Do naszej akcji Poprawmy prawo zgłoszony został przepis kodeksu pracy, na podstawie którego niewykonana przez pracownika ugoda pozasądowa może zostać wykonana po nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności. Zdaniem prawników przepis chroni pracodawcę przed skutkami niewykonanej przez pracownika ugody. Daje bowiem możliwość jej wyegzekwowania w trybie egzekucji sądowej. Przepis został jednak tak skonstruowany, że finalnie zabezpiecza interes również pracownika.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Poprawmy prawo

Decyzje WZ pod ostrzałem zmian i pod presją czasu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Z jednej strony próba rozprawienia się z chaosem przestrzennym w ramach reformy planowania wydaje się słuszna. Z drugiej jednak narzędzia dobrane do realizacji tego celu nie są już tak zrozumiałe. Dodatkowo nieuzasadnione są ograniczenia zmiany decyzji WZ poprzez nowe rozporządzenie i brak stosownego przepisu przejściowego. Jedno jest pewne – nie można powiedzieć, że inwestowanie w Polsce jest nudne - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.
Maciej Górski
13.12.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Rząd chce poszerzyć określony w rozporządzeniu wykaz podmiotów podlegających ochronie o prywatne stacje telewizyjne. Według prof. Michała Romanowskiego są ku temu przesłanki, eksperci nie są jednak w tej kwestii zgodni. Prof. Rafał Adamus uważa wręcz, że nie ma podstaw, aby rząd kontrolował w ten sposób nabycie stacji telewizyjnych i blokował wejście do TVN-u inwestora z Węgier.
Tomasz Ciechoński
13.12.2024
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap
12.12.2024
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Planowane podniesienie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy nie jest częścią reżimu sankcyjnego. To oznacza, że decyzja o wyższych taryfach nie będzie wymagała jednomyślności wśród krajów członkowskich. Zapowiedziała to w czwartek w Brukseli Agnieszka Bartol, stała przedstawicielka Polski przy UE. 15. pakiet sankcyjny został wstępnie uzgodniony przez ambasadorów w środę, a ostatecznie zaakceptują go ministrowie spraw zagranicznych na posiedzeniu w poniedziałek w Brukseli.
kk/pap
12.12.2024
Prawo europejskie Cło
Do 40 tys. złotych wsparcia na zakup lub leasing nowego samochodu elektrycznego będzie można otrzymać w programie „Mój elektryk 2.0”. Nabór ma ruszyć w lutym 2025 r. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą), ale nie dla osób prawnych, np. spółek.
Tomasz Ciechoński
12.12.2024
Środowisko Domowe finanse

Jest wyrok TSUE: WSA rozpatrzy wszystkie skargi kredytobiorców Getinu, szansa na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
12 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie musiał rozpatrzyć 10 tysięcy skarg kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., a nie tylko jedną podmiotu nadzorującego restrukturyzację GNB. Nie zamknął też drogi kredytobiorcom do odszkodowań od Skarbu Państwa. Zadecyduje o tym WSA. Szanse nie są jednak duże.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
Pracownik, który w wyniku choroby był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie. Odmowa może się wiązać z karą porządkową, a w ostateczności z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z sankcjami musi liczyć się też pracodawca, który dopuści do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.
Dorian Lesner
12.12.2024
Prawo pracy BHP
Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Zdaniem samorządów potrzebna jest zmiana definicji operatora wyznaczonego do obsługi e-doręczeń i dopuszczenie do świadczenia usługi operatorów komercyjnych, na ściśle określonych zasadach. Chcą też, aby cennik usług był ustalany w trybie rozporządzenia. Opłaty ustalone przez Pocztę Polską uważają za rażąco wygórowane. Konieczne są też inne zmiany przepisów.
Robert Horbaczewski
12.12.2024
Samorząd terytorialny E-doręczenia
Objęcie definicją mobbingu wszystkich osób zatrudnionych, a więc także tych na umowach cywilnoprawnych czy B2B to coraz częstszy postulat. Czy doczeka się realizacji przy okazji prac nad definicją mobbingu zainicjowanych przez MRPiPS? Zdaniem prawników, to nie jest zły pomysł, ale potrzeba do tego osobnej ustawy. Pozwoliłoby to stworzyć szeroką definicję, wprowadzić sankcje dla pracodawców, ale i potraktować mobbing jako przestępstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy
Zaledwie 13 proc. placówek medycznych deklaruje, że ma wewnętrzny zespół ds. cyberbezpieczeństwa w swojej strukturze, a 15 proc. korzysta z pomocy zewnętrznej. Aż 72 proc. nie ma takiego zespołu w ogóle. Tymczasem podmioty medyczne, a w szczególności szpitale, coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Czasami wystarczy, by jedna osoba kliknęła w podejrzany link, by placówkę dotknął całkowity paraliż.
Inga Stawicka
12.12.2024
Opieka zdrowotna
Projektodawca powinien rozważyć uregulowanie udzielania i zaciągania pożyczek w kryptoaktywach, tymczasem wprowadza zakaz prowadzenia takiej działalności - zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii na ostatniej prostej prac nad projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Eksperci oceniają, że rozwiązanie to jest błędne i osłabi pozycję Polski jako rynku atrakcyjnego dla firm kryptowalutowych.
Tomasz Ciechoński
12.12.2024
Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie
Żeby oceniać skuteczność struktur kontrolno - dochodzeniowych Krajowej Administracji Skarbowej, trzeba spojrzeć na ostatni etap, który należy do ich kompetencji, a więc etap zabezpieczenia mienia. Chodzi o środki na rachunkach, nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, etc. Zabezpieczenie powinno być nieodłącznym elementem wszystkich kontroli celno-skarbowych, które idą tam, gdzie pójść powinny - mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS.
Monika Pogroszewska
12.12.2024
Ordynacja VAT
Zmiana definicji mobbingu, a także wprowadzenie przestępstwa mobbingu do Kodeksu karnego i wydłużenie obecnie trzyletniego okresu, po którym przedawniają się sprawy o mobbing - to główne tematy, jakie poruszono w środę w trakcie konferencji - okrągłego stołu w Sejmie „Mobbing to przemoc”. MRPiPS poinformowało przy tej okazji o trwających pracach nad ratyfikacją konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190, dotyczącej eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2024
Prawo pracy
Rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli ma zostać uzupełnione o dwie prywatne stacje telewizyjne: TVN i Polsat. Jak wyjaśnił premier Donald Tusk, "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".
TC/PAP
11.12.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi przekazywanie gminom z rezerwy celowej dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Do podziału jest 300 mln zł co roku przez trzy lata. Dodatkowe pieniądze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykorzystać jako wkład własny do ubiegania się o wsparcie z innych źródeł.
Robert Horbaczewski
11.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Wizz Air Hungary naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przyczyną są skargi pasażerów, według których zgłoszenia uszkodzonego bagażu pozostają bez odpowiedzi, a próby kontaktu w sprawie reklamacji okazują się bezskuteczne.
Tomasz Ciechoński
11.12.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość
12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Banki Kredyty frankowe Upadłość
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy nowelizującej regulacje o systemie kaucyjnym jest rozliczanie podatku od niezwróconych opakowań przez płatnika, którego rolę będą pełnić operatorzy systemów kaucyjnych w stosunku do wprowadzających napoje (producentów), którzy przystąpili do ich systemów - pisze Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP.
Marek Przybylski
11.12.2024
VAT Doradca podatkowy
Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym - jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne interpretacje przepisów przez organy podatkowe oraz wzmożona aktywność administracji skarbowej stały się źródłem zarówno dodatkowego stresu, jak i zwiększonych kosztów - podsumowuje Michał Borowski, ekspert Business Centre Club ds. podatków, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.
Monika Pogroszewska
11.12.2024
CIT PIT VAT

Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Krajowa Administracja Skarbowa stale monitoruje obszary, w których występuje szara strefa - mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS w rozmowie z Prawo.pl. Podkreśla, że miarą skuteczności kontroli jest proporcja odzyskanego mienia. Dlatego zabezpieczenia majątkowe powinny być stosowane jak najszybciej, kiedy tylko wystąpią ku temu przesłanki. Prawnicy potwierdzają, że w praktyce zabezpieczeń jest coraz więcej.
Monika Pogroszewska
11.12.2024
Ordynacja VAT
Prezydent podpisał we wtorek 10 grudnia nowelizację ustawy o segregacji odpadów budowlanych. Nowe przepisy zakładają m.in. zmianę w organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Stworzony zostanie jednolity system selektywnej zbiórki takich odpadów. Będzie możliwość przekazywania ich innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie niektórych odpadów poza miejscem ich wytworzenia.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Odpady

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka
Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale także obejmie samorządy i podmioty wrażliwe. Cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh netto będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku. We wtorek, 10 grudnia, prezydent złożył podpis pod ustawą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka
Rada Przedsiębiorczości wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Ostrzega, że działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.12.2024
Banki Kredyty
Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
10.12.2024
Prawo pracy BHP

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.
Tomasz Ciechoński
10.12.2024
Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse