Już obowiązuje nowelizacja ułatwiająca uprawę konopi i maku

Prawo gospodarcze Farmacja

Od 7 maja br. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmiany w przepisach umożliwiają uprawę konopi innych niż włókniste, prowadzoną w instytutach badawczych w celu uzyskania surowca przeznaczonego do sporządzania leków. Ustawa przenosi też obowiązek monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z organów samorządu na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

07.05.2022

Nowelizacja ustawy ma uprościć procedury pogrzebowe

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pierwsza kompleksowa nowelizacja Prawa Pogrzebowego od lat trzydziestych XX wieku ma w znaczny sposób usprawnić, a przy tym uprościć, działanie wielu firm zajmujących się na co dzień organizacją i realizacją usług pogrzebowych. Zmiany obejmą m.in. funkcjonowanie krematoriów, przechowywanie i transport ciał, a także zatrudnienie w przedsiębiorstwach pogrzebowych.

06.05.2022

Rząd chce chronić małych franczyzobiorców, ale projekt kontrowersyjny

Rynek Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy regulującym rynek franczyzy. Przede wszystkim chce roztoczyć parasol ochronny nad małymi firmami. Jednak przed zbytnim uszczegółowieniem przepisów przestrzega Polska Organizacja Franczyzodawców, bo franczyza to bardzo zróżnicowany zestaw modeli współpracy biznesowej. Jej zdaniem może wywołać to więcej szkód niż pożytku.

06.05.2022

Sąd UE: Pomoc publiczna potrzebna dla skomunikowania rumuńskich regionów

Finanse publiczne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Sąd UE utrzymał w mocy decyzję Komisji zatwierdzającą pomoc na ratowanie w wysokości 36,66 mln euro przyznaną przez Rumunię przedsiębiorstwu lotniczemu TAROM. Pomoc ta jest zgodna z rynkiem wewnętrznym, ponieważ ma ona na celu uniknięcie trudności społecznych, jakie przerwanie świadczenia usług przez spółkę TAROM mogłoby spowodować dla skomunikowania rumuńskich regionów.

05.05.2022

Dziś Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Prawo cywilne Pomoc społeczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Niepelnosprawnosc

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Według RPO, równości brakuje w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej, realnego wsparcia psychologicznego i finansowego, a także systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, reprezentacji, edukacji antydyskryminacyjnej, promowania dostępności i dostępu do mieszkalnictwa.

05.05.2022

Nowa ustawa dla diagnostów laboratoryjnych bliska uchwalenia

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów ma stanąć projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jeśli zostanie uchwalony, zastąpi obowiązującą od ponad 20 lat ustawę o zawodzie diagnosty laboratoryjnego. I będzie wiadomo, kto może być kierownikiem laboratorium, a diagności zyskają sześć dni urlopu szkoleniowego. Przede wszystkim jednak dostaną prawo do bycia partnerem w spółce.

05.05.2022

Prezes UOKiK ukarał dwie firmy za zatory płatnicze

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył dwie kary za zatory płatnicze w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł. Ukarane podmioty to producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami - spółka Zacisze. Prezes Urzędu wydał również trzy decyzje, w których odstąpił od wymierzenia kary pieniężnej.

04.05.2022

Przez zmiany w prawie polski biznes staje się coraz bardziej bezgotówkowy

Prawo gospodarcze Finanse

Urzędnicy, sądy i posłowie drastycznie ograniczają przedsiębiorcom obrót gotówkowy. Od stycznia limit dla jednej transakcji zmaleje do jedynie 8000 zł, co ma też przełożenie na skutki podatkowe. Firmy muszą również pilnować się przy płatnościach okresowych oraz rozliczeniach z osobami, które nie prowadzą biznesu.

04.05.2022

Prawo pracy wymaga zmian, bo problemów będzie coraz więcej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dość powszechne jest przekonanie, że Kodeks pracy nie pasuje do obecnej rzeczywistości i wymaga zmian. Jest tylko pytanie, czy zmieniać należy przepisy „po kawałku”, czy opracować zupełnie nowy projekt, a może nawet dwa. Tu już zgodności nie ma. A poprawiać jest co. Nawet język, którym posługują się przepisy. Uzasadnione byłoby też powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy na stałe, by czuwała nad spójnością regulacji.

30.04.2022

Pseudoekologiczny marketing zagrożeniem dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postarzanie produktów, pseudoekologiczny marketing, czy brak przejrzystości i wiarygodności oznakowań - to wprowadzające w błąd praktyki handlowe, z którymi często spotykają się konsumenci. Stawiają one w niekorzystnej sytuacji zarówno nabywców, jak i przedsiębiorców, którzy oferują rzeczywiście zrównoważone produkty w porównaniu z tymi, którzy ich nie oferują - pisze radca prawny Eliza Iwaniszyn.

30.04.2022

Majówka raczej bez opóźnień - rząd odwołuje ograniczenia lotów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzięki porozumieniu zawartemu z kontrolerami ruchu lotniczego 1 maja br. nie wejdzie w życie rozporządzenie, które miało ograniczać dostępność służb żeglugi powietrznej oraz obniżać deklarowaną pojemność lotnisk w Modlinie i na lotnisku Chopina w Warszawie. W związku z tym mniej samolotów miało startować i lądować z tych portów. Porozumienie obowiązuje do 10 lipca.

29.04.2022

Tarcze finansowe PFR spełniły swą rolę, ale część subwencji do zwrotu

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza finansowa

Kolejne fale koronawirusa siały spustoszenie nie tylko na szpitalnych oddziałach, ale też w gospodarce. Państwo nie pozostało bierne i dla wsparcia firm oraz ochrony miejsc pracy uruchomiło Tarcze finansowe. Programy te co do zasady zrealizowały swój cel, ale nie obyło się bez problemów. Wiele przedsiębiorstw może liczyć na umorzenie subwencji, ale niektóre będą musiały je zwrócić.

29.04.2022

Sejm za ustawą, która ma poprawić jakość żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowemu prawu mają powstać elektroniczne książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt.

28.04.2022

Relacje na linii wykonawca-podwykonawca – o czym pamiętać ustalając zasady współpracy? 

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Dla prawidłowego funkcjonowania rynku zamówień publicznych niezwykle istotnym zagadnieniem jest prawidłowe ustalenie zasad relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcami. Umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień kształtujących prawa i obowiązki podwykonawcy, w zakresie kar umownych oraz postanowień dotyczących warunków wypłaty wynagrodzenia.

28.04.2022

Prof. Romanowski: Gazprom i Rosja to nie dżentelmeni, a prawo umów nie działa, gdy nie ma sankcji

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gazprom żądając jednostronnie zapłaty w rublach za dostarczany gaz gwałci umowę. Wszak nie można jednostronnie zmieniać umów, gdy obie strony nie ustanowią takiego mechanizmu w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwego rozłożenia ryzyka kontraktowego, praw i obowiązków stron. Cel Gazpromu, a tak naprawę Rosji, jest znany. Rosja próbuje ratować wartość rubla wymuszając płatność w rublach.

27.04.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż niewypałem - blokuje upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mijają kolejne miesiące, a Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) działa tylko na pół gwizdka, co mocno utrudnia prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie obiecywało, że problem rozwiąże. Tak się jednak wciąż nie stało, chociaż sukcesywnie usprawnia rejestr. A prawnicy długo mogliby opowiadać, co w rejestrze szwankuje.

27.04.2022

Jest już polska lista sankcyjna - a na niej 50 podmiotów

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa. Na razie znalazło się na niej 50 podmiotów i rosyjskich oligarchów w tym Gazprom. Lista będzie systematycznie uzupełniana.

26.04.2022

Zrównoważony rozwój pomaga samorządom realizować lokalne strategie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Ocena realizacji celów strategicznych, a pośrednio poziomu rozwoju w relacji do innych gmin, a także ocena poszczególnych zmiennych umożliwiających identyfikowanie osiągnięć, w tym dobrych praktyk w analizowanych gminach - to cele ogłoszonego właśnie kolejnego rankingu zrównoważonego rozwoju gmin-wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich - edycja 2021 rok.

26.04.2022

Internet fair play, czyli za wynagrodzeniem

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Bez jasnych reguł i implementacji dyrektywy autorskiej twórcy muzyki, filmu i innych sztuk nie mają szans na ochronę i uczciwe wynagrodzenie - takie wnioski wypływają z debaty na temat uczciwych reguł w internecie. Kontrola treści wykorzystywanych i zamieszczanych w sieci musi być, i nie jest cenzurą, lecz prawem twórców, tak jak kontrola biletów w kinie.

26.04.2022

Rosja pod lupą przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy to gorący temat już od kilku lat. Bezprecedensowe wydarzenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i rosyjskich oligarchów w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wymagają szybkiej reakcji po stronie instytucji finansowych. Również, a może przede wszystkim, w tym obszarze - pisze Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

26.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski