Nowela ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wchodzi w życie 5 grudnia. Dzień wcześniej, 4 grudnia, podpisał ją prezydent i została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. poz. 2626).  Nowe przepisy przewidują, że jeśli niedziela przypada 24 grudnia, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handlowe mają być natomiast dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. Dzięki wprowadzeniu takiego przepisu nie byłoby konieczności wprowadzania każdorazowej zmiany do ustawy, jeśli Wigilia wypadnie akurat w niedzielę. 

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w tym roku niedziele handlowe przypadają na 10 i 17 grudnia.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Sprawdź w LEX: Czy pracownik kwiaciarni może pracować w niedzielę? >