Trudniejsza restrukturyzacja po transpozycji dyrektywy drugiej szansy

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Obowiązek implementacji dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej nie doprowadzi do przekonstruowania całej, polskiej ustawy restrukturyzacyjnej, ponieważ szereg jej konstrukcji wpisuje się w ideę dyrektywy. Wprowadzane zmiany dotkną jednak samych podstaw restrukturyzacji, które zmienią całą optykę ratowania zagrożonych niewypłacalnością przedsiębiorstw.

28.03.2023

NSA: Covidowe zawieszenie terminów w administracji nie dotyczy zobowiązań podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Regulacja wprowadzona ustawą covidową dotycząca wstrzymania rozpoczęcia oraz zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w korzystnej dla podatników uchwale.

27.03.2023

Prof. Adamus: Inteligencja może przestać być atrybutem homo sapiens

Prawo AI Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Chat GPT jako forpoczta sztucznej inteligencji przebojem wszedł do naszego życia. Na razie ta aplikacja jest jeszcze trochę nieporadna, niemniej bardzo szybko się uczy, a to dopiero początek jej rozwoju - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że coraz bardziej pilną sprawą staje się stworzenie krajowych i międzynarodowych ram prawnych dla stosowania tej technologii.

25.03.2023

Nie wolno obrażać hodowcy w internecie, nawet jeśli kupiony pies jest chory

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jeśli nabywca psa dostrzegł u niego chorobę, to powinien wystąpić z odpowiednimi roszczeniami, a nie uciekać się do obraźliwego wpisu na forum internetowym o pseudohodowli – orzekł Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. - Słowa te stawiają powoda jako hodowcę w złym świetle, w sposób ewidentny naruszają dobre imię – podkreślił sąd, i zasądził na rzecz powoda tysiąc złotych.

25.03.2023

Raportowanie niefinansowe coraz bliżej - niewiele firm gotowych

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wiele przedsiębiorstw będzie musiało składać sprawozdawania niefinansowe, czyli dotyczące kwestii środowiskowych, procesów związanych z pracownikami, zarządzaniem i kontrolą firm (ESG). Czasu zostało niewiele, a tylko nieliczne firmy czynią przygotowania do realizacji tego obowiązku. Właśnie pojawił się pierwszy w Europie poradnik o tym, jak taki dokument przygotować.

24.03.2023

Sierpiński: Moglibyśmy pozyskiwać kilka razy więcej osocza, niż obecnie

Prawo gospodarcze Farmacja

Chcielibyśmy zwiększyć pobór krwi, zwiększyć pobór osocza i wykorzystać ten potencjał, aby produkty, które mogą być pozyskiwane od polskich dawców, były później wykorzystywane w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym jako leki podawane najbardziej potrzebującym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

24.03.2023

Woda kapie w tej samej cenie, a w budżetach spółek wodociągowych widać dno

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brak podwyżek opłat za wodę i ścieki cieszy mieszkańców, ale potęguje straty spółek wodnokanalizacyjnych i hamuje ich rozwój. Wody Polskie wyjątkowo bowiem godzą się na korektę taryf. Samorządowcy domagają się powrotu do zasady, że to rady gmin decydują o taryfach. Z inicjatywą ustawodawczą wyszedł w tym kierunku Senat.

23.03.2023

NSA: Pobór wody przez leśniczówkę i spór o opłaty

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Konieczne jest dokładne wyjaśnienie potrzeby funkcjonowania leśniczówki, której mieszkańcy dokonują poboru wody podziemnej, a także w jakiej ilości średniorocznie jest ona pobierana – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Przemyślu. To kolejny spór o opłaty między Lasami Państwowymi i Wodami Polskimi.

22.03.2023

Okazjonalna sprzedaż żywności z ograniczeniami

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo gospodarcze

Wiosna, to czas kiermaszów i festynów, a więc okazjonalnej sprzedaży najprzeróżniejszych artykułów spożywczych. Z pozoru prosta sprawa wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dlatego lepiej tej możliwości nie nadużywać, żeby nie narazić się fiskusowi lub sanepidowi. Z okazjonalnej sprzedaży korzystają zazwyczaj koła gospodyń wiejskich, ale też osoby fizyczne.

22.03.2023

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.

21.03.2023

Inflacja uderza mocno w gastronomię, w tej branży rejestruje się coraz mniej firm

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii, a więc ze stycznia 2020 roku. Największy spadek rejestracji odnotowano natomiast m.in. w gastronomi.

20.03.2023

Jednolity Sąd Patentowy od czerwca - firmy mają dwa miesiące na rezygnację

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Chociaż Polska nie zdecydowała się na włączenie do jednolitego systemu patentowego, nie oznacza to, że nie będzie on oddziaływać na polskich przedsiębiorców. Posiadacze europejskich patentów będą musieli sami zadecydować, czy wyłączyć się spod jurysdykcji sądu działającego w ramach systemu, czy nie. Mają na to czas do końca maja. Odpowiedź na pytanie, czy warto, nie jest jednoznaczna.

20.03.2023

System informacji prawnej w przedsiębiorstwie to inwestycja, nie tylko wydatek

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Praca z systemami informacji prawnej przy jednoczesnej weryfikacji i usprawnieniu procesów organizacyjnych może w istotny sposób przyczynić się do ograniczania ponoszonych kosztów. Zarówno tych, które w obliczu trudności gospodarczych, zwykle jako pierwsze podlegają ograniczeniom, jak i tych bardziej znaczących, strategicznych, związanych z funkcjonowaniem firmy w sposób zgodny z aktualnym prawem i regulacjami.

20.03.2023

Konkurencja podrabia produkt? Można walczyć na dwa sposoby

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedsiębiorca jest uprawniony do rejestracji wzoru przemysłowego. W toku prowadzonej działalności odkrywa, że konkurent oferuje produkt imitujący wzór. Fundamentalne pytanie jakie się pojawia, to na jakiej podstawie i czego można się domagać, aby zatrzymać proces naruszenia. Pisze o tym Dominika Fallach z PATPOL LEGAL PIRÓG I WSPÓLNICY.

18.03.2023

Projekt ustawy o KSeF już po konsultacjach publicznych

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze KSeF

W środę, 15 marca został opublikowany długo oczekiwany zaktualizowany projekt ustawy o obligatoryjnym KSeF. Ministerstwo Finansów pracowało nad tym aktem prawnym od kilku miesięcy. Dzisiaj już wiemy, które z nich znalazły się w najnowszej wersji projektu. Są też dwa projekty rozporządzeń wykonawczych dotyczących sposobu korzystania z KSeF oraz transakcji wyłączonych z KSeF.

17.03.2023

Skarbówka zmienia stanowisko w sprawie ulgi na robotyzację

CIT Prawo gospodarcze

Przy uldze na robotyzację za koszty kwalifikowane należy uznawać nie koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń, lecz dokonane w roku podatkowym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych – stwierdziły organy skarbowe w najnowszej interpretacji. I zapowiedziały, w związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami, działania w celu wyeliminowania nieprawidłowych interpretacji.

17.03.2023

W eKRS wciąż brakuje kluczowych dokumentów i funkcjonalności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Od czasu, gdy w systemie eKRS odnotowywano częste awarie, które uniemożliwiały korzystanie z bazy, jego funkcjonowanie technicznie się poprawiło. Jednak zdaniem prawników i referendarzy, nadal są kwestie, które wymagają poprawy i wprowadzenia nowych rozwiązań. Chodzi m.in. o automatyczne wznawianie prowadzenia działalności gospodarczej czy dokumenty widoczne w systemie.

17.03.2023

Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu

Spółki Prawo gospodarcze

​Startup to nowatorski pomysł na biznes, często związany z dużym ryzykiem i koniecznością pozyskania kapitału na założenie i rozwój działalności. Dlatego przeważnie najlepszą formą prawną dla takiej działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa, zwłaszcza prosta spółka akcyjna. Choć nigdy nie należy zapominać także o innych możliwościach.

15.03.2023

SN: Prokurator odpowie przed sądem, bo mógł działać na szkodę spółki

Prawo karne Prawnicy Prawo gospodarcze

Prokurator rejonowy przez dwa lata nie sporządził aktu oskarżenia wobec osoby, która działała na szkodę spółki partnera biznesowego; wyprowadzała majątek, aby nie zapłacić należności. Izba Odpowiedzialności Zawodowej orzekła, że o winie prokuratora musi przesądzić sąd karny i dlatego uchyliła mu immunitet. Uchwała podlega zaskarżeniu do tej samej izby w drugiej instancji.

14.03.2023