Umowa kredytu bankowego, także frankowego, to umowa wzajemna

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

To, czy umowa kredytu bankowego ma charakter umowy wzajemnej, nie zostało do tej pory jednolicie rozstrzygnięte w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Kwestii tej dotyczy pytanie prawne, jakie do Sądu Najwyższego skierował klika miesięcy temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Spór ma praktyczne znaczenie dla spraw dotyczących umów frankowych, na przykład w zakresie zasad rozliczeń stron.

20.12.2022

Prawomocny wyrok frankowy i co dalej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W praktyce banki często nie respektują orzeczeń stwierdzających nieważność umowy kredytu i pomimo prawomocności tych wyroków nadal pobierają należności wynikające z harmonogramu spłat kredytu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku udzielenia bankowi pełnomocnictwa do potrącania z rachunku bankowego kwot tytułem spłaty rat kredytu frankowego, które najczęściej klienci udzielają podczas procedury zawierania umowy kredytowej - pisze Rafał Dudek, radca prawny oraz Mariusz Mazepus, adwokat, partner w MSN Legal.

17.12.2022

Pierwsze prawomocne orzeczenie unieważniające umowę kredytu frankowicza-przedsiębiorcy

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Pekao Banku Hipotecznego S.A. od wyroku unieważniającego umowę kredytu frankowego, zawartą pomiędzy spółką akcyjną a bankiem. Zdaniem sądu bank naruszył zasadę swobody umów, ustalając jednostronnie i dowolnie kurs franka, co wpływało na wysokość rat kredytowych. Nie stosował również obiektywnych kryteriów w zakresie ustalania kursu. To pierwszy tego typu prawomocny wyrok.

12.12.2022

Frankowicze wygrywają z bankami sprawy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Banki Kredyty frankowe

Banki często pozywają o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału klientów, którzy procesują się z nimi w sprawie kredytów frankowych. Sądy przeważnie samodzielnie rozstrzygają sprawy dotyczące roszczeń banków, bez oczekiwania na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. 

10.12.2022

Frankowicza z wyrokiem unieważniającym kredyt czekają dalsze potyczki z bankiem

Banki Kredyty frankowe

Sądy wydają coraz więcej orzeczeń unieważniających kredyt frankowy. Korzystny wyrok to tylko połowa sukcesu. Wzajemne rozliczenie z bankiem, wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz danych o zobowiązaniu z Biura Informacji Kredytowej może trwać latami. Banki nie zawsze bowiem idą na rękę kredytobiorcom. Niektóre mocno utrudniają życie frankowiczom.

08.12.2022

Komisja Nadzoru Finansowego broni WIBOR-u

Banki Kredyty

Metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR - uważa Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór wskazuje, że do tej pory na polskim rynku finansowym nie uprawdopodobniono ani nie udowodniono nikomu manipulacji przy WIBOR-ze. To reakcja na krytykę wobec tego mechanizmu ustalania oprocentowania kredytów.

06.12.2022

Czas na WIBOR-owiczów. Klauzulę można unieważnić, co ze skutkami podatkowymi?

Banki Kredyty

Najbardziej bezpiecznym żądaniem pozwu jest usunięcie WIBOR z umowy i dalsza jej realizacja poprzez oprocentowanie oparte wyłącznie na marży banku. W ten sposób de facto kredyt byłby stabilny i o wiele tańszy. W przypadku uznania przez sąd WIBOR za bezskuteczny, po stronie banku powstałoby zobowiązanie do zwrotu nadpłaconych odsetek - mówi Łukasz Oleś, adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i ubezpieczeniowym.

06.12.2022

Można się uwolnić od starej "Alicji", ale kredytobiorcy często o tym nie wiedzą

Banki Kredyty

​Wśród źle poinformowanych przez bank klientów, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mieszkaniowe, są jeszcze posiadacze wiekowych Alicji, czyli kredytów na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności, oferowanych w latach 90. przez bank PKO BP. Nawet klienci, którzy już spłacili te kredyty, mogą upominać się o zwrot pieniędzy i takich spraw będzie z pewnością przybywać.

05.12.2022

Czy wyrok SOKiK w sprawie Santander Bank Polska zmieni sytuację frankowiczów?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Santander Bank Polska S.A. miał prawo w przypadku frankowicza ustalać kurs franka na podstawie własnych tabel kursowych i jako źródło kursów wskazywać serwis Reuters. Kredytobiorcy nie muszą się jednak obawiać tego orzeczenia. Większość sądów rozstrzyga inaczej. Nawet jeżeli aneksy do ich umów zawierały zapisy, o których orzekał SOKiK.

02.12.2022

Pozwy dotyczące WIBOR-u nie powinny zaszkodzić kredytobiorcom

Banki Kredyty

Głośne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który zabezpieczył roszczenie konsumenta tak, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej, wzbudziło nadzieję w kredytobiorcach złotówkowych na obniżenie zadłużenia. Szykuje się fala pozwów w takich sprawach.

25.11.2022

Bancassurance – niełatwa analiza potrzeb klienta w świetle wymagań KNF

Finanse Banki

Od 2017 r. w Polsce obowiązują przepisy nakładające na banki obowiązek badania potrzeb konsumenta przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Tym samym stanęły one wobec problemów: jak pozyskać od konsumenta informacje, które pozwolą spełnić ustawowe wymagania i nie narazić się KNF-owi? Jakie dokładnie dane gromadzić i w jakiej formie? Jak to zrobić, by nie zniechęcić klienta do zakupu produktu przez nadmierny formalizm.

17.11.2022

Kredyt złotówkowy bez WIBOR-u - jest pierwsze postanowienie i reakcja banków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez usunięcie z treści umowy parametru WIBOR i pozostawienie w umowie jedynie stałej marży banku. Uznał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania. Dla kredytobiorców złotówkowych niesie to nadzieję na obniżenie rat kredytowych. Banki uważają inaczej.

16.11.2022

Getin Bank: Sądy różnie podchodzą do wstrzymania spłaty rat kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z Getin Noble Banku nadal nie wiedzą, na czym stoją. Ich sytuacja w różnych sądach jest bardzo zróżnicowana i dopiero kształtują się kierunki, w których podążają poszczególne składy orzekające. Dla kredytobiorców dobrą wiadomością jest jednak to, że na razie główne postępowania sądowe są rozpoznawane w normalnym trybie.

14.11.2022

Getin Bank w restrukturyzacji, ale sądy nie zawsze wstrzymują spłatę rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Do sądów wpływają wnioski od klientów będącego w procesie restrukturyzacji Getin Noble Bank o wstrzymanie spłat rat kredytu. Część z nich wydaje postanowienia korzystne dla kredytobiorców, ale są jednak i takie, które tego nie robią. Rozbieżności biorą się z różnej interpretacji przepisu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.  

26.10.2022

Getin Noble Bank: Co z osobami, które nie złożyły skargi do WSA?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowicze zadłużeni w Getin Noble Banku, którzy nie złożyli w terminie skargi do WSA na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku, nie są pozbawieni możliwości dochodzenia swoich praw. Mogą oni złożyć wniosek o przywrócenie terminu albo zgłosić swój udział w postępowaniu jako uczestnik.

24.10.2022

Czy z frankowiczami mediuje wilk w owczej skórze

Banki Kredyty frankowe

Po PKO BP, kolejne banki zachęcają frankowiczów do ugód przedsądowych. Problem w tym, że mediatorzy pochodzą z Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Tymczasem - jak wskazują prawnicy - to KNF stoi za ramami ugód, a prezes tej instytucji twardo stanął po stronie banków podczas ostatniej rozprawy przed TSUE. I dodają, że w takiej sytuacji mediacja z bankiem staje się fikcją, więc chętnych do niej będzie coraz mniej.

19.10.2022

Getin Noble Bank: spłacać czy nie spłacać – oto jest pytanie

Banki Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi, którzy już zapłacili tytułem rat i kosztów kredytu sumę kapitału kredytu albo wyższą, mogą bez większego ryzyka zaprzestać dalszego spłacania rat do Getin Noble Banku. Wielu pełnomocników frankowiczów rekomenduje takie działanie swoim klientom. Tym bardziej że nie każdego kredytobiorcę bank będzie mógł wpisać do BIK.

07.10.2022

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank - sytuacja frankowiczów jest różna

Banki Kredyty frankowe

Osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Noble Banku, podlegającym właśnie procedurze przymusowej restrukturyzacji, które spłaciły kapitał, są w gorszej sytuacji niż te, których suma spłat nie przekroczyła kwoty kapitału. Nie wiadomo, czy sądy będą udzielały takim kredytobiorcom zabezpieczenia powództwa polegającego na wstrzymaniu spłaty rat kredytu.

03.10.2022

Getin Noble Bank do przymusowej restrukturyzacji - zmieni nazwę na VeloBank

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. BFG zapewnia, że pieniądze klientów przekształcanego banku są bezpieczne i praktycznie nie odczują tej zmiany.

30.09.2022