Jak wielokrotnie informowaliśmy w Prawo.pl, na skutek zawieszenia ruchu granicznego na granicy z Białorusią ucierpieli przedsiębiorcy - zwłaszcza z branży turystycznej. 

Czytaj też: 
Niełatwa droga do odszkodowania dla firm z pogranicza z Białorusią​ >>

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli​ >>

Zmiany dla firm w ustawie o kredytach na mieszkania

Sejm uchwalił 14 kwietnia br. odpowiednie zmiany do ustawy o ochronie granicy państwowej, w której dodano zapisy o rekompensatach dla przedsiębiorców z budżetu państwa w przypadku czasowego zawieszenia ruchu na przejściu granicznym, dołączając je do ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Senat 11 maja zaproponował poprawki do tej ustawy, a Sejm w piątej je przyjał.. 

Skorzystają cztery branże 

Rekompensaty będą przysługiwać firmom z czterech branż: turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej i kantorów wymiany walut. Co do zasady będą mogli się o nią ubiegać przedsiębiorcy ze strefy przygranicznej, ale program ma być elastyczny i przewidywać pewne wyjątki. 

 

- Mamy świadomość, że mogą znaleźć się firmy, które działają także poza obszarem przygranicznej gminy, a są dotknięte skutkami zamknięcia przejścia. Dlatego dajemy wojewodzie możliwość, w wyjątkowych sytuacjach, na rozszerzenie pomocy także w tych przypadkach - zaznaczyła wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska. 

Resort szacuje, że z programu skorzysta ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie łącznie w przybliżeniu 2,3 mld zł. 

Czytaj w LEX: Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią – konsekwencje prawne >


Jak ubiegać się o rekompensaty? 

Resort zapowiada, że do skorzystania z pomocy będzie trzeba spełnić kilka warunków: 

  • przedsiębiorca nie może zalegać z żadnymi należnościami publicznymi; 
  • będzie musiał wykazać 50 proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny w roku ubiegłym). 

Wsparcie ma być udzielane na wniosek przedsiębiorcy, przez wojewodę właściwego ze względu na położenie przejścia. Co do zasady ma być wypłacone maksymalnie 3 razy w roku, a więc za trzy miesiące. Wojewoda otrzyma jednak możliwość przedłużenia pomocy w razie potrzeby. Wysokość ma być iloczynem kwoty minimalnego wynagrodzenia  i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia.

- Wojewoda, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przyznać rekompensatę również podmiotom innym niż wyżej wskazane, które prowadzą działalność na obszarze powiatu, w którym położone jest zamknięte przejście graniczne - zapowiada resort. 

Jak poinformował wiceminister Maciej Wąsik, przepisy o rekompensatach znajdą się w nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwa. Posłowie mają głosować nad nimi razem z ustawą o tzw. bezpiecznym kredycie na zakup pierwszego mieszkania. 

WZÓR DOKUMENTU: Pozew o odszkodowanie za straty majątkowe poniesione w związku z wprowadzeniem ograniczeń spowodowanych stanem nadzwyczajnym >