Według  Ministerstwa Pracy kwota zasiłku będzie w większym stopniu rekompensowała rzeczywiście poniesione koszty pogrzebu.

W 2023 roku ZUS wypłacił ponad 354 tys. zasiłków pogrzebowych, opiewających na kwotę 1,4 mld zł. Jest to o ponad 85 tys. mniej niż w 2022 r. Zasiłek pogrzebowy to zwrot poniesionych kosztów pogrzebu.

Czytaj teżBędzie wyższy zasiłek pogrzebowy, a jego kwota co roku waloryzowana

Według rządowego projektu kwota zasiłku ma podlegać corocznej waloryzacji.

Nowe prawo pogrzebowe - konieczne

To jednak dopiero początek, bowiem niedawne podwyższenie zasiłku na pochówek stanowiło realizację doraźnej potrzeby związanej m.in. z rosnącymi kosztami energii, materiałów czy pracy.

- Świadczenie to właściwie stało w miejscu od ponad 12 lat. Dzisiaj praktycznie na co dzień spotykamy się z tym, że rodziny osób zmarłych borykają się bowiem z problemem pokrycia kosztów pogrzebu. Należy przy tym zauważyć, że wydatki na organizację pochówku sensu stricte w firmie pogrzebowej często są mniejsze aniżeli pozostałe kwestie z nim związane (np. cmentarz, konsolacja) – wskazuje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Według niego, coraz częściej rodziny osób zmarłych decydują się obecnie na pochówek urnowy i to z kilku przyczyn. Jak twierdzi, przede wszystkim, aby zaoszczędzić na miejscu grzebalnym, które, w przypadku dużej aglomeracji i pochówku trumny, sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych.

- Podniesienie wysokości świadczenia pogrzebowego powinno jednocześnie niejako zbiegać się w czasie z wprowadzeniem w życie nowego prawa pogrzebowego i tutaj słyszymy już sygnały ze strony rządowej o kontynuacji prac – przekazuje Robert Czyżak, zwracając uwagę, że – oprócz waloryzacji zasiłku pogrzebowego - nowelizacja aktów prawnych zwanych zbiorczo prawem pogrzebowym stanowi dziś palącą konieczność, i to zarówno dla samej branży funeralnej, jak i dla klientów firm zajmujących się organizacją pochówku, w tym również zajmujących się przechowywaniem, transportem czy kremacją zwłok – uważa Czyżak.

Likwidacja szarej strefy zatrudnienia

- Polska Izba Branży Pogrzebowej, jako członek Federacji Przedsiębiorców Polskich, wnioskowała już, aby w projekcje jednego z wchodzących w skład prawa pogrzebowego aktów prawnych, znalazł się zapis o obowiązku zatrudnienia, a tym samym profesjonalizacji naszego sektora. Dzisiaj mamy bowiem do czynienia tu z szarą strefą, która – o czym informuję z bólem - ma się całkiem dobrze – podaje prezes PIBP.

Zdaniem Czyżaka, firmy z szarej strefy formalnie nie zatrudniają praktycznie nikogo, co wpływa na brak odprowadzania opłat z tytułu zatrudnienia. Prezes PIBP wskazuje, że obecnie do wypłaty zasiłku pogrzebowego wystarczy faktura z informacją o zakupie trumny lub urny, natomiast koszty związane np. z oprawą kwiatową czy przechowywanie zwłok w chłodni są rozliczane "pod stołem".