Etatowi lekarze weterynarii nie zastąpią wyznaczanych z urzędu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo rolnictwa ma już projekt wzmacniający inspekcję weterynaryjną. Jednak nie chce go jeszcze upubliczniać, bo liczy jego skutki finansowe. Pewne jest, że główny lekarz weterynarii będzie sprawował nadzór nad wojewódzkimi i powiatowymi inspektorami, będzie też ich powoływał. Na razie ma nie być tzw. etatyzacji

06.03.2019

Polska błyskawicznie przygotowuje instytucje finansowe na twardy brexit

Prawo gospodarcze Finanse

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach prowadzenia działalności brytyjskich instytucji finansowych, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji tego samego dnia. To element przygotowań do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

05.03.2019

Firmy chcą więcej zmian w przepisach o odnawialnych źródłach energii

Środowisko

Rząd twierdzi, że otwiera się na odnawialne źródła energii. Przygotował projekt przepisów, które mają pozwolić osiągnąć nawet 19 proc. udział energii z OZE w całkowitym jej zużyciu. Zdaniem ekspertów, by spełnić unijne wymagania, potrzebne są dalsze zmiany.

04.03.2019

Wartość rynku firm pożyczkowych wynosi 4,3 mld zł

Finanse

W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.

04.03.2019

Specjalna ustawa ma wprowadzić polskie marki do sklepów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd przygotuje ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką.

02.03.2019

Przetargi: Skany ofert z e-podpisem pod lupą urzędników i ekspertów

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.

28.02.2019

Legislacyjna burza słabnie, ale jakość prawa nie poprawia się

Prawnicy Prawo gospodarcze

W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Grant Thornton. Jest mniej, ale jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą braku merytorycznej pracy w parlamencie i ekspresowego tempa uchwalania.

27.02.2019

Już w poniedziałek konferencja o RODO i bezpieczeństwie IT

Cyberprzestępczość, polskie kampanie socjotechniczne, analiza incydentów - to główne tematy dwudniowej konferencji skierowanej dla praktyków tworzących i utrzymujących system ochrony danych osobowych. Pierwszy wykład już 4 marca, o godz. 9.15 w hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.

27.02.2019

NBP ujawnił zarobki pracowników. W 2018 r. najwięcej zarobiła Martyna Wojciechowska

Finanse

Narodowy Bank Polski opublikował zestawienie średnich pensji dyrektorów. Po nazwie stanowiska pozwala ono ustalić, ile zarabiają Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, najbliższe współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. To publiczna dyskusja o ich wysokich zarobkach doprowadziła do uchwalenia tzw. ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP.

27.02.2019

Coraz trudniej o zgodę na fuzję czy przejęcie

Spółki Finanse

Ubiegły rok był rekordowy na rynku fuzji i przejęć, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Organy ochrony konkurencji zablokowały też sporo transakcji. Zdaniem ekspertów to oznacza, że kończą się czasy łatwych przejęć. Firmy planujące duże transakcje muszą się przygotować na trudne i dociekliwe pytania urzędników.

27.02.2019

Dobry rok dla Wolters Kluwer

Finanse

W 2018 r. przychody Wolters Kluwer osiągnęły wysokość 4,3 mld euro. Firma odnotowała 6 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży produktów elektronicznych.

26.02.2019

Parlament Europejski bliżej uchwalenia nowej dyrektywy autorskiej

Nowe technologie

We wtorek komisja prawna poparła porozumienie w sprawie dyrektywy o prawie autorskim. Głosowanie Parlamentu Europejskiego zaplanowane jest na 25-28 marca. Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, portale będą musiały mieć zgodę wydawcy na korzystanie z danego artykułu.

26.02.2019

Blisko 2 tys. firm może zostać wykreślonych z CEIDG

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) powinni to skorygować. Po 30 kwietnia 2019 r. mogą zostaną wykreśleni, ostrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.02.2019

System kaucyjny w Polsce szybko nie powstanie

Środowisko Prawo gospodarcze

Producenci, którzy wprowadzą na rynek opakowania, będą płacić za ich zbiórkę i recykling. Ministerstwo Środowiska liczy, że zmobilizuje ich to do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Na razie bowiem systemu centralnego nie planuje, bo on za dużo kosztuje.

25.02.2019

MS: Nowe firmy nie będą zwolnione z opłat za wpis do KRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje zwolnienia przedsiębiorców od opłat sądowych za pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Resort uważa, że opłaty te są już na stosunkowo niewielkim poziomie.

23.02.2019

Ustawa o jawności płac w NBP ostatecznie uchwalona

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm zaakceptował w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Oznacza to, że ustawa jest już ostatecznie uchwalona i teraz ustawa trafi do prezydenta.

22.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Rekordowa liczba transkacji w 2018 roku za zgodą UOKiK

Spółki Prawo gospodarcze

W 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorców. Zgłoszeń było 251. To najwięcej decyzji od 11 lat. Urząd opiniował też 390 spraw prowadzonych przez Komisję Europejską. KE pytała UOKiK o opinię m.in. w sprawie fuzji spółek Siemens i Alstom.

21.02.2019