Śmierć pracodawcy nie wygasi już natychmiast umów pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.

22.11.2018

Prawo szyte pod banki spółdzielcze może uderzyć w innych

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ma już wielką władzę, a dostanie jeszcze większą. Będzie bowiem mogła decydować o przejmowaniu banków. Agresywne działania połączone z brakiem ich rozliczalności mogą prowadzić do roszczeń przeciwko naszemu krajowi – mówi Maciej Gawroński

22.11.2018

Umowy terminowe już przekształcają się w bezterminowe

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W czwartek pierwsze umowy terminowe automatycznie przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Dzień wcześniej, 21 listopada 2018 roku upłynęły bowiem pierwsze 33-miesięczne limity zatrudnienia dla umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 roku.

22.11.2018

Wkrótce jeszcze większa władza dla KNF

Prawo gospodarcze Finanse

Nie tylko banki spółdzielcze boją się nowych przepisów o przejmowaniu banków. Za brak precyzji krytykują je też prawnicy. Podkreślają, że uchwalane w pośpiechu zmiany dadzą Komisji Nadzoru Finansowego dużą władzę.

21.11.2018

Biegli rewidenci obawiają się projektowanego przez MF nadzoru

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowej instytucji, która będzie nadzorowała prace biegłych rewidentów. Ma to być Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Projekt ustawy jest już gotowy, ale zdaniem samorządu biegłych propozycje resortu nie są dobrym pomysłem.

20.11.2018

Zarządcę sukcesyjnego można powołać przez internet

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 25 listopada obowiązuje ustawa o sukcesji. Od tego dnia zarządcę, który będzie mógł kontynuować działalność firmy po śmierci właściciela, można ustanowić on line, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

19.11.2018

MF: System bankowy jest bezpieczny

Prawo gospodarcze Finanse

Getin Noble Bank i Idea Bank na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Sytuacja obu instytucji była przedmiotem wczorajszego, specjalnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Ma to związek z tzw. aferą KNF.

19.11.2018

NSA: Reputacja firmy też do opodatkowania

Prawo gospodarcze

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży firmy zalicza się także dodatnią wartość, czyli tzw. goodwill - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2018

SN: Zgoda na zbycie komórki i garażu w ramach wspólnoty

Prawo gospodarcze

Dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

19.11.2018

Przepisy o przejmowaniu banków są potrzebne, ale nie w takiej formie

Prawo gospodarcze Finanse

Uchwalone w obecnym kształcie przez Sejm przepisy o przejmowaniu banków dają o wiele większą władzę Komisji Nadzoru Finansowego niż miała dotychczas. Do przejęcia może bowiem dojść na podstawie samego „podejrzenia”. Ponadto przejmowany bank w praktyce nie będzie miał możliwości zakwestionowania jej decyzji

19.11.2018

KNF: Adwokat utrudnia nadzór, to audytor oceni sytuację

Prawnicy Prawo gospodarcze

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty adwokata Romana Giertycha opublikowane na facebooku 17 listopada br. są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony - czytamy w komunikacie KNF.

18.11.2018

Dera: Przejmowanie banków za złotówkę jest legalne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że w sprawie nacisków przedstawicieli urzędu państwowego na przejęcie banku za złotówkę, to takie przejęcie jest zgodne z...

18.11.2018

Apel o odrzucenie przez Polskę unijnych zmian w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Organizatorzy protestów StopACTA2 zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o sprzeciw w sprawie "Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" i podjęcie starań o odrzucenie jej w kolejnej rundzie negocjacji. 

18.11.2018

Kolejne przepisy uszczelniające system podatkowy podpisane 

CIT PIT Prawo gospodarcze

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych, m.in poprzez zmiany przepisów dotyczących klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, wprowadzenie obowiązku przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych oraz tzw. exit tax - to główne cele zmian w ustawach dotyczących podatków dochodowych.

16.11.2018

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT 

VAT Prawo gospodarcze

W połowie przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Od września 2019 r. ma też ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

16.11.2018

WSA: Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Rada nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.11.2018

Brexit coraz bliżej, emocji i niepewności coraz więcej

Prawo gospodarcze

25 listopada odbędzie się szczyt 27 państw członkowskich w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To efekt osiągniętego w środę wieczorem kompromisu. Brytyjski rząd zaakceptował warunki umowy brexitu.

15.11.2018

NSA: Opodatkowane noclegi zleceniobiorców

PIT Prawo gospodarcze

Zleceniobiorca podlega innym regulacjom niż pracownik i w przeciwieństwie do niego darmowy nocleg zapewniony mu przez agencję pracy tymczasowej będzie podlegał opodatkowaniu PIT. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

15.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie surowsze dla portali, łagodniejsze dla internautów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Korzystający z internetu w sposób profesjonalny, czyli przechowujący utwory, muszą przyjąć do wiadomości, że są zobowiązani do przestrzegania praw autorskich, a nie wykręcać się, że nie wiedzą, co rozpowszechniają - twierdzi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje jednak, że prawo powinno być łagodniejsze dla internautów ściągających utwory do użytku prywatnego.

15.11.2018