- Od ostatniej edycji Compliance Days w 2019 nasze życie diametralnie się zmieniło - mówi dr Bartosz Jagura z Instytutu Compliance, organizatora konferencji. -   Wybuch pandemii uniemożliwił nam organizację Compliance Days w 2020 r., w tym roku wracamy z formatem, który nie tylko pozwoli poruszyć wszystkie aktualne tematy, ale również umożliwi udział w wydarzeniu szerokiemu kręgowi uczestników - podkreśla dr Jagura.

Tegoroczna impreza potrwa trzy dni - od 11 do 13 maja. Zostanie na niej omówionych 20 tematów. - Wiemy, jak męczące jest długotrwałe siedzenie przed komputerami i wolimy zaproponować rozłożenie udziału na trzy dni, niż udział w „atomowych” sesjach od rana do późnego popołudnia - mówi dr Jagura. - A jeżeli w maju możliwe będzie już organizowanie wydarzeń stacjonarnych, czego można się spodziewać po wystąpieniach przedstawicieli rządu, w warunkach zachowania określonego reżimu sanitarnego, wtedy, gdy będzie zainteresowanie, rozszerzymy konferencję o spotkanie w rzeczywistości, które lepiej pozwala nawiązać relację - dodaje. Na dziś dzień jednak Instytut Compliance zaprasza na trzy dni przez ekranem. 

------------------------------------------------------------------------------------------
Chcesz wiedzieć więcej o zarządzaniu zgodnością z przepisami prawa? Weź udział w Compliance Days 2021.
Konferencja odbędzie się online w dniach 11-13 maja. Zapisz się już teraz online, póki trwa promocja EARLY BIRD.
------------------------------------------------------------------------------------------

25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy

Z pełnym programem konferencji można zapoznać się tutaj. To co istotne jednak choć oficjalnie konferencja startuje 11 maja, to pierwsze nieformalne spotkanie zaplanowane jest już na poniedziałek 10 maja. Można na nim zgłosić temat, który ewentualnie może być poruszony już podczas debat online. Dlatego też organizatorzy zastrzegają, że program może być aktualizowany. Pewne jest jednak, że jego pierwszym punktem programu będzie sesja poświęcona miejscu compliance w nowym otoczeniu w jakim przyszło nam funkcjonować. Poprowadzi ją dr Maricn Ciemiński, partner w Clifford Chance. Potem rozpoczną się trzy sesje równoległe o optymalizacji i efektywności, automatyzacji i skuteczności działań. Drugi dzień konferencji co do zasady będzie  poświęcony sygnalistom - do grudnia Polska, a potem przedsiębiorcy i organy publiczne, muszą wdrożyć unijną dyrektywę o ochronie sygnalistów. Tego dnia jednak będzie można też porozmawiać o tym, czego compliance nauczyło się w kryzysie, a także odbyć spotkania networkingowe. Trzeci dzień poświęcony będzie na warsztaty, m.in. o compliance w grupach kapitałowych, łamaniu reguł, wyzwaniach w AML, ochronie konkurencji, nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Wśród prelegentów cenieni fachowcy m.in.: Wojciech Kapica, partner w SMM Legal, dr Tomasz Bagdziński z UOKiK, dr Oskar Filipowski, Natalia Fiodorowicz, główny specjalista ds. Systemu Compliance w Zespole Compliance Energi SA z Grupy Orlen. - Konferencja odbywa się z wykorzystaniem interaktywnej platformy REMO, która pozwala nie tylko uczestniczyć w zajęciach, ale również prowadzić kuluarowe rozmowy. Prosimy stworzyć swój wirtualny awatar i zasiąść do wirtualnych stolików - mówi  prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

Dla kogo jest konferencja

Nie tylko oficerowie compliance, ale także członkowie zarządów i rad nadzorczych,  prawnicy (w tym in-house), doradcy, szefowie działów HR i komunikacji mają realny wpływ na zarządzanie zgodnością z przepisami prawa w firmach. To do nich przede wszystkim kierowana jest trzydniowa konferencja Compliance Days 2021. - Podczas sesji poruszanych będzie 20 aktualnych tematów – podkreśla prof. Bartosz Makowicz.  Sektor dużych firm to środowisko niezwykle regulowane, wobec którego stawiane są wysokie wymagania w zakresie prowadzenia działalności zgodnej z  prawem oraz wszelkimi normami, których naruszenie niemal w każdej branży powoduje powstanie odpowiedzialności po stronie firmy czy jej organów zarządzających. - To musi oznaczać rozszerzenie kręgu osób związanych obowiązkami wynikającymi z  prawa na pozostałe grupy menedżerów (księgowych, kadrowych, sprzedawców itd.) i wreszcie konieczność budowania procedur oraz definiowania procesów opartych na prawie, tak by każdy pracownik był świadomy, że to co robi, robi zgodnie z prawem i wszelkimi regulacjami, które jego organizacja musi bądź zobowiązała się stosować – mówi Maciej Krajewski, dyrektor segmentu duże przedsiębiorstwa rynek usług prawnych i przedsiębiorstw Wolters Kluwer Polska.