UOKiK. I podaje, że w 2019 roku na żądanie Urzędu firmy kupujące owoce i warzywa zapłaciły producentom rolnym prawie 2 mln zł zaległych należności i odsetek. Natomiast właściciel zakładów przetwórczych, który nie podjął współpracy z Urzędem i dalej opóźniał się z płatnościami otrzymał karę pieniężną w wysokości ponad 8 mln zł. W lutym 2020 roku postawiono zarzuty kolejnemu dużemu przetwórcy owoców, który opóźnia się w zapłacie za owoce. 

Czytaj: UOKiK: Klient wcześniej spłacił pożyczkę, część prowizji do zwrotu>>
 

-  Docierają do nas sygnały od konsumentów, rolników i organizacji pozarządowych dotyczące nieprawidłowości na rynku rolno-spożywczym. Bierzemy je pod uwagę w naszych postępowaniach i przy planowaniu kontroli. UOKiK czuwa również nad tym, aby najwięksi przetwórcy i sieci handlowe nie wykorzystywały w nieuczciwy sposób swojej przewagi kontraktowej nad rolnikami. W 2019 r. wydaliśmy 5 decyzji wobec firm: T.B. Fruit Polska, Rauch Polska, Döhler, Real i Südzucker Polska. W 40 kolejnych przypadkach wystąpiliśmy do przedsiębiorców o wyjaśnienia lub z żądaniem zaprzestania wykorzystywania dostawców. Dzięki tym działaniom rolnicy szybciej dostają pieniądze za dostarczone warzywa i owoce, a wielkie firmy muszą ustalać jasne zasady płatności. Dążymy do tego aby jak najszybciej podmioty wyeliminowały nieuczciwe praktyki rynkowe. – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Czytaj: UOKiK ukarał producentów soków za wykorzystywanie pozycji wobec rolników>>