Rządowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma wzmocnić pozycję rolnika w relacjach handlowych bez względu na łączną wartość obrotów, a także ograniczyć nieuczciwe praktyki. Znosi ona progi dotyczące obrotów, więc każdy, a nie – jak dotychczas – tylko zainteresowany przedsiębiorca, będzie mógł anonimowo zgłosić Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stosowanie nieuczciwych praktyk. Obecnie rolnicy, jako dostawcy produktów rolno-spożywczych, nie mogą zgłaszać zawiadomień o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych ze względu na niespełnianie kryteriów: progu wartości obrotów między dostawcą a nabywcą – 50 tys. zł i obrotu – 100 mln zł ze strony nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę wykorzystującą przewagę kontraktową. Ponadto nowela znosi obowiązek zgłaszania o przewadze kontraktowej na piśmie. Znowelizowaną przez Sejm na początku października ustawę poparło 54 senatorów, jeden był przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.

 

Ewa Nowińska, Krystyna Szczepanowska-Kozłowska

Sprawdź  


Od czerwca 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza umowy dostaw owoców wraz z terminami płatności i listą dostawców. - Sprawdzamy, czy przy kształtowaniu cen owoców miękkich mogło dojść do wykorzystania przewagi kontraktowej wobec małych podmiotów dostarczających owoce. Wszczęliśmy postepowanie wyjaśniające i skontrolowaliśmy siedziby sześciu dużych przetwórców – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. UOKiK wszczął postępowanie m.in.: przeciwko spółce Döhler. Jest to jeden z największych podmiotów skupujących jabłka przemysłowe i owoce miękkie oraz producent koncentratu jabłkowego w Polsce. Zastrzeżenie urzędu wzbudziły umowy, które spółka zawiera z dostawcami.

Ponadto Senat znowelizował ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Projekt na początku sierpnia w odpowiedzi na tegoroczną suszę przygotował rząd. Umożliwi rolnikom ubezpieczenie upraw rolnych również od ryzyka suszy, przy zachowaniu 65 proc. dopłaty do składki z budżetu państwa. Producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od tego ryzyka, sami będą mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.