Sieć Obywatelska Watchdog Polska zwróciła się do największej w kraju spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) z ośmioma pytaniami dotyczącymi wyników kontroli zewnętrznych prowadzonych w PGNiG S.A. w latach 2013-2016, udostępnienia sprawozdań z działalności spółki za te lata, sprawozdań finansowych, planów finansowych na 2017 r., a także składu członków zarządu spółki od 2013 r.

Czytaj: NSA: Przy zamówieniach publicznych zamawiający decyduje o tajemnicy przedsiębiorstwa

Spółka nie odpowiedziała na te pytania. Wobec tego Sieć Obywatelska zaskarżyła bezczynność spółki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i uzyskała wyrok pozytywny.

 


Sąd nakazuje przekazać kopie

WSA w Warszawie w grudniu 2017 r. zobowiązał spółkę do rozpoznania wniosku skarżącego Stowarzyszenia o udostępnienie informacji publicznej w części dotyczącej punktów: 5, 7 i 8 w zakresie wyników kontroli zewnętrznych prowadzonych w PGNiG S.A. w latach 2013-2016, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy. Sąd stwierdził przy tym, że bezczynność PGNiG S.A nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Tajemnica przedsiębiorcy jest przeszkodą

Po tym wyroku nastąpiła cisza, spółka nie wykonała zaleceń WSA. W tej sytuacji Stowarzyszenie ponownie wystąpiło do spółki o przekazanie kopii dokumentów. Spółka odmówiła powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy podając przepisy art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Według tych norm czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Czytaj: Przedsiębiorca musi wykazać, że żądana informacja stanowi tajemnicę firmy>>

Wobec tego Stowarzyszenie ponownie wystąpiło do sądu ze skarga na decyzję spółki o odmowie udzielenia informacji publicznej.

WSA uchyla decyzję PGNiG

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 30 października br. uznał, że spółka nie uzasadniła należycie swojej decyzji o odmowie udzielenia informacji.

- Istnieje bogate orzecznictwo dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa, które pozwalałoby spółce wydać właściwą, zgodną z prawem decyzję, ale spółka z tej możliwości nie skorzystała - powiedział sędzia Janusz Walawski. - Decyzja nie zawiera w zasadzie żadnego uzasadnienia, gdyż nie można uznać za wystarczające samo przytoczenie przepisów. A odpowiedź na skargę nie jest uzasadnieniem decyzji - podkreślił sędzia.

WSA orzekł zatem, że spółka naruszyła art. 107 par. 3 kpa pomijając wyjaśnienie podstawy prawnej i faktycznej decyzji. Sąd ponadto wyraził zdziwienie, że PGNIG posiadając ekipę doświadczonych radców prawnych nie była w stanie sprostać oczywistym obowiązkom, nałożonym na podmioty dysponujące mieniem publicznym.

Sędzia Janusz Walawski dodał, że powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorcy w wypadku sprawozdań z działalności spółki budzi głębokie zdziwienie, skoro PGNiG jest notowana na giełdzie i dla tych celów musi ujawniać swoje dane finansowe.

Sygnatura akt IV SA/Wa 1765/18, nieprawomocny wyrok z 30 października 2018 r.