Agri Plus ukarana, bo rekompensaty za straty związane z ASF nie trafiały do rolników

Rynek i konsument

Spółka Agri Plus z grupy kapitałowej Animex, jeden z największych organizatorów tuczu trzody chlewnej w Polsce, odbierała hodowcom rekompensaty przyznane im przez państwo za straty związane z ASF. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na przedsiębiorcę ponad 68 mln zł za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Spółka nie zgadza się z decyzją, będzie odwoływać się.

09.01.2023

Coraz dłuższe terminy rozpoznawania spraw frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rośnie liczba spraw frankowych trafiających do sądów, co skutkuje tym, że sądy są coraz bardziej „zatkane”. Powstanie tzw. wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie miało przyspieszyć rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF, ale w praktyce skumulowało się tam tyle spraw, że oczekiwanie na wyrok trwa tam najdłużej.

09.01.2023

Księgi wieczyste jawne, wypis można uzyskać elektronicznie

Nieruchomości

Księgi wieczyste to jeden z najważniejszych rejestrów publicznych – zwłaszcza dla wszystkich zainteresowanych obrotem nieruchomościami. Warto pamiętać, że można je nie tylko przeglądać w internecie, ale również otrzymać dokumenty online. Wystarczy zalogować się na odpowiedniej stronie internetowej. Księgi wieczyste są jawne, a więc każdy ma prawo zapoznać się z ich treścią.

06.01.2023

Frankowicze dostają pozwy - sposób banków na przerwanie biegu przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Wcześniej z tego samego powodu pozwy otrzymali frankowicze, którzy w latach 2016-2018 pozwali banki.

05.01.2023

Rząd ma nowe priorytety w odnawialnej energii, a ustawa wiatrakowa wciąż blokowana

Rynek i konsument Budownictwo

W 2023 roku jednym z priorytetów będzie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach dotycząca klastrów energii i biometanowni - twierdzi minister klimatu i środowiska. Natomiast minister rozwoju i technologii zapowiada stworzenie specjalnych zasad dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Oboje ministrowie unikają zaś tematu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która od miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. 

04.01.2023

Rząd przygotowuje pomoc dla sektorów energochłonnych

Prawo gospodarcze

Rząd udzieli wsparcia finansowego polskim firmom energochłonnym, ze względu na wzrost cen energii i gazu ziemnego w 2022 r. Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne w kryzysowym czasie. Wsparcie ma uzyskać ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy. Na program rząd przeznaczy ponad 5 mld zł.

03.01.2023

Uszkodzony laptop i miś z urwanym uchem - wkrótce nowe zasady reklamacji towarów

Rynek i konsument Nowe technologie

Od Nowego Roku zmienią się zasady reklamacji towarów, zarówno kupionych w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. W pierwszej kolejności będzie można liczyć na naprawę lub wymianę, dopiero jak sprzedawca odmówi - na zwrot pieniędzy. Na właścicieli portali internetowych zostaną nałożone nowe obowiązki informacyjne związane ze sprzedażą treści lub usługi. Będzie można żądać usunięcia wad usług cyfrowych, takich jak filmy i transmisje sportowe oglądane na odpłatnych platformach.

03.01.2023

Zawieszenie spłaty WIBOR - sąd uchylił głośne postanowienie

Banki Kredyty

Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie kredytu w złotych + WIBOR i uchylił postanowienie o zawieszeniu spłaty WIBORU. Postanowienie w sprawie zabezpieczenia nie przesądza jednak o ostatecznym wyniku postępowania sądowego.

02.01.2023

Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw

PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka

Obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu w 2023 roku. Jej przepisy gwarantują, że tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.

02.01.2023

Prawo holdingowe - skreślić w całości albo poważnie zmienić

Spółki Prawo gospodarcze

Budzące wiele kontrowersji przepisy tzw. prawa holdingowego miały usprawnić działanie grup spółek. Jednak eksperci sugerują, że przepisy te należałoby w ogóle wykreślić z ustawy, albo w znacznym stopniu zmienić. Mogą być bowiem opacznie rozumiane i stosowane do zupełnie innych celów, niż te deklarowane przez rządowych projektodawców.

02.01.2023

Od 1 stycznia nowe zasady zakupów podczas pokazu i online

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a także wycieczki. O dwa tygodnie zostanie wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmieniają się też zasady zakupów na platformach internetowych. Przedsiębiorcom prowadzącym takie platformy przybyło nowych obowiązków informacyjnych.

01.01.2023

Nowe prawo - rzecznik finansowy włączy się w spory sądowe konsumentów

Prawo gospodarcze Finanse

Od Nowego Roku rzecznik finansowy będzie mógł brać udział we wszystkich postępowaniach cywilnych istotnych z punktu widzenia klientów podmiotów rynku finansowego, a nie tylko tych dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych. Większe środki fnansowe trafią też na edukację finansową.

31.12.2022

Będą nowe limity odpowiedzialności w komunikacyjnym ubezpieczeniu OC

Drogi Ubezpieczenia

Wyższe sumy gwarancyjne z polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nowe definicje pojazdu i ruchu pojazdu, lepsza ochrona klientów na wypadek niewypłacalności ubezpieczycieli - to główne zmiany w projekcie nowelizacji ustaw: o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

29.12.2022

Nowe prawo - jak oszczędzać prąd w 2023 roku

Rynek i konsument Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze Energetyka

Urzędy administracji rządowej i samorządowej, a także uczelnie i instytucje kultury muszą w ciągu 2023 roku zredukować zużycie energii elektrycznej o 10 procent. Do końca marca powinny złożyć sprawozdanie o oszczędnościach w grudniu br. Gospodarstwa domowe mogą redukować zużycie dobrowolnie, w zamian za co mogą liczyć na upust w opłatach za prąd.

28.12.2022

W przyszłym roku zwalczanie zatorów płatniczych po nowemu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Duże firmy wciąż będą musiały składać raporty o swoich praktykach dotyczących terminowości zapłaty, ale będą miały na to więcej czasu. Nowe przepisy zdejmują ten obowiązek z działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej i redukują obowiązki dla grup kapitałowych. UOKiK będzie mógł, bez formalnego wszczynania postępowania, "wystąpić" do podmiotów zalegających z płatnościami, informując ich o sytuacji.

28.12.2022

Fundacja rodzinna parasolem ochronnym nad majątkiem menedżera lub polityka

Prawo gospodarcze

Fundację rodzinną będą mogły zakładać nie tylko duże, rodzinne przedsiębiorstwa, ale też menedżerowie. Przepisy nie zawierają ograniczeń w tym zakresie. Fundacja może być więc świetną metodą na ochronę własnego majątku, w celu ochrony dorobku życiowego przed ryzykiem gospodarczym. Może okazać się bezpieczniejsza niż małżeństwo - mówią półżartem prawnicy.

28.12.2022

Większość firm widzi pogarszające się warunki prowadzenia biznesu 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Aż 67 procent przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 28% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 5% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość średnie firmy. Jeszcze gorsze są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

27.12.2022

Ruszają terminy dla spółek związane ze sprawozdaniami za rok 2022

Spółki Finanse

Koniec 2022 roku oznacza dla wielu spółek początek biegu terminów na sporządzenie sprawozdania finansowego i wykonanie innych obowiązków związanych ze sprawozdawczością finansową. Na razie nie wiadomo, czy podobnie jak w poprzednich latach, zostaną one przedłużone. Więcej na ten temat piszmy w Legal Alercie.

27.12.2022

Mikołaj lub choinka tylko dla jednej firmy? - zastrzeżenie symbolu niełatwe, ale czasem możliwe

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Bombki, kolędy, sanie, choinka, Mikołaj, renifery, pierniki – gadżety z tymi elementami zasypują sklepy już w listopadzie, tuż po opróżnieniu palet ze zniczy. Oczywistość tych skojarzeń ze Świętami to dla przedsiębiorców też pokusa, by zmonopolizować rynek, np. rejestrując wzory przemysłowe lub znaki towarowe odnoszące się do świątecznych akcentów, np. stroju Świętego Mikołaja.

24.12.2022