Niezapłacona faktura wymusi korektę rozliczeń

CIT PIT Prawo gospodarcze

Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.

05.11.2018

Wiele definicji przedsiębiorcy nie ułatwia prowadzenia biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wiele ustaw oraz definicji przedsiębiorcy i działalności gospodarczej to pole minowe dla osób rozpoczynających własny biznes. Sytuację dodatkowo komplikuje brak spójności między definicjami w kodeksie cywilnym i prawie przedsiębiorców, co może rodzić poważne problemy interpretacyjne.

05.11.2018

Rzecznik pomoże także w procesach przeciw konsumentom

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzować przepis kodeksu postępowania cywilnego w zakresie uprawnień rzecznika konsumentów. W projekcie nowelizowanego art. 633 proponuje, by mógł on wstępować także do postępowań toczących się przeciwko konsumentom.

03.11.2018

Pracodawcy nie chcą wolnego 12 listopada

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Organizacje pracodawców protestują przeciwko ustanawianiu dnia wolnego w poniedziałek 12 listopada. - Ustawa o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wprowadza dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r., jest przykładem bardzo złej legislacji.

02.11.2018

Przejmowanie klientów to nie zawsze nieuczciwa konkurencja

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Bazę klientów i technologie produkcji trzeba dobrze chronić. Nie wystarczy ustawić hasła do komputera. Były pracownik może wykorzystać zdobytą wiedzę do uruchomienia własnej firmy. Jeśli nie złamie żadnych zabezpieczeń i umownych zapisów, nie naruszy tajemnicy przedsiębiorstwa.

02.11.2018

WSA: PGNiG nie umie uzasadnić swoich decyzji

Prawo gospodarcze

Odpowiedź na skargę do sądu nie jest uzasadnieniem decyzji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Spółka giełdowa, obracająca mieniem publicznym powinna być transparentna i przekazywać dane z działalności na żądanie stowarzyszenia - dodał.

02.11.2018

Sąd: Odszkodowanie za auto zastępcze to koszt celowy i uzasadniony

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Samochód po kolizji wymagał naprawy. Właściciel odpłatnie wynajął więc auto zastępcze i pozwał ubezpieczyciela sprawcy kolizji o zwrotu tego wydatku. Powództwo było w całości zasadne, ponieważ ubezpieczyciel nie udowodnił, że powód mógł nieodpłatnie korzystać z innych samochodów zarejestrowanych na swoje nazwisko - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

31.10.2018

Rzecznik pomoże pasażerowi w sporze z przewoźnikiem

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Powołanie rzecznika praw pasażerów – podmiotu uprawnionego do pozasądowego rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem, organizatorem wycieczki lub sprzedawcą biletów - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw.

30.10.2018

Spóźnialscy wciąż nie płacą więcej za badanie techniczne auta

Prawo gospodarcze

Przegląd samochodu po terminie wciąż kosztuje dokładnie tyle samo, ile przegląd auta w terminie. Choć w 2018 roku rząd planował, że za badanie techniczne wykonane 45 dni po terminie opłata ma być o połowę wyższa, to Sejm ich nie uchwalił.

30.10.2018

Ostatni członek zarządu nie będzie zakładnikiem spółki

Prawo gospodarcze

Rezygnacja ostatniego członka zarządu spółki stanie się skuteczna, w określonym w prawie terminie. Nastąpi po dniu, na który zostało zwołane zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością walne zgromadzenie w przypadku spółki akcyjnej. Nie będzie miało znaczenia czy zgromadzenie się odbędzie.

30.10.2018

UOKiK będzie walczył z geoblokowaniem. Dostanie też dostęp do tajemnicy skarbowej

Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska nowe kompetencje. Będzie miał dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową i bankową. Zainterweniuje też, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Sklep, który naruszy zakaz może narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

30.10.2018

Polscy prawnicy ponownie w międzynarodowej organizacji praw autorskich

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polscy eksperci prawa własności intelektualnej przystąpili do Międzynarodowego Stowarzyszenia Praw Pisarzy i Artystów ALAI. Szefem polskiej grupy stowarzyszenia został prof. Ryszard Markiewicz (fot.), z Katedry Prawa Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

29.10.2018

Wydawcy już nie liczą na ustawę o jednolitej cenie książki

Prawo gospodarcze

Po wielu latach zabiegów o uchwalenie ustawy o jednolitej cenie książki branża wydawnicza straciła już na to nadzieję. Podczas trwających właśnie w Krakowie 22. Międzynarodowych Targów Książki pojawiła się idea stworzenia jakiejś branżowej samoregulacji w tym zakresie

27.10.2018

Nowe przepisy dla branży kosmetycznej uchwalone

Prawo gospodarcze

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy mającej poprawić nadzór nad produktami kosmetycznymi i zwiększyć bezpieczeństwo ich stosowania. Przewiduje ona wysokie kary za wprowadzanie produktów nie...

27.10.2018

Senat poparł obniżenie do 9-proc. CIT dla małych firm

CIT Prawo gospodarcze

Senat zaakceptował w piątek bez poprawek nowelę ustaw podatkowych, zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm oraz zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia i eksploatacji...

26.10.2018

TK: Zmiana w służebności przesyłu albo wyrok

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Ustawodawca powinien rozstrzygnąć wątpliwości związane z korzystaniem na podstawie prawa sprzed 2008 roku ze słupów, gazociągów i innych urządzeń przesyłowych na prywatnym terenie - stwierdził...

25.10.2018