Trendy w ochronie konkurencji w Polsce tematem konferencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Podsumowanie orzecznictwa i praktyki stosowania prawa konkurencji w Polsce w ostatnich latach - te cel konferencji "Trendy w ochronie konkurencji w Polsce", organizowanej przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji i Polskim Stowarzyszeniem Prawników Przedsiębiorstw.

03.06.2022

Sąd może wymusić przedstawienie dowodów w sprawie gospodarczej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie ma obecnie narzędzi po stronie sądu koniecznych do przymuszenia stron do przedłożenia dowodów w sprawach gospodarczych. Dlatego rozwiązanie polegające na przymusowej egzekucji tego obowiązku w ramach postępowania w sprawach własności intelektualnej powoduje, że środek ten staje się bardziej realny i przydatny w praktyce - piszą Magdalena Wątroba i Aleksandra Domarecka z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons.

03.06.2022

SO: Spółki nie ma, a ZUS zaległe składki każe płacić prezesowi

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mógł przypisać członkowi zarządu spółki odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, gdyż nie wykazał bezskuteczność egzekucji wobec spółki - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. I wskazał, że zobowiązanie powstało po wykreśleniu spółki z KRS i jest wynikiem dokonanej przez ZUS korekty na koncie płatnika w późniejszym czasie.

03.06.2022

Raport: Większość firm chce powrotu pracowników do biur

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej CBRE wynika, że 68 proc. przedsiębiorców planuje regularny powrót pracowników do biur, nawet od połowy tego roku. W co czwartej firmie ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. Z deklaracji pracodawców wynika, że powrót pracowników do biur jest konieczny.

02.06.2022

Podejrzenie prania pieniędzy blokuje rachunek, nawet bez postawienia zarzutów

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Zmiana procedury karnej w grudniu ubiegłego roku spowodowała, że maksymalny czas wstrzymania transakcji lub blokady rachunku przez prokuratora, w sytuacji niewydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydłużono z sześciu miesięcy do roku. To może dotyczyć osoby, której nie postawiono zarzutu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, ale odcięto ją od dysponowania swoją własnością i wstrzymano działalność gospodarczą.

01.06.2022

Polskie prawo musi pogodzić wolność w internecie z prawem do kontroli

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wynikający z unijnej dyrektywy prawno-autorskiej obowiązek dostawców usług online obowiązek weryfikacji treści, które użytkownicy chcą zamieścić na ich platformach, wzbudził kontrowersje. Jednak po wyroku TSUE Polska musi te zasady wprowadzić do prawa. Do wypracowania są jednak „bezpieczniki” wolności wypowiedzi, które będą możliwe do realizacji przy zachowaniu prounijnej wykładni prawa.

31.05.2022

System kaucyjny wciąż się wykuwa, jego ostateczny kształt to wielka niewiadoma

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Stworzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce idzie jak po grudzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zasypane uwagami i pracuje nad nową wersją ustawy. Przedsiębiorcy liczą, że uwzględni chociaż część ich propozycji. Zastrzeżeń jest wiele. Większości nie podoba się propozycja wprowadzenia kilku podmiotów odpowiedzialnych za system. 

31.05.2022

Raport: Mikroagresja i wypalenie zawodowe problemem pracujących kobiet

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Połowa kobiet doświadcza mikroagresji w pracy, ale mniej niż co czwarta zgłasza takie sytuacje pracodawcy. 40 proc. respondentek, które chcą zmienić pracę, jako powód podaje wypalenie zawodowe. Takie informacje przynosi najnowszy raport z globalnego badania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Coraz więcej kobiet aktywnie poszukuje pracy i chce ją zmienić w ciągu najbliższych dwóch lat.

30.05.2022

Auchan i Carrefour na celowniku UOKiK - zastrzeżenia budzą niektóre opłaty

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w stosunku do spółki Carrefour i Auchan Polska. Chce sprawdzić, czy wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jego zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane przez sieci handlowe od swoich kontrahentów.

30.05.2022

Zmiany w przepisach mają zachęcić do produkcji biogazu

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy, a także dodatkowe fundusze na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy - to główne cele projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

26.05.2022

Lewiatan: Przepisy dotyczące pracy zdalnej trzeba doprecyzować 

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

26.05.2022

Ubezpieczenie od inflacji niemożliwe, ale są sposoby na cenowe ryzyko

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Na rynku nie ma bezpośrednich rozwiązań związanych z zabezpieczeniem na wypadek wzrostu kosztów inwestycji, ale istnieją rozwiązania, które pomogą złagodzić straty. Np. sposobem na inflacyjne straty z powodu zbyt długiego oczekiwania na zapłatę za towar lub wykonane prace, gdy ceny szaleją, może być faktoring. Więcej na ten temat w Legal Alert.

26.05.2022

Outsourcing przedłuża pracę tymczasową - PIP proponuje zmianę przepisów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Outsourcing czy nadużywanie umów cywilno-prawnych, szczególnie w odniesieniu do cudzoziemców, to jedne z częstszych nadużyć na rynku usług pracy tymczasowej. To drugie może mieć szczególne znaczenie w kontekście kryzysu uchodźczego, który przyniosła wojna w Ukrainie. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy proponuje zmiany legislacyjne, aby uszczelnić przepisy regulujące pracę tymczasową.

25.05.2022

Sejm w czwartek zajmie się zmianą Konstytucji - przejęcie majątków tych co wspierają agresję Rosji

Prawo gospodarcze Ukraina

Sejm w czwartek ma zająć się projektem ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on wyłączenia ograniczeń w zadłużeniu publicznym w odniesieniu do wydatków na obronę oraz możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Przejęty majątek ma być w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji.

24.05.2022

UOKiK zarzuca ograniczanie konkurencji w lidze żużlowej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia sportowców startujących w rozgrywkach żużlowych może naruszać konkurencję - uznał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej. Działanie tych podmiotów może ograniczać klubom możliwość rywalizacji o jak najlepszych zawodników.

24.05.2022

Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy ktokolwiek chciałby zaopatrywać się w energię elektryczną, której 1 MWh wytworzony z węgla kosztuje prawie 1.000 zł, czy też wolałby tą samą 1 MWh pochodzącą z energii słonecznej za 330 zł? - pyta retorycznie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Przedstawicielstwo branży chce sprawę nagłośnić i spowodować, by rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, przyspieszył.

23.05.2022

Rząd chce usprawnić eksportowe ubezpieczenia - przez wojnę największe wypłaty od 30 lat

Prawo gospodarcze Ukraina

Z powodu wojny w Ukrainie ubezpieczenia eksportu przeżywają obecnie trudny czas. Takiej skali wypłat nie było od 30 lat. Rząd szykuje więc zmiany, które mają odformalizować procedury oraz usprawnić wypłaty z umów ubezpieczenia i gwarancji. Dzięki temu system ma się "odkorkować". KUKE dostosowuje też swoje procedury do tej sytuacji, by klienci mogli jak najszybciej otrzymać odszkodowania.

23.05.2022

Prof. Adamus: Potrzebne przepisy chroniące franczyzobiorców

Prawo gospodarcze

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce burzliwa dyskusja na temat potrzeby uregulowania umowy franczyzy. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie społeczne, gdyż franczyzobiorcami są w większości wypadków obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei organizatorami sieci franczyzowych są podmioty reprezentujące kapitał obcy jak i krajowy - pisze prof. Rafał Adamus.

23.05.2022

Międzynarodowe firmy transportowe muszą już mieć licencję

Prawo gospodarcze

Wszedł w życie obowiązek uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej przez przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy czyli Pakiet Mobilności I - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 lipca 2020 r. Licencji wspólnotowej udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego.

21.05.2022