Kolejne skargi nadzwyczajne w sprawach frankowych

Kredyty frankowe

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Sądu Najwyższego kolejne trzy skargi nadzwyczajne dotyczące spraw frankowych. W sumie PG skierował 18 takich skarg. Do tej pory SN rozpoznał dwie, orzekając na korzyść konsumentów i wskazując, że sądy powszechne orzekały bez badania umów kredytowych i sankcjonowały zawarte w nich niedozwolone zapisy.

29.07.2022

Rosną koszty w przetargach? Umowę zawsze można zmienić zanim się ją podpisze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Rosnąca inflacja powoduje, że coraz częściej wykonawcy ubiegają się o waloryzację umów w sprawach zamówienia publicznego. Niekiedy zaś właściwie zaraz po zakończeniu postępowania umowa ta staje się nieopłacalna dla zwycięskiego wykonawcy. Czy można dokonać w niej zmian jeszcze przed podpisaniem ? Więcej na ten temat Legal Alercie.

29.07.2022

Obowiązują już dopłaty do węgla, mogą na nich skorzystać polskie kopalnie

Finanse publiczne Domowe finanse Prawo gospodarcze

W czwartek 28 lipca weszła w życie ustawa o dopłatach do węgla wprowadzająca ustawową cenę za tonę. I będzie obowiązywać, dopóki nie wejdzie w życie ustawa o 3 tysiącach złotych dodatku węglowego. To zaś oznacza, że w tym czasie każdy, kto ma licencję na obrót paliwami i zgłosi się do Zarządcy Rozliczeń, że chce uczestniczyć w programie dopłat, może liczyć na 1073 zł rekompensaty.

28.07.2022

Sprzedaż węgla: UOKiK sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niepokoi sytuacja na rynku węgla. Dlatego prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające. Chce sprawdzić mechanizmy dystrybucji i sposoby kształtowania cen, a także relacje pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku. Ma podejrzenia bowiem, że dochodzi praktyk ograniczających konkurencję, w tym do zmowy cenowej.

28.07.2022

Długi czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej zwróci się niewielu kredytobiorcom

Nieruchomości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przekonuje, że za sprawą nowej ustawy banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W praktyce jednak wprowadzony nią przepis będzie martwy. By było inaczej, Senat musiałby wprowadzić termin zwrotu, a także przyznać takie prawo osobom, które wzięły kredyt przed październikiem 2022 roku.

28.07.2022

UOKiK sprawdza, czy spółka deweloperska nie oszukiwała inwestorów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investment. Jego zdaniem firmy mogły wprowadzać w błąd konsumentów, eksponując przede wszystkim korzyści inwestycji w udziały spółek deweloperskich. Zarzuty postawiono również dwóm osobom zarządzającym tymi podmiotami.

27.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Ceny regulowane za gaz tylko dla wybranych - spółdzielnie chcą zmian

Nieruchomości

Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.

27.07.2022

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.

26.07.2022

Branża e-commerce w szponach trzech rządowych projektów

Nowe technologie Prawo gospodarcze

W tym roku Polska powinna już wdrożyć nowelizację unijnych przepisów wprowadzającą rewolucję w biznesach internetowych. Chodzi między innymi o ochronę konsumentów przed sztucznym zawyżaniem cen po to, by potem zrobić "promocję". Rząd przygotował dwa projekty w tej sprawie. Problem w tym, że prace nad nimi nie są zsynchronizowane, co grozi bałaganem w przepisach i brakiem czasu na zmianę systemów informatycznych.

26.07.2022

Sądy łamią prawo, bo nie chcą wznawiać spraw frankowych, mimo wyroku TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.

25.07.2022

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl - pomoże w prowadzeniu firmy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.

25.07.2022

Banki poniosą koszty wakacji kredytowych, ale walka o odszkodowania od państwa nie będzie łatwa

Banki Kredyty

Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.

25.07.2022

Kaczyński: zajmiemy się sytuacją w spółdzielniach mieszkaniowych

Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że PiS zajmie się sytuacją w spółdzielniach mieszkaniowych i, jak wszystkie problemy w Polsce, będzie starało się rozwiązać. Nie uchwali jednak o tak nowej ustawy, bo to nic nie da. Może w tej sprawie zostanie zorganizowane referendum.

24.07.2022

Wody z basenów kąpielowych nie wolno odprowadzać do kanalizacji deszczowej

Środowisko Nieruchomości

Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.

24.07.2022

Długi firm handlujących na bazarach sięgają 80 milionów złotych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W czasie pandemii handlującym na targowiskach przybyło 8 mln zł długu. W sumie mają ok. 80 mln zł zaległości. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pomóc im może inflacja, bo jak zauważają autorzy raportu o zadłużeniu w czasach inflacji, ceny na bazarach są tam atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach.

24.07.2022

Popękane ściany, nieszczelne okna - usuwanie wad według nowych zasad nie będzie łatwe

Rynek i konsument Budownictwo

Od 1 lipca kupujący mieszkanie są teoretycznie lepiej chronieni przez przepisy, także gdy chodzi o usuwanie usterek w mieszkaniu, ale tylko teoretycznie. W praktyce kupujący nie będą mieli lekko. Nowe zasady reklamacji są skomplikowane i kosztowne, bo wymagają zatrudnienia rzeczoznawcy budowlanego. Trudno też się zorientować, które zasady obowiązują - nowe czy może jeszcze stare.

23.07.2022

Państwo wykupi od upadającego banku swoje obligacje - kolejna wrzutka do ustawy o dodatku węglowym

Finanse publiczne Prawo gospodarcze Finanse

W trakcie prac w Sejmie do ustawy o dodatku węglowym dodano kolejny przepis dotyczący banków. Zgodnie z nim minister finansów będzie mógł odkupić od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji obligacje skarbowe w cenie równej wartości nominalnej powiększonej o narosłe odsetki. Banki posiadają blisko połowę papierów. Kupują je, bo nie płacą podatku bankowego.

22.07.2022

Sejm uchwalił dodatek węglowy - po porażce z dopłatami nowa ustawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. To szybka reakcja po tym, jak rząd zorientował się, że 7700 prywatnych firm nie jest zainteresowanych sprzedażą opału za 966,60 zł za tonę. Wbrew temu, co mówił premier Mateusz Morawiecki, nie chodzi o dobrą wolę, ale o ryzyko ekonomiczne.

22.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski