Polscy europosłowie interweniują w sprawie przemysłu energochłonnego

Rynek i konsument

Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.

04.12.2019

Będą specjalistyczne sądy do ochrony własności intelektualnej

Prawo cywilne

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Rada Ministrów przyjęła ponownie przygotowany w MS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku specjalizacji sądownictwa.

03.12.2019

Już 4 grudnia Polsko-Niemieckie Forum Compliance

Compliance

Po raz dziesiąty odbędzie się Polsko – Niemieckie Forum Compliance. Tym razem uczestnicy spotkają się na Giełdzie Papierów Wartościowych, by porozmawiać między innymi o tym, jakie wyzwania przyniesie przyszłość.

02.12.2019

Polska szuka chętnych do zablokowania pakietu mobilności

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zdaniem Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, stanowisko państw członkowskich w sprawie unijnego pakietu mobilności zmienia się. Możliwe jest odejście od rozwiązań szkodliwych z punktu widzenia polskich firm. Do grupy krajów uznających zapisy za szkodliwe dołączyła Portugalia.

02.12.2019

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową w Tychach

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wykazać, czy doszło do zmowy przetargowej na utrzymanie zimowej czystości w Tychach. Urząd zebrał dowody, które mogą wskazywać na jej zawarcie.

02.12.2019

Odpady pogrążą tysiące firm. Potrzebne zmiany w prawie

Środowisko

Rzecznik przedsiębiorców postuluje zmiany w przepisach zobowiązujących większość firm do ewidencjonowania wytwarzanych śmieci - ustaliło Prawo.pl. Mają to robić w internetowej bazie danych, która ruszy w pełni 1 stycznia 2020 roku. Problem w tym, że niewielu słyszało o nowym obowiązku, a ci co o nim wiedzą, obawiają się systemu, który jeszcze nie jest gotowy. Za nieznajomość prawa i błędy grożą zaś milionowe kary.

02.12.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.

30.11.2019

Ruszył pilotaż elektronicznej bazy danych o odpadach

Środowisko

Właśnie ruszył pilotaż kolejnych dwóch modułów bazy danych o odpadach. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych w niej podmiotów może zacząć sprawdzać, jak system działa. Wersja testowa jest dostępna publicznie.

29.11.2019

Rząd nieco łagodzi wymagania, co do magazynowania odpadów

Środowisko

Do rządowej Komisji Prawniczej trafiła właśnie najnowsza wersja projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Podmioty, które wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, ale w ilości mniejszej niż 100 ton rocznie, a także w wyniku prowadzenia prac budowlanych nie muszą ich przechowywać w instlacjach czy obiekcie budowlanym.

29.11.2019

UOKiK karze firmy pożyczkowe za nie respektowanie wyroku TSUE

Rynek i konsument

Prezes UOKiK ukarał trzy spółki za to, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu zatrzymywały sobie całą opłatę przygotowawczą lub prowizję. Przedsiębiorcy mają natychmiast zmienić swoje praktyki, które zakwestionował między innymi TSUE.

28.11.2019

Zanim Agora kupi Radio Zet, UOKiK zbada rynek mediów

Spółki Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Przed wydaniem zgody urząd musi m.in. ustalić udziały spółek na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów.

27.11.2019

SN rozstrzygnie, kiedy wezwanie do zapłaty jest skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 28 listopada wyda wyrok w sprawie, w której Sąd Apelacyjny orzekł, że skuteczne wezwanie do zapłaty liczy się od dnia doręczenia pozwu sądowego, a nie przedstawienia na piśmie żądań, ani też nie od wezwania do próby ugodowej. Kwestią sporną jest też termin naliczenia odsetek od opóźnienia zapłaty należności.

27.11.2019

Zamówienia publiczne: urzędnicy wydają miliony, zarabiają umiarkowanie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

By nowe prawo zamówień publicznych zadziałało, muszą je stosować kompetentni urzędnicy. Niskie zarobki nie przyciągną osób o wysokich kwalifikacjach. Te wolą pracować o wykonawców, bo dostają średnio o kilkaset wyższą  pensję za mniejszą odpowiedzialność. Taki obraz sytuacji przynosi raport o stanie kadr zajmujących się przetargami.

27.11.2019

Uwaga strażaka nadal może zablokować inwestycję

Budownictwo

Z przyjętego przez rząd projektu prawa budowlanego wynika, że nie będzie zapowiadanych zmian w przepisach dotyczących zawiadamiania straży pożarnej o zakończeniu budowy. Nadal nie tylko zgłoszenie formalnego sprzeciwu, ale też uwagi w protokole będą mogły zablokować oddanie budynku do użytkowania.

26.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019

Emilewicz: Kolejny krok to ułatwienia m.in. dla spółdzielni w wykorzystaniu OZE

Rynek i konsument

Jeśli chcemy poprawiać jakość powietrza w miastach i jednocześnie dostarczać tanią energię, to musimy wprowadzić system zachęt, który sprawi, że na dachach spółdzielni pojawią się tam panele słoneczne i inne mikro i małe instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) - podkreśliła minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

24.11.2019

Ministerstwo Rozwoju: Ustawa o sukcesji nie wprowadza dodatkowych obciążeń w VAT

Rozwiązanie wprowadzone ustawą o zarządzie sukcesyjnym nie stanowi jakiegokolwiek dodatkowego obciążenia w postaci podatku VAT w związku ze śmiercią przedsiębiorcy czy zakończeniem działalności przedsiębiorstwa w spadku – twierdzi Ministerstwo Rozwoju. Eksperci mają inne zdanie, i tłumaczą, dlaczego resort się myli.

23.11.2019