Autopoprawka rządu do ustawy wiatrakowej już w Sejmie, ale nie wiadomo, czy prace ruszą

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła rządowa poprawka do projektu noweli ustawy wiatrakowej. Dzięki niej co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych będzie przekazywane społeczności lokalnej. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ruszą w końcu prace legislacyjne nad projektem. W parlamencie znajduje się od połowy lipca i nic się z nim nie dzieje. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna.

19.12.2022

ZUS: Rośnie liczba zawieranych umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR Prawo gospodarcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku około 1,3 mln umów o dzieło, czyli o ok. 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największa grupa wykonawców takich umów to mężczyźni w wieku 30–39 lat. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji "działalność profesjonalna, naukowa i techniczna".

19.12.2022

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.

16.12.2022

Fundacje rodzinne do zarządu majątkiem, a nie do spekulacji i oszustw podatkowych

Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze

W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.

16.12.2022

Dyktatura spółki dominującej może zniechęcić do korzystania z nowego prawa holdingowego

Spółki Prawo gospodarcze Zarządzanie

Nowe prawo holdingowe może być wykorzystywane sprzecznie z założeniami. Zamiast usprawniać zarządzanie grupami kapitałowymi, może służyć pozbywaniu się ze spółek niewygodnych wspólników. Przynosi też wiele nadmiernie sformalizowanych procedur działania organów spółek. Dyskutowali o tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.

15.12.2022

Po wyroku TSUE beneficjenci rzeczywiści mogą pozywać Skarb Państwa o odszkodowanie

Prawo gospodarcze Finanse

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych funkcjonuje w obecnej postaci od 13 października 2019 r. W przypadku większości spółek obowiązek pierwszego zgłoszenia miał zostać wypełniony do 13 lipca 2020 r. Przez jakiś czas więc dane części beneficjentów były dostępne w internecie w sposób nieograniczony. Stan ten, co stwierdzono w wyroku TSUE, jest nieproporcjonalną ingerencją m.in. w prawo do ochrony życia prywatnego.

14.12.2022

Na granicę polsko-ukraińską unijne prawo celne ledwo sięga

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Udogodnienia dla importerów i eksporterów wynikające z unijnych przepisów celnych okazują się fikcją, gdy przyjdzie im zderzyć się z realiami polsko-ukraińskiej granicy. Najlepsze nawet prawo nie pomaga w zetknięciu ze słabą infrastrukturą na przejściach granicznych i niedostateczną obsadą stanowisk w urzędach celnych i innych służbach tam działających.

14.12.2022

Ustawa wzmacniająca kompetencje Rzecznika Finansowego podpisana przez prezydenta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego i uruchomienie Funduszu Edukacji Finansowej (FEF) przewiduje nowelizacja ustawy. Funduszem zarządzać będzie minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zdań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

13.12.2022

Mała liczba przejść granicznych blokuje handel z Ukrainą

Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Handel polsko-ukraiński rozwija się w ostatnich miesiącach dynamicznie, a tym, co blokuje jego rozwój, jest słaba przepustowość granicy. Wspólne odprawy celne nie są co do zasady dopuszczalne w unijnym prawie, ale na niektórych przejściach granicznych są już stosowane. Na razie usprawnieniu odpraw posłużyła lepsza koordynacja działań różnych służb po obu stronach granicy.

13.12.2022

Nowelizacja prawa spółek może wymuszać zmiany umów i statutów

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. W październiku 2022 r. weszła w życie największa od 20 lat nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Czy wymusza ona zmiany w umowie lub statucie spółki? Na to pytanie odpowiada Krzysztof Borkowski, adwokat w kancelarii KZ Legal.

12.12.2022

PiS: Kodeks rolny wzmocni pozycję rolników

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada stworzenie Kodeksu rolnego, który ma uporządkować i wzmocnić przepisy gwarantujące stabilność produkcji rolnej w Polsce. Według partyjnych zapowiedzi na wiosnę ten kodeks mógłby wejść w życie, ale nie podano na razie szczegółowych rozwiązań, jakie miałby zawierać, ani jego relacji z innymi regulacjami dotyczącymi rolnictwa.

11.12.2022

Dr Stanek: Banki już widzą szybki koniec WIBOR-u

Prawo gospodarcze Kredyty

Zjawisko wprowadzenia stałych okresowo stóp procentowych wskazuje na to, że banki zaczynają powoli dostrzegać problem stosowania stawki WIBOR. Wyłączenie ze sprzedaży umów kredytowych ze wskaźnikiem WIBOR nie wydaje się przypadkowe. Tak radca prawny dr Remigiusz Stanek komentuje zawieszenie przez ING Bank Śląski sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu.

08.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

Debata: Jak zadziała dyktatorska władza spółki matki w holdingu?

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Czy lider zawsze ma rację? Takie pytanie od niedawna nurtuje prawników i menedżerów, którzy wiedzą już o nowych regulacjach prawa spółek. Pozwalają one spółce dominującej na wydawanie wiążących poleceń spółkom córkom. Ten i inne tematy dotyczące nowego prawa holdingowego zostaną omówione podczas debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 12 grudnia.

07.12.2022

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - kolejny projekt wciąż kontrowersyjny

Prawo karne Prawo gospodarcze

Projektowana nowelizacja przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych od początku prac nad nią wzbudzała kontrowersje. Jest kolejny projekt ustawy, w którym uwzględniono część uwag z konsultacji społecznych, co jednak nie oznacza, że projekt w obecnym kształcie wolny jest od wad i nie budzi żadnych wątpliwości - pisze adwokat Marta Hermanowicz z Filipiak Babicz Legal.

07.12.2022

Prawo będzie sprzyjać elektrowniom wiatrowym, ale na razie tylko na morzu

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.

07.12.2022

Jest nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.

06.12.2022

Judyta Latymowicz: Pomysł na siebie pomaga na rynku prawniczym

Prawnicy Prawo gospodarcze

Pomysł na swoją karierę, dodatkowe wykształcenie, unikalna specjalizacja, a przy tym cierpliwość i upór w dążeniu do celu niewątpliwie pomagają w znalezieniu swojego miejsca na rynku prawniczym. Sama interdyscyplinarność pomaga nie tylko w zawodzie, ale też pozwala zyskać szersze i nieszablonowe spojrzenie na prowadzoną działalność i sprawy klientów - mówi adwokat Judyta Latymowicz, laureatka I nagrody Rising Stars - liderzy jutra 2022 .

06.12.2022

Nie każdy może przebrać się za Świętego Mikołaja. Jego strój został zastrzeżony

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ochrona konkurencji

Sprzedaż charakterystycznych czerwonych strojów kojarzących się ze Świętym Mikołajem może stać się nielegalna. Firma Martom ze Świdnicy zarejestrowała go bowiem jako wzór przemysłowy. Wprawdzie już trwa procedura podważenia legalności tej rejestracji, ale teoretycznie w całej Unii Europejskiej strój taki stał się zastrzeżony.

05.12.2022