Ukraińskie firmy szybciej regulują należności

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia Ukraina

Polscy przedsiębiorcy często uznają, że nie będą dochodzić roszczeń, by zachować dobre relacje z odbiorcami z Ukrainy i móc zwiększyć sobie limity ubezpieczeniowe na eksport do Ukrainy. Teraz, gdy w Ukrainie brakuje artykułów pierwszej potrzeby, współpraca gospodarcza z Polską dla przedsiębiorców ukraińskich jest szczególnie ważna, ale płatności za towar stanęły pod poważnym znakiem zapytania.

03.11.2022

Doradcy podatkowi szykują się na zmianę pokoleń i stylu pracy

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Środowisko doradców podatkowych czeka wielka zmiana pokoleniowa. Niebawem odejdzie z zawodu 3 tysiące osób, które masowo wpisały się na listę doradców pod koniec lat 90 i teraz właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Miejsce po nich wypełnią księgowi, biegli rewidenci i świeżo upieczeni doradcy podatkowi. Jednak rynek będzie się domagał od nich zmiany formy prowadzenia usług.

03.11.2022

Zawieszenie działalności gospodarczej receptą na kryzys?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dla większości przedsiębiorców nadeszły naprawdę trudne czasy. Inflacja i koszty energii to tylko najważniejsze na długiej liście problemów, z którymi borykają się prowadzący własną działalność gospodarczą. Jedną z możliwości przeczekania trudnego okresu jest zawieszenie działalności gospodarczej. Z możliwości tej mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

02.11.2022

WSA: Handel na drodze przy cmentarzu tylko od święta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca chciał handlować kwiatami i zniczami na drodze przy bramie wjazdowej na teren cmentarza. Organy nie zgodziły się jednak na zajęcie pasa drogowego z uwagi na względy bezpieczeństwa. WSA w Krakowie uznał, że udzielenie zezwolenia na cel niezwiązany z ruchem drogowym jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przemawiają za tym szczególnie uzasadnione przypadki.

01.11.2022

Dopłaty UE - definicja aktywnego rolnika wymaga doprecyzowania

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą. Tymczasem zdaniem samorządu rolniczego przesłane do Komisji Europejskiej w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązanie chroni interesy osób, które posiadają grunty, ale nie prowadzą działalności rolniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko co do przyjętej definicji.

31.10.2022

Prof. Grzybczyk: Alkohole rozpalają emocje i powodują spory sądowe, a nawet wojny

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

O marki znanych trunków nieraz toczyły się spory dotyczące własności i praw do zarobku na nich - mówi prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jej książka pt. "Słynne alkohole a prawo własności intelektualnej" właśnie ukazała się nakładem Wolters Kluwer Polska.

29.10.2022

Pora nocna niejedno ma imię - decyduje pracodawca

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.

28.10.2022

Obowiązujące prawo nie ułatwia relacji pracodawcy i zakładowej organizacji związkowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Relacje pomiędzy pracodawcami a zakładowymi organizacjami związkowymi często są skomplikowane i budzą wiele emocji, bo są to podmioty stojące po „dwóch stronach barykady”. Do tego bieżącego rozwiązywania sytuacji konfliktowych nie ułatwia ustawa o związkach zawodowych, która weszła w życie ponad 30 lat temu i pomimo „dużej” nowelizacji z 2019 roku, nie nadąża za zmianami w innych przepisach prawa.

28.10.2022

Prawa autorskie osobiste - czy mają nadal sens w dobie komercjalizacji sztuki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Mówiąc lub pisząc o prawach autorskich, najczęściej mamy na myśli tylko prawa autorskie majątkowe, czyli prawo do korzystania z utworu, rozporządzania nim i czerpania z tego korzyści finansowych. Tym uprawnieniom poświęcone są głównie umowy, te prawa wyceniamy, sprzedajemy, wykorzystujemy. Niewiele uwagi poświęca się jednak innym uprawnieniom autora, prawom autorskim osobistym.

27.10.2022

Sześć podmiotów będzie sprzedawało węgiel samorządom

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Węgiel samorządom będzie sprzedawać 6 spółek, a gospodarstwo domowe będzie mogło kupić łącznie 3 tony węgla, z czego połowę w tym roku – wynika z projektu aktów wykonawczych do procedowanej w Senacie ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

26.10.2022

Posłowie PiS wycofują projekt zamrożenia składów władz pięciu spółek państwowych

Spółki Prawo gospodarcze

Posłowie PiS wycofali kontrowersyjny projekt przewidujący że m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad w zarządach i radach nadzorczych. Po silnej krytyce ze strony ekspertów, a nawet polityków Solidarnej Polski przyznali, że są wątpliwości konstytucyjne.

26.10.2022

Zarządzający Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi też mają dodatkowe obowiązki informacyjne

Prawo gospodarcze Finanse

Obowiązujące od ponad roku unijne przepisy zobowiązują do ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Dotyczy to produktów, które promują, m.in. aspekt środowiskowy lub społeczny, albo produktów finansowych, które mają na celu zrównoważone inwestycje. Unijne prawo nakłada na nie dodatkowe obowiązki informacyjne.

26.10.2022

Czy klienci EuCO odzyskają pieniądze? Kłopotliwa restrukturyzacja dla ofiar wypadków

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Od lat powraca kwestia uregulowania branży pośredników odszkodowawczych i teraz widać, jak słabo chronione są osoby przez nich obsługiwane. Klienci kancelarii odszkodowawczej EuCO, która nie przekazała im należnych odszkodowań, wypłaconych przez ubezpieczycieli na jej konto, mogą mieć problem z wyegzekwowaniem w rozsądnym terminie pieniędzy, o ile dojdzie do otwarcia postępowania sanacyjnego, o które zawnioskował zarząd spółki.

25.10.2022

Więcej zatrudnionych na stałe w NGO, ale są problemy z umową o pracę

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse

Coraz więcej organizacji pozarządowych płaci wynagrodzenie za pracę, a coraz mniej korzysta wyłącznie z pracy społecznej – wynika z raportu „Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022” Stowarzyszenia Klon-Jawor. Problemem w zatrudnianiu na etat w trzecim sektorze jest finansowanie ich działalności w przeważającej mierze z realizowanych projektów, które nie zapewniają ciągłości finansowania pracy zatrudnionych.

21.10.2022

Po nowelizacji prawa spółek zmiany także w funkcjonowaniu rad nadzorczych

Spółki Prawo gospodarcze

Zmiany wprowadzane w prawie spółek są próbą ustanowienia pewnego minimalnego zakresu dobrych praktyk do sposobu funkcjonowania rad nadzorczych, a w przypadku niektórych spółek może nawet próbą nadania sensu ich funkcjonowania. Ta próba może okazać się udana, przynajmniej w części przypadków - pisze Filip Krężel z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

21.10.2022

Pozytywna opinia RPO do projektu o zawodzie windykatora

Prawo gospodarcze Finanse

Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił propozycje pozytywnie. Jego zdaniem brak kompleksowej regulacji pozbawia dłużników możliwości obrony ich praw w toku pozaegzekucyjnej windykacji.

20.10.2022

W gminach pojawią się koordynatorzy szerokopasmowi

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Gminy będą mogły wyznaczyć tzw. koordynatorów szerokopasmowych – zakłada podpisana 18 października przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Koordynatorzy będą reprezentować gminy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych na terenie gminy.

20.10.2022

Zatory płatnicze – jak sobie z nimi poradzić?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Nawet blisko 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce może mierzyć się z problemem zatorów płatniczych. Długie terminy płatności są często narzucane przez najsilniejszych graczy na rynku....

20.10.2022

Louis Vuitton przegrał spór z polskim przedsiębiorcą o szachownicę na torebkach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.

19.10.2022