Branżę windykacyjną czeka regulacja, ale dłużnikom zmiany mogą się nie opłacić

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora. Zdaniem prawników ustawa wprowadzająca kolejny regulowany zawód jest niepotrzebna - patologie, o których mowa w jej założeniach, można zwalczać za pośrednictwem obowiązujących przepisów. Natomiast to, że resort pracuje nad ustawą, nie jest wyrazem troski o ofiary windykatorów, ale wymogiem przepisów unijnych.

12.09.2022

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - będzie nowy model

Prawo karne Prawo gospodarcze

​Trwają prace nad nowymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wprawdzie projektodawcy rezygnują z uchwalenia nowej ustawy, dokonując „jedynie” nowelizacji obowiązującego aktu prawnego, niemniej zakres i charakter zmian nakazują uznać, że mamy do czynienia z całkowicie nowym modelem odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary.

12.09.2022

Konferencja o patentach europejskich i Jednolitym Sądzie Patentowym już 21 września

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wielkimi krokami zbliżają się największe zmiany w europejskim prawie patentowym od początku jego istnienia. Zgodnie z zapowiedziami już niebawem zacznie funkcjonować patent europejski o jednolitym skutku, a wraz z nim zostanie uruchomiony Jednolity Sąd Patentowy (JSP). Będzie to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 września 2022 r. Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska.

09.09.2022

Szara strefa wykryta w turystyce i gastronomii, ale rozszerzy się też na inne branże

PIT VAT Prawo gospodarcze

W realiach szalejącej inflacji znaczna część przedsiębiorców może uciekać w szarą strefę, unikając obciążeń podatkowych - przestrzegają ekonomiści. Pierwsze oznaki takiej ucieczki wykryli ostatnio kontrolerzy skarbowi działający latem w ramach "akcji paragonowej" w miejscowościach turystycznych. Na 25-procentowy odsetek nieprawidłowości podatkowych zareagowali masowym wystawianiem mandatów.

09.09.2022

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Instytucja wiążącego polecenia - ważna zmiana w prawie spółek handlowych

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października 2022 r. obowiązywać będą przepisy tzw. prawa holdingowego, jednej z najbardziej doniosłych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych w ostatnich latach. Wśród nowych rozwiązań, które pojawią się w polskim porządku prawnym, będą wiążące polecenia, jakie spółka dominująca będzie mogła wydawać spółce zależnej w ramach grupy spółek.

08.09.2022

UE: Będą ograniczenia zużycia energii - Polska będzie przeciw

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz - wprowadzenie takich regulacji zapowiada Komisja Europejska. Przewodnicząca KE zastrzega jednak, że w odniesieniu do ograniczeń zużycia energii potrzebna będzie współpraca państw członkowskich. Polski rząd zapowiada opór wobec tej propozycji.

07.09.2022

Zmiana prawa holdingowego - w październiku ważna dla spółek reforma

Spółki Prawo gospodarcze

Od początku prac nad kontrowersyjną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych trwał zażarty spór o kształt tej reformy, a zaproponowany projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony prawników oraz środowiska przedsiębiorców prowadzących aktywność biznesową w formie spółek kapitałowych. Czy zaproponowana nowelizacja rzeczywiście nie spełnia oczekiwań polskiego biznesu oraz prawa?

07.09.2022

Niemieckie prawo kontroli łańcuchów dostaw wpłynie też na polskie firmy

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Niemiecki parlament uchwalił ustawę, która ma na celu ograniczenie m.in. wykorzystywania dzieci do pracy, niewłaściwego traktowania pracowników czy negatywnego wpływu na środowisko. W związku z tym także polska firma, która jest dostawcą towarów lub usług do niemieckiej spółki spełniającej ustawowe kryterium, może spodziewać się zapytania o wdrożone regulacje w tym zakresie.

06.09.2022

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.

06.09.2022

Pandemiczny przepis zniknął z zamówień publicznych, wolno potrącać kary

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus

Przepis, który przez ostatnie dwa lata zakazywał potrącania kar umownych w zamówieniach publicznych, przestał obowiązywać. Niektórzy wykonawcy zostali pozbawieni szans obrony przed egzekucją kar umownych, mimo że stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje. Natomiast zamawiający są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, wreszcie będą mogli ścigać niesolidnych kontrahentów.

05.09.2022

Działalność windykacyjna do uregulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora, mylony dotychczas z komornikiem. Takie zajęcia maja podlegać licencjonowaniu i nadzorowi ministra gospodarki, a przedsiębiorcy windykacyjni powinni podejmować działania zmierzające do polubownego załatwienia sporów o zaległości. Rząd ma przyjąć projekt stosownej ustawy jesienią br.

04.09.2022

Zawarcie układu lub restrukturyzacja może odroczyć upadłość firmy

Prawo gospodarcze

Coraz więcej firm występuje o postępowania o zatwierdzenie układu lub inne postępowania restrukturyzacyjne. Dobór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne – wdrożenie środków restrukturyzacyjnych może skutecznie uchronić przed ogłoszeniem upadłości - mówi Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

02.09.2022

Przepisy pozwalające budować farmy wiatrowe bliżej domów blokowane, bo "są wątpliwości"

Środowisko Prawo gospodarcze

Farmy wiatrowe wciąż nie mogą się w Polsce rozwijać, a winne są przede wszystkim przepisy, które blokują budowę nowych wiatraków. Po wielu zapowiedziach rząd przyjął projekt w tej sprawie, który w lipcu trafił do Sejmu. Nie podjęto jednak prac nad nim, a w środę rzecznik rządu ujawnił, że na przeszkodzie stoją wątpliwości co do finalnego brzmienia poszczególnych przepisów tej ustawy.

31.08.2022

Polska Spółka Holdingowa bez dodatkowych barier

CIT Prawo gospodarcze

Nowe przepisy o CIT mają ułatwić tworzenie w naszym kraju spółek holdingowych. Znikną warunki związane ze strukturą holdingów oraz opodatkowanie 5 procent wartości dywidendy od spółek zależnych. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zachęci to przedsiębiorców do tworzenia międzynarodowych struktur biznesowych z centralą w Polsce.

29.08.2022

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.

29.08.2022

Zatruta Odra: Przedsiębiorcy rozczarowani niskim wsparciem, mają swoje propozycje

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd proponuje przedsiębiorcom poszkodowanym przez zatrucie Odry wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na jednego pracownika jeżeli ich dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50 proc. W opinii Północnej Izby Gospodarczej propozycja nie jest wystarczająca. Firmy będą bankrutować.

26.08.2022

Nielegalne zabawki nie trafią do dzieci - udana akcja skarbówki

Prawo karne Prawo gospodarcze

Zabawki z naklejkami znanych firm bez atestów znajdowały się w hali targowej Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej. Funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Przejęto także naklejki w języku polskim do oznaczania towaru z kodem kreskowym i znakiem CE gwarantującym bezpieczeństwo.

26.08.2022

Pilne posiedzenie Sejmu już 2 września

Środowisko Prawo gospodarcze

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę zwołanie plenarnego posiedzenia Sejmu. Wakacje parlamentarne miały trwać do połowy września, jednak już 2 posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców działających w okolicach Odry. W porządku obrad przewidziano również rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel.

24.08.2022

Rząd pracuje nad specustawą - jeszcze w tym roku planuje rozpocząć inwestycje na Odrze

Środowisko Prawo gospodarcze

Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.

24.08.2022