WSA: Biznes bez znaczenia przy cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Prawo karne Prawo gospodarcze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi nie może podlegać relatywizacji w zderzeniu z interesem ekonomicznym przedsiębiorcy. Nadrzędnym celem prawodawcy była ochrona prawidłowego fizycznego, psychicznego i społecznego rozwoju społeczeństwa. Tym samym celem cofnięcia zezwolenia nie jest tylko spowodowanie dolegliwości, ale przede wszystkim zapewnienie ochrony wartości i dóbr.

19.01.2023

Zmiany w prawie komunikacji elektronicznej zagrożeniem dla prywatności i cyberbezpieczeństwa

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Cyberbezpieczeństwo oraz prywatność użytkowników – to dwie główne kwestie, jakie zdaniem Związku Cyfrowa Polska mogą być zagrożone przez wprowadzenie nowych ustaw o prawie komunikacji elektronicznej (PKE). Eksperci organizacji zwracają uwagę między innymi na kwestie dostępu służb do danych wrażliwych oraz na konieczność przenoszenia centrów danych do Polski.

17.01.2023

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.

16.01.2023

Firmy kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny, będą domagać się rekompensat

Prawo gospodarcze

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat. Według prawników przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.

16.01.2023

Firmy pożyczkowe straciły na ustawie antylichwiarskiej, skorzystały lombardy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Ustawa antylichwiarska, która zaczęła obowiązywać w grudniu, uderzyła w firmy pożyczkowe. W ocenie podmiotów prowadzących działalność pożyczkową, obniżenie maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych do aktualnie obowiązującego poziomu, nie pokrywa kosztów ponoszonego przez te podmioty ryzyka czy kosztów operacyjnych. Okazało się to szansą dla lombardów, które sprawnie omijają rafy legislacyjne.

14.01.2023

Prace nad ustawą wiatrakową odblokowane - Sejm skierował projekt do pierwszego czytania

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa wiatrakowa została wyjęta z sejmowej zamrażarki. Projekt 13 stycznia skierowano do pierwszego czytania do dwóch sejmowych komisji. Znajduje się on w parlamencie od połowy lipca i nic się z nim do tej pory nie działo. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna. Ma bowiem odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią i czystą energię elektryczną.

13.01.2023

Fundacja rodzinna podatkowo korzystna, ale nie wszystkie dochody zwolnione

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Z perspektywy podatkowej ustawa o fundacji rodzinnej jest korzystna dla zdecydowanej większości podatników, czyli przyszłych fundacji oraz jej beneficjentów. Niewątpliwie będzie miała ona fundamentalne znaczenie dla przetrwania wielu polskich firm rodzinnych. Aktualnie jednak brzmienie podatkowych uregulowań ustawy w niektórych wypadkach może powodować, że nie będzie to efektywne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców.

12.01.2023

Baza Danych o Odpadach sięga coraz szerzej, ale jeszcze są problemy

Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Już w styczniu kolejni przedsiębiorcy zajmujący się czystością i porządkiem w gminach będą zobowiązani do składania rocznych sprawozdań za pomocą BDO, czyli bazy danych o odpadach. Mogą jednak mieć problem z nowymi formularzami. Wciąż też BDO przysparza przedsiębiorcom wielu problemów.

11.01.2023

Obowiązek raportowania niefinansowego dosięgnie każdego przedsiębiorcę

Środowisko Prawo gospodarcze

Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa CSRD od 2024 roku zobowiąże duże firmy do raportowania niefinansowego. To początek drogi do zwiększenia odpowiedzialności biznesu za zmiany klimatyczne oraz ważny krok w kierunku zeroemisyjności. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany w obszarze rachunkowości i finansów.

10.01.2023

Zapobieganie kradzieży tożsamości może ograniczyć zakupy w internecie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Przygotowywane przez rząd przepisy mają nałożyć na instytucje finansowe obowiązek każdorazowej weryfikacji numeru PESEL konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę. Ma to służyć zapobieganiu kradzieży tożsamości, ale może tez uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania “kup teraz, zapłać później”, podczas zakupów dokonywanych online.

10.01.2023

TSUE: Dom mody Louboutin wygrał spór z Amazonem o szpilki z czerwoną podeszwą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął spór o słynne szpilki z czerwoną podeszwą, jaki toczył się pomiędzy domem mody Christian Louboutin a Amazonem. Chodziło o publikację reklam butów o czerwonych podeszwach, łudząco podobnych, do tych sprzedawanych przez Louboutina. Wygrał dom mody. Zdaniem TSUE właściciel platformy internetowej umożliwiającej sprzedaż towarów osobom trzecim może być odpowiedzialny za naruszenie przez nich praw do znaków towarowych.

10.01.2023

Koroner stwierdzi zgon i usprawni procedurę pochówku

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Instytucja koronera pojawić ma się w przepisach nowelizowanego właśnie Prawa pogrzebowego. Głównym zadaniem sprawującej tę funkcję osoby stanie się oficjalne stwierdzenie zgonu. Ma to ułatwić firmom pogrzebowym m.in. na lepsze planowanie pracy np. poprzez znaczne skrócenie oczekiwania na wystawienie dokumentów, od których zależy rozpoczęcie całej procedury pogrzebowej, a w efekcie – zorganizowanie pochówku.

10.01.2023

SO: Należy się świadczenie przedemerytalne, nawet jeśli trwa wygaszanie zakładu

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Nie formalny status pracodawcy decyduje o prawie do świadczenia przedemerytalnego, lecz utrata miejsca pracy z przyczyn leżących po jego stronie - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi przyznając świadczenie pracownikowi pozbawionemu pracy. Sąd uchylił tym samym decyzję ZUS odmawiającą tego świadczenia uznając, że płatnik składek nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.

10.01.2023

Ograniczenia reklamy mają osłabić wiarę w moc suplementów diety

Pacjent Prawo gospodarcze Farmacja

W reklamie suplementów diety nie będą już mogli występować rzeczywiści ani fikcyjni lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych. Nie będzie też można używać w niej np. stetoskopu. A za reklamę suplementu niezgodną z przepisami firma będzie mogła zapłacić karę pieniężną do miliona złotych. Takie m.in. zmiany proponuje resort zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

09.01.2023

Dr Markiewicz: Identyfikacja wizualna może być utworem w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy prawo autorskie może chronić zestaw nietwórczych elementów graficznych służących do identyfikacji przez użytkowników (klientów) określonego podmiotu? Zatem czy podmioty takie jak Ikea, McDonald’s, Orlen mogą dodatkowo chronić swoją markę na podstawie prawa autorskiego do innych niż logo elementów? - zastanawia się radca prawny dr Michał Markiewicz.

09.01.2023

Fundacja rodzinna nie dla każdego rodzinnego biznesu

Prawo gospodarcze Finanse

Fundacja rodzinna stanowi odpowiedź na problemy pojawiające się w procesie klasycznej sukcesji majątkowej, jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie będzie dobrym pomysłem, jeśli właściciel firmy ma indywidualistyczne podejście do sukcesji i nie chce w żadnym stopniu wiązać rąk kolejnym pokoleniom. Założenie, że każdy sukcesor może sprzedać przypadające na niego udziały byłoby niemożliwe w ramach fundacji rodzinnej.

05.01.2023

SO: Umowa ustna nieprecyzyjna, odszkodowania nie ma

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Niesłusznie wykonawca maszyny do ciasta żądał odszkodowania za poniesione straty, gdyż była ona zapasowa, a jej brak nie przerwał produkcji - orzekły sądy dwóch instancji. Powód nie wykazał wad umówionego dzieła ani wykonania go niezgodnie z umową. A co więcej, skoro umowa była ustna i nie zakreślała terminu odbioru, to także odsetki za opóźnienie nie mogą być naliczane - dodał sąd okręgowy.

05.01.2023

NSA: Kara 25 tys. zł dla przedsiębiorcy za niezgłoszenie pojazdów w terminie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport

Przez 28 dni przedsiębiorca zajmujący się międzynarodowym transportem nie informował Inspektora Transportu Drogowego o uzyskaniu tytułu prawnego do dysponowania łącznie 49 pojazdami. Wszystkie te pojazdy zostały zgłoszone do licencji po terminie, natomiast prawo do dysponowania tymi pojazdami przedsiębiorca nabył miesiąc wcześniej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, a sąd II instancji uznał, że kara jest zasadna.

04.01.2023

Rząd przygotowuje pomoc dla sektorów energochłonnych

Prawo gospodarcze

Rząd udzieli wsparcia finansowego polskim firmom energochłonnym, ze względu na wzrost cen energii i gazu ziemnego w 2022 r. Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne w kryzysowym czasie. Wsparcie ma uzyskać ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy. Na program rząd przeznaczy ponad 5 mld zł.

03.01.2023

SA: Wynagrodzenie za korzystanie ze służebności przesyłu uwzględnia korektę podatkową

Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zasada swobody umów co do wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu jest wyłączona. Strony nie mogły inaczej unormować wzajemnego rozliczenia zapłaty wynagrodzenia. Natomiast pozwana spółka energetyczna była zobligowana do wyrównania wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu z powodu korekty deklaracji podatkowej.

03.01.2023