Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki, będzie kolejny wyrok TSUE

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

07.11.2024

Przepisy w sprawie de minimis z podpisem prezydenta

Finanse Prawo europejskie

Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Nowe przepisy są ściśle związane z wejściem w życie 1 stycznia 2024 r. nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w kwestii warunków udzielania pomocy de minimis. Obecnie w polskich aktach prawnych znajdują się odniesienia do poprzednich rozporządzeń KE w tym zakresie. Nowela dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego.

06.11.2024

Zatory płatnicze to nadal problem. Sześć nowych postępowań UOKiK

Spółki Małe i średnie firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wobec następujących spółek: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX oraz Rockfin. Powodem są nadmierne opóźnienia ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz dostawców.

06.11.2024

Restrukturyzacja i upadłość a działalność nierejestrowana

Restrukturyzacja Upadłość

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą do wszczęcia restrukturyzacji lub ogłoszenia upadłości dłużnika. Wszystko zależy, czy w okolicznościach konkretnej sprawy uda się wykazać, że dłużnik faktycznie prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Tym samym należy przyjąć, że jeżeli co prawda jest on wpisany do CEIDG jako przedsiębiorca, ale pomimo tego nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej, to nie można wobec niego ogłosić upadłości – właściwej dla przedsiębiorców.

06.11.2024

Trudna droga do darmowego kredytu, ale klienci mogą liczyć na lepsze umowy

Banki Kredyty

Rośnie liczba spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego (SKD), ale większość postępowań, w których są wyroki, zakończyła się pozytywnie dla kredytodawców. Banki jednak są przezorne i klientom, którzy mają zadłużenie umożliwiające skorzystanie z sankcji, proponują kredyty konsolidacyjne na dużo lepszych warunkach po to, żeby nie skorzystali z SKD.

05.11.2024

Opłata turystyczna pod znakiem zapytania. Minister sportu „pragnie uspokoić”

Turystyka Podatki i opłaty lokalne

Na tym etapie pragnę wszystkich uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma – powiedział w poniedziałek, 4 listopada br., minister sportu Sławomir Nitras. Zadeklarował również, że w jego resorcie nie ma żadnego pomysłu opodatkowania wycieczek zagranicznych.

04.11.2024

Dajemy darowiznę, kotek prosi o opłatę. UOKiK sprawdza praktyki serwisów od zbiórek

Rynek i konsument Domowe finanse

Zrzutka.pl, spółka Crowding oraz Fundacja Siepomaga mają prawo pobierać opłaty na pokrycie kosztów prowadzenia zbiórek, a nawet na nich zarabiać. - Powinny jednak robić to w sposób transparentny, bez stosowania technik, które mieszczą się w definicji dark patterns – uważa Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firmie Zrzutka.pl postawił zarzuty, działalność dwóch pozostałych bada.

04.11.2024

GoldenLine znika z sieci. Dane osobowe użytkowników – już niekoniecznie

Spółki RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Portal społecznościowo-rekrutacyjny GoldenLine.pl kończy swoją działalność. Konta użytkowników i opublikowane na nich treści zostaną usunięte, chociaż w wyjątkowych przypadkach prawo dopuszcza dalsze przetwarzanie ich danych osobowych. Część prawników wskazuje, że możliwa jest ewentualna sprzedaż bazy danych innemu podmiotowi.

02.11.2024

WIBOR pod lupą NIK

Banki Kredyty

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy proces ustalania stawki referencyjnej WIBOR oraz wdrażanie unijnych przepisów w zakresie ustalania wskaźnika referencyjnego stopy procentowej przebiegały prawidłowo. Jej zdaniem nadzór KNF był prawidłowy, ale miał głównie charakter analityczny. Działania komisja podejmowała głównie "zza biurka".

31.10.2024

W dniu Wszystkich Świętych można dorobić nawet bez własnej działalności

Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy

Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem i zarobić na tym więcej niż rok temu. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 3225 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.

31.10.2024

Autostrady i drogi ekspresowe płatne dla przewoźników od 1 listopada

Drogi Transport

Od 1 listopada poszerzona zostanie sieć płatnych dróg. Obejmie ona nowo wybudowane autostrady i ekspresówki. Mowa o ponad 1600 kilometrów dróg na terenie całej Polski. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że decyzja Ministerstwa Infrastruktury jest dodatkowym obciążeniem dla firm transportowych.

30.10.2024

Jak wykonawca zamówienia może chronić tajemnice swojej firmy?

Zamówienia publiczne

Składając ofertę w reakcji na ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego, przedsiębiorca ma prawo chronić poufność informacji stanowiących tajemnicę jego firmy. Musi jednak udowodnić, że konkretne dane rzeczywiście mieszczą się w zakresie ustawowej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest tu także podjęcie działań zmierzających do uniemożliwia dostępu do nich przez osoby nieuprawnione.

30.10.2024

Koniec zbrodni majątkowych, ale nie vatowskich

Prawo karne VAT

Projekt nowelizacji kodeksu karnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości zrywa z obostrzeniem odpowiedzialności za przestępstwa w stosunku do mienia największej wartości. Nie dotyczy to jednak zbrodni vatowskich, za które nadal ma grozić minimum pięć lat pozbawienia wolności. Projektodawca chce ponadto zaostrzyć kary za utrudnianie przetargów.

30.10.2024

Banki łatwiej poradzą sobie z nieobsługiwanymi kredytami

Banki Kredyty

Rząd we wtorek, 29 października, przyjął projekt przepisów, które dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Chodzi o to, aby banki mogły lepiej radzić sobie z nieobsługiwanymi kredytami, które ujęte są w ich bilansach. Nowe przepisy mają także zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

29.10.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024

Zmiany w biurach informacji gospodarczych z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nowe przepisy m.in. rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz wprowadzają procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej.

29.10.2024

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu można stracić

Rynek i konsument

Ustawodawca sprecyzował okoliczności, w których przedsiębiorca może utracić możliwość sprzedaży alkoholu. Powinny być one interpretowane ściśle, co z kolei nierzadko staje się podstawą konstruowania linii obrony. Najlepiej jak przedsiębiorca wskaże na okoliczności – prawne i faktyczne – świadczące na jego rzecz. W końcu w postępowaniu odwoławczym zawsze kluczowe znaczenie ma zakres postawionych zarzutów oraz jakość ich uzasadnienia.

29.10.2024

Miało być "i", a jest "lub" - przez błąd wolno budować bliżej sąsiada

Budownictwo

Nie musi być ślepej ściany, żeby dom stanął 3 metry od granicy działki sąsiada. W przepisach o patodeweloperce popełniono bowiem pozornie mały błąd, a jednak bardzo istotny. W jednym z uregulowań pojawiło się "lub" zamiast "i". Dzięki temu budynek bez okien lub drzwi można wybudować w tak małej odległości. Eksperci apelują, żeby jak najszybciej "i" wróciło na swoje miejsce, bo domy będą powstawały bliżej sąsiada, a przecież nie o to chodziło w tych regulacjach.

29.10.2024

Sztuczna inteligencja wspomoże biznes i medycynę. Resort prezentuje projekt strategii

Administracja publiczna Prawo AI

Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Skierowany właśnie do konsultacji projekt dokumentu zakłada, że wszystkie sprawy prowadzone przez podmioty publiczne będzie można załatwić elektronicznie, a wybrane jednostki chorobowe będą diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

28.10.2024