Czytaj: MF potwierdza: Test przedsiębiorcy będzie>>


Szefowa resortu przedsiębiorczości powołała się na premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że nie będzie nowych instrumentów prawnych, które miałyby sprawdzać, kto jest przedsiębiorcą, kto jest upoważniony do tego, żeby płacić podatek liniowy, a kto nie. - Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce" - wskazała Emilewicz.

Dodała jednak, że będzie więcej kontroli przedsiębiorców, do czego mają być wykorzystane obecne systemy informatyczne w lepszy, skuteczniejszy sposób. - Dzisiaj mamy tak wiele dobrych systemów informatycznych - np. jednolity plik kontrolny, który pozwala nam skutecznie sprawdzić czy przedsiębiorca jest istotnie przedsiębiorcą, czy też został wypchnięty na działalność gospodarczą przez swojego pracodawcę - powiedziała.

Według minister wprowadzenie równych zasad konkurencji dla wszystkich podmiotów gospodarczych jest "w naszym wspólnym interesie". - Na pewno nie musi się to wiązać z wprowadzeniem dodatkowych elementów prawa - zaznaczyła. - Będziemy się starać robić wszystko, aby uczciwy przedsiębiorca prowadził swoją działalność w sposób +lekki, łatwy i przyjemny+ w Polsce i aby nie musiał się mierzyć z nieuczciwą konkurencją - dodała.