Więcej koncesji, mniej giełdy - projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego trafił do Sejmu

Prawo gospodarcze Ukraina

Projekt nowelizacji ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu trafił już do Sejmu. Zgodnie z nim będzie trzeba uzyskać koncesje na obrót paliwami gazowymi także wtedy, gdy jego wartość nie przekracza rocznie 100 tys. euro. Nie będzie też obliga giełdowego w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego

16.07.2022

Spółka i prezesi odpowiedzą za atomową katastrofę - najwyższe odszkodowanie w historii Japonii

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cztery ważne wyroki w ostatnich sześciu tygodniach wydały japońskie sądy w sprawach dotyczących katastrofy w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 r. po trzęsieniu ziemi i tsunami. Odpowiedzialność za zaniedbania obciąża byłych menedżerów zakładu, jak i samą spółkę-operatora. Natomiast roszczenia przeciwko państwu sędziowie oddalają.

15.07.2022

Szerokopasmowy internet - jednym da zarobić, innych wyśle za kraty

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ponad 160 mln zł ma kosztować wprowadzenie regulacji, która ma wspierać szerokopasmowy internet. Projekt zakłada m.in. stworzenie nowej bazy internetowej, ale niefunkcjonalnej i niebezpiecznej dla użytkowników, bo osobom zgłaszającym fałszywe dane, będzie grozić do 8 lat więzienia. Do tego powołani mają być gminni koordynatorzy szerokopasmowi, którzy nie będą w stanie przyspieszyć inwestycji.

14.07.2022

W adwokaturze przyspieszenie z "reklamą", propozycje możliwe już we wrześniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Radcy prawni swoje zmiany dotyczące informowania o wykonywanym zawodzie przyjęli 8 lipca, teraz czas na Adwokaturę. Jak dowiedziało się Prawo.pl, na ukończeniu są badania ilościowo-jakościowe w zakresie reklamy, a ich wyniki mają być podstawową opracowania konkretnych rozwiązań. Te adwokaci planują przygotować już na wrzesień i liczą, że uda się je wprowadzić jeszcze w tym roku.

13.07.2022

Zarząd tymczasowy nie uratuje pracowników firm objętych sankcjami

Prawo pracy Prawo gospodarcze

35 firm wpisanych na polską listę sankcyjną w 2021 roku zatrudniało 2690 pracowników, którzy uzyskali 157 milionów złotych przychodu. Jest małe prawdopodobieństwo, że ich miejsca pracy zostaną ochronione na skutek nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej. Dlatego zdaniem ekspertów rząd powinien ich objąć szczególną ochroną.

13.07.2022

TSUE: Skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową jest dopuszczalna

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.

12.07.2022

KE konsultuje nowe zasady pomocy państwa w czasie inwazji Rosji na Ukrainę

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ukraina

Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim do konsultacji projekt nowych zasad dotyczących pomocy państwa w czasie kryzysu. Mają one wspierać gospodarkę w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Obowiązujące dziś tymczasowe ramy kryzysowe przewidują m.in. pomoc finansową dla firm. Wyłączone są z niej podmioty kontrolowane przez Rosjan.

11.07.2022

Ustawa sankcyjna pełna luk, za które grożą milionowe kary

Prawo gospodarcze Ukraina

Kontakty biznesowe z firmami z tzw. listy sankcyjnej mogą drogo kosztować zarówno kontrahentów, jak i osoby fizyczne. Można za nie trafić do więzienia lub zapłacić karę w wysokości do 20 milionów złotych. Problem w tym, że przepisy są tak niejasne, że nawet bardzo duże podmioty, jak banki i ubezpieczyciele, mają problem z ich zrozumieniem, a wyjaśnienia Krajowej Administracji Skarbowej są lakoniczne.

11.07.2022

Narolski: OZE, czyli energia wolności - (póki co) nie w polskich przepisach  

Środowisko Prawo gospodarcze

Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Coraz częściej mówi się o ryzyku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich EU, co jeszcze niedawno było trudne do wyobrażenia. W kontekście drastycznego wzrostu cen energii związanego w szczególności z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Komisja Europejska podjęła próbę pilnego zaktualizowania swojej dotychczasowej polityki klimatycznej.

08.07.2022

Coraz częściej można będzie stracić pracę za niską wydajność

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Inflacja i sytuacja gospodarcza mogą przyśpieszać zmiany organizacyjne w przedsiębiorstwach, w tym przechodzenie z norm czasu pracy na jakość i efektywność pracy. Pracownicy, których efektywność będzie niska, muszą liczyć się z tym, że przy redukcjach ich szanse na zachowanie miejsca pracy będą niższe. Zwłaszcza, że już dziś może być ona powodem zwolnienia, co potwierdza orzecznictwo.

08.07.2022

Wątpliwa służebność w Trybunale warta miliardy złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W ujawnionej ostatnio korespondencji, o ile jest prawdziwa, Michał Dworczyk informował premiera o trzech sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Wciąż aktualna i ważna jest jedna - dotycząca służebności przesyłu. Jest warta miliardy złotych, o ile TK przyznałby rację grudziądzkiemu sądowi. Tyle, że TK liczy, że problem rozwiąże ustawodawca i wysłał postanowienie sygnalizacyjne dla Sejmu i Senatu.

08.07.2022

Eksperci pomogą sędziom od własności intelektualnej - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sądy własności intelektualnej działają od dwóch lat i jak podkreślają prawnicy, są jedną z reform, która na co dzień się sprawdza. Problemem jest jednak dostęp do biegłych. Ministerstwo rozważa więc zmiany - choćby w formie eksperta wspierającego w orzekaniu. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy i w jakim zakresie miałby on wpływać na decyzje, a przede wszystkim niezawisłość sędziego.

07.07.2022

Firmy z listy sankcyjnej zbyt długo czekają na uwolnienie środków. Nowelizacja nic tu nie zmieni

Prawo gospodarcze Ukraina

Do tej pory żadnej z firm wpisanej na listę sankcyjną nie udało się z niej skreślić, choć taką próbę podjęło osiem przedsiębiorstw. Wielu za to udaje się uwolnić środki, zwłaszcza na wynagrodzenia. Choć zdaniem ekspertów i posłów decyzje w obu przypadkach są podejmowane zbyt długo, na czym tracą pracownicy i kontrahenci. I proponowana przez rząd nowelizacja ustawy nic tu nie zmieni.

07.07.2022

Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.

06.07.2022

UOKiK sprawdza, czy sieci handlowe wykorzystują przewagę wobec małych dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.

06.07.2022

Raport: Polska nie jest dobrym miejscem dla biznesu

CIT Prawo gospodarcze

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.

06.07.2022

Dyrektywa restrukturyzacyjna wchodzi w życie 17 lipca, a wciąż nie ma polskiej ustawy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne

To jest już niemal pewne - Polska nie wdroży na czas unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Termin na implementację przepisów mija już 17 lipca, tymczasem dopiero teraz został opublikowany na stronie RCL projekt ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

06.07.2022

Będą świadczenia z FGŚP dla firm objętych sankcjami na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Podmiot objęty sankcjami na podstawie przepisów ustawy sankcyjnej będzie mógł wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych. Świadczenie będzie wypłacane maksymalnie za okres 3 miesięcy, ale jego maksymalna wysokość za jeden miesiąc ma być ograniczona do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

05.07.2022

Pogranicze z Białorusią otwarte, ale wiele firm na skraju upadku, bo pomoc za słaba

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 lipca turyści mogą już odwiedzać zamknięte od września nadgraniczne rejony Podlasia i Lubelszczyzny. Nie oznacza to jednak końca kłopotów firm z branży turystycznej i gastronomicznej, które przez ostatnie 10 miesięcy nic nie zarabiały. Nie wszystkie otrzymały obiecane rekompensaty. Turystyka nieprędko będzie tak intensywna jak wcześniej. Rząd obiecuje nowy program wsparcia. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

04.07.2022

Krówka, czyli polsko-rosyjska wojna o nasze cukierki

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

W Polsce krówki to nazwa rodzajowa dla cukierków. Co jednak, jeśli w innym kraju ktoś zarejestruje taki znak towarowy? Czy może wtedy skutecznie unieważnić znak unijny ze słowem KRÓWKA? Jakie znaczenie dla rozstrzygnięcia będzie miała wtedy szata graficzna obu oznaczeń? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w dwóch interesujących wyrokach Sądu UE.

02.07.2022