Sąd anulował kary za Nord Stream 2 - UOKiK zapowiada apelację od wyroku

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w sprawie nałożenia kar na Gazprom i pięć spółek odpowiedzialnych za budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej przez polskie prawo zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zapowiedział, że złoży apelację od tego wyroku.

21.11.2022

Rząd skróci czas na decyzje dla dróg samorządowych, ale nie krajowych

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd chce znosić bariery administracyjne, które utrudniają budowę nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Chce m.in. skrócić terminy wydawania decyzji przez zarządców dróg samorządowych, zostawiając jednocześnie dotychczasowy 30-dniowy okres dla zarządcy dróg krajowych. Zdaniem samorządowców to krzywdzące, bo długość terminów nie powinna zależeć od kategorii drogi.

21.11.2022

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd - uwaga na procedury i terminy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.

17.11.2022

Ustawa znosząca obligo giełdowe dla wytwórców energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzenie odpowiedzialności w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - to cele nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

16.11.2022

Prezydent podpisał zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".

16.11.2022

Akt o Usługach Cyfrowych, czyli konstytucja internetu małymi krokami wchodzi w życie

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 16 listopada 2022 r. obowiązuje Akt o Usługach Cyfrowych, ale większość jego przepisów wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2024 r., dając tym samym czas dostawcom usług pośrednich w internecie na przygotowanie się do nowych regulacji. AUC dotyczy bowiem dostawców usług pośrednich oraz ich odpowiedzialności za rozpowszechniane treści.

16.11.2022

Nowa ustawa ma uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polskie prawo ma być dostosowane do unijnych regulacji ustanowionych w Europejskim kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju. Wprowadzona zostanie także możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.

15.11.2022

Lokalizacja przetwarzanych danych ważna dla ich bezpieczeństwa

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO

Aż 73 proc. firm musi przetwarzać dane we własnym kraju lub regionie – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę WithSecure. Rezydencja danych, czyli ich fizyczna lokalizacja, to kwestia, o którą przedsiębiorstwa muszą dbać zarówno ze względów prawnych, jak i związanych z cyberbezpieczeństwem. 

14.11.2022

RPO: Kontrola koncentracji mediów musi uwzględniać wolność i pluralizm

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Brak ustawowej podstawy, aby przy kontroli koncentracji na rynku mediów uwzględniać kwestie ochrony wolności i pluralizmu środków społecznego przekazu, to istotna luka prawna, która ujawniła się w sprawie koncentracji spółki PKN Orlen S.A., należącej do Skarbu Państwa i spółki Polska Press Sp. z o.o. - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i postuluje odpowiednie zmiany w prawie.

14.11.2022

Rząd określił szczegóły kalkulacji podatku od zysków energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią

10.11.2022

Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

10.11.2022

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.

10.11.2022

Sumowanie oddziaływania nadajników telekomunikacyjnych to nadinterpretacja prawa

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Mimo wykreślenia instalacji telekomunikacyjnych z listy inwestycji, które mogą istotnie oddziaływać na środowisko, organy samorządowe wciąż czasem nadinterpretują przepisy, zmuszając firmy do czasochłonnego uzyskiwania decyzji środowiskowych oraz sumowania oddziaływania wszystkich nadajników znajdujących się w projekcie instalacji. Wydłuża to proces inwestycyjny, ale w opinii wielu prawników jest rażącą nadinterpretacją przepisów.

09.11.2022

Roboty będą niemile widziane w kopalniach i hutach

Środowisko CIT PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd po cichu chce poważnie ograniczyć podatkowe narzędzie wspierania nowoczesności w przemyśle. Zmiany w uldze na robotyzację, wprowadzone bez uprzedzeń, mogą wyłączyć stosowanie jej w wielu gałęziach przemysłu. Eksperci zauważają: to krok wstecz w polityce innowacji i ekologii, a także możliwe kłopoty firm w sferze pomocy publicznej.

09.11.2022

Sztuczna inteligencja to przyszłość, ale w służbie społecznej

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zamiast zastanawiać się, czy sztuczna inteligencja może być twórcą, zamiast nadawać obywatelstwa robotom humanoidalnym, skupmy się na tworzeniu nowych technologii w sposób, aby służyły ludzkości - pisze adwokat Aleksandra Iskra, nawiązując do debaty dotyczącej ewentualnego objęcia sztucznej inteligencji prawami autorskimi.

07.11.2022

Syndyk obraca milionami - wkrótce być może większa kontrola

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Czy doradcy restrukturyzacyjni potrzebują nowych przepisów antykorupcyjnych? Po doniesieniach medialnych o nadużyciach popełnionych przez jednego z nich w środowisku zawrzało. Wraca pomysł powołania samorządu zawodowego, do którego przynależność byłaby obowiązkowa, wprowadzenia specjalizacji, czy wzmocnienia nadzoru nad pracą syndyków. Nad swoimi projektami pracuje też Ministerstwo Sprawiedliwości.

07.11.2022

Niewymienne tokeny - interesujące inwestycje i spore ryzyka

Prawo gospodarcze Finanse

Temat NFT co jakiś czas powraca w mediach przy okazji kolejnych głośnych akcji artystyczno-marketingowych. To choćby sprzedaż 10,000 awatarów Cryptopunks, z których najdroższy #5822 kosztował 23.7 mln dolarów, czy Bored Apes, których cena osiągała ok. 3 mln dolarów. O problemach związanych z takimi inwestycjami pisze adwokat Malgorzata Kociszewska.

07.11.2022

NSA: Rzeczoznawca zawieszony za błędne wyceny, musi się douczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sam fakt toczącego się postępowania karnego w sprawie o sporządzenie niezgodnego z prawdą operatu przez rzeczoznawcę majątkowego nie stanowi powodu do zawieszenia postępowania administracyjnego. I to w przypadku, gdy organ może wydać decyzję po samodzielnych ustaleniach i ocenach - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że sprawa nie przedawniła się.

07.11.2022

Sejm uznał część poprawek Senatu do ustawy uproszczającej przeciwdziałanie zatorom płatniczym

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do tej nowelizacji. Miały one charakter legislacyjny i porządkujący.

04.11.2022